Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Λαδια

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
yianakis
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
yianakis

Αριθμός μηνυμάτων : 493
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : Ηρακλειο Κρητης
Ημερομηνία εγγραφής : 30/09/2015

Λαδια - Σελίδα 2 Empty
#16ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαδια   Λαδια - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 30 Ιουν 2019 - 11:09

Αλλαγη λαδιων update...

Εκανα το μεγαλο σερβις και μεταξυ αλλων φυσικα αλλαξα και λαδια.
Ο μηχανικος μου προτεινε αντι 7100 να βαλω silcolene συνθετικα.
Τον ακουσα και εβαλα ...

Μετα απο 1500 χλμ εχω να πω το εξης:
Δεν ξερω αμα ειναι καλα για αλλα μηχανακια τα silcolene αλλα για το συγκεκριμενο δεν κανουν.
Δεν ειναι τοσο με το θεμα λιπανσης αλλα με το κιβωτιο. Μολις ζεσταθουν οι ταχυτητες κοπανανε πολυ λες και ειναι -ξερω γω... - yamaha. Καμοια σχεση με τα "απλα " 5100 που ειχα πριν.
Ευτυχως κανω πολλα χιλιομετρα και με το που τελειωσει το καλοκαιρι θα βαλω αυτα που ηθελα... 7100. Νεο update τοτε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yianakis
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
yianakis

Αριθμός μηνυμάτων : 493
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : Ηρακλειο Κρητης
Ημερομηνία εγγραφής : 30/09/2015

Λαδια - Σελίδα 2 Empty
#17ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαδια   Λαδια - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 2 Απρ 2020 - 19:58

Update 2 .  
Τελικα μαλλον επρεπε να μαθω να κατεβαζω ταχύτητες καλυτερα. Σε καποια πραματα ειμαι πολυ αυστηρος με τον εαυτο μου και αμα κανεις μλκια πρεπει να την λες.  Γενικα τα λαδια ηταν πολυ καλα. Τα αλλαξα χτες μετα απο πανω κατω 10000 χλμ.  Τα λαδια ηταν πολυ καλα χωρις προβληματα, καθαρα.
Τωρα το πηγα ενα βημα παραπερα μιας και κανω πολλα χιλιομετρα και δεν μαρεσει να μπαίνω βγαινω σε συνεργεια.  Εβαλα τα SILCOLENE PRO 4. Το κορυφαιο της σειρας, και μπορω να πω χαλαλι τα λεφτα . 18€ το λιτρο. Αλλά ειναι φοβερα. Ολα γινονται πιο ομαλα, και χωρις κραδασμους και χτυπηματα.  Εχω να πω ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω στον μηχανικο μου. Ενα θα σας πω, τα λαδια κανανε 72€ και συνολικα εδωσα 90€. Φιλτρα δεν αλλαξα, καθαριστηκε το αερος, του λαδιου θα αλλαχτει την επομενη, γινανε ελεγχοι στα υγρα, μικρορυθμιση στο OBD, καθαρισμα τεντωμα αλυσιδας , και συσφιξεις οπου χρειαζοτανε, οπως και μου σκλήρυνε ενα κλικ την πισω αναρτηση.  

Οποιος Κριτικος ενδιαφερεται να τον γνωρισει το τηλεφωνο μου ειναι διαθεσιμο στο φορουμ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Λαδια - Σελίδα 2 Empty
#18ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαδια   Λαδια - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 3 Απρ 2020 - 13:02

Ρε παίδες, ντρεπομαι δλδ, αλλά θα το πω.  Ή τα δικά σας αυτιά είναι πολύ εκλεπτυσμενα ή εγώ έχω πρόβλημα ακοης. Ότι λάδια κι αν έχω βάλει ποτέ δεν έχω ακούσει μεταλλικους η άλλους θορύβους,  με εξαίρεση μια περίοδο που κάτι άκουγα και όταν πήγα για σέρβις ο μηχανικός μου είπε ότι άλλαξε τεντωτηρα καδενας. Από τότε πέρασαν κάτι χρόνια και αρκετά χλμ μεχρι που σου τελευταίο σέρβις (πέρσι την άνοιξη)  ο μηχανικός μου είπε: Εσύ δεν το ακούς αλλά εγώ όταν είναι κρύο στο ρελαντί ψιλοακούω την καδενα. Τώρα δεν χρειάζεται να κάνουμε τπτ αλλά στο λέω για να ξέρεις ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να αλλάξουμε τεντωτηρα. Πέρσι δεν έκανα πολλά χλμ και εξακολουθώ να μην ακούω κάτι.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ptinotrofos στις Παρ 3 Απρ 2020 - 13:16, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Λαδια - Σελίδα 2 Empty
#19ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαδια   Λαδια - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 3 Απρ 2020 - 13:09

yianakis έγραψε:
Update 2 .  
Τελικα μαλλον επρεπε να μαθω να κατεβαζω ταχύτητες καλυτερα. Σε καποια πραματα ειμαι πολυ αυστηρος με τον εαυτο μου και αμα κανεις μλκια πρεπει να την λες.  Γενικα τα λαδια ηταν πολυ καλα. Τα αλλαξα χτες μετα απο πανω κατω 10000 χλμ.  Τα λαδια ηταν πολυ καλα χωρις προβληματα, καθαρα.
Τωρα το πηγα ενα βημα παραπερα μιας και κανω πολλα χιλιομετρα και δεν μαρεσει να μπαίνω βγαινω σε συνεργεια.  Εβαλα τα SILCOLENE PRO 4. Το κορυφαιο της σειρας, και μπορω να πω χαλαλι τα λεφτα . 18€ το λιτρο. Αλλά ειναι φοβερα. Ολα γινονται πιο ομαλα, και χωρις κραδασμους και χτυπηματα.  Εχω να πω ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω στον μηχανικο μου. Ενα θα σας πω, τα λαδια κανανε 72€ και συνολικα εδωσα 90€. Φιλτρα δεν αλλαξα, καθαριστηκε το αερος, του λαδιου θα αλλαχτει την επομενη, γινανε ελεγχοι στα υγρα, μικρορυθμιση στο OBD, καθαρισμα τεντωμα αλυσιδας , και συσφιξεις οπου χρειαζοτανε, οπως και μου σκλήρυνε ενα κλικ την πισω αναρτηση.  

Οποιος Κριτικος ενδιαφερεται να τον γνωρισει το τηλεφωνο μου ειναι διαθεσιμο στο φορουμ.

Καλά, κι εσύ εσκασες 72 ευρώ για λάδια και σ' έπιασε η τσιγκουνια στο φίλτρο ?

Σαν να κάνεις μπάνιο και να ξαναφορας το ίδιο σωβρακο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yianakis
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
yianakis

Αριθμός μηνυμάτων : 493
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : Ηρακλειο Κρητης
Ημερομηνία εγγραφής : 30/09/2015

Λαδια - Σελίδα 2 Empty
#20ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαδια   Λαδια - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 3 Απρ 2020 - 15:41

ptinotrofos έγραψε:
Ρε παίδες, ντρεπομαι δλδ, αλλά θα το πω.  Ή τα δικά σας αυτιά είναι πολύ εκλεπτυσμενα ή εγώ έχω πρόβλημα ακοης. Ότι λάδια κι αν έχω βάλει ποτέ δεν έχω ακούσει μεταλλικους η άλλους θορύβους,  με εξαίρεση μια περίοδο που κάτι άκουγα και όταν πήγα για σέρβις ο μηχανικός μου είπε ότι άλλαξε τεντωτηρα καδενας. Από τότε πέρασαν κάτι χρόνια και αρκετά χλμ μεχρι που σου τελευταίο σέρβις (πέρσι την άνοιξη)  ο μηχανικός μου είπε: Εσύ δεν το ακούς αλλά εγώ όταν είναι κρύο στο ρελαντί ψιλοακούω την καδενα. Τώρα δεν χρειάζεται να κάνουμε τπτ αλλά στο λέω για να ξέρεις ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να αλλάξουμε τεντωτηρα. Πέρσι δεν έκανα πολλά χλμ και εξακολουθώ να μην ακούω κάτι.

Δεν εννοω μεταλλικους θορυβους  λες και ειναι κανενα Agusta.  Απλα χτυπουσε περισσοτερο το κιβωτιο στο κατεβασμα. Τιποτα παραπανω ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Λαδια - Σελίδα 2 Empty
#21ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαδια   Λαδια - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 3 Απρ 2020 - 16:03

yianakis έγραψε:
ptinotrofos έγραψε:
Ρε παίδες, ντρεπομαι δλδ, αλλά θα το πω.  Ή τα δικά σας αυτιά είναι πολύ εκλεπτυσμενα ή εγώ έχω πρόβλημα ακοης. Ότι λάδια κι αν έχω βάλει ποτέ δεν έχω ακούσει μεταλλικους η άλλους θορύβους,  με εξαίρεση μια περίοδο που κάτι άκουγα και όταν πήγα για σέρβις ο μηχανικός μου είπε ότι άλλαξε τεντωτηρα καδενας. Από τότε πέρασαν κάτι χρόνια και αρκετά χλμ μεχρι που σου τελευταίο σέρβις (πέρσι την άνοιξη)  ο μηχανικός μου είπε: Εσύ δεν το ακούς αλλά εγώ όταν είναι κρύο στο ρελαντί ψιλοακούω την καδενα. Τώρα δεν χρειάζεται να κάνουμε τπτ αλλά στο λέω για να ξέρεις ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να αλλάξουμε τεντωτηρα. Πέρσι δεν έκανα πολλά χλμ και εξακολουθώ να μην ακούω κάτι.

Δεν εννοω μεταλλικους θορυβους  λες και ειναι κανενα Agusta.  Απλα χτυπουσε περισσοτερο το κιβωτιο στο κατεβασμα. Τιποτα παραπανω ....


Μάλλον χρειάζεσαι εξάσκηση στην εξισορροπηση των στροφών. Κι εμένα μου χτυπουσε παλιά το μπολντορ μέχρι να μάθω. 

Στο ΧΧ μόνο η πρώτη χτυπουσε από στάση αλλά και σ αυτό βρήκα το κόλπο. Σπρωχνω λίγο με το πόδι να κινηται το μηχανάκι εμπρός ή πίσω την στιγμή που κουμπώνει η πρώτη και δεν κάνει κιχ.. Δοκίμασε το.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yianakis
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
yianakis

Αριθμός μηνυμάτων : 493
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : Ηρακλειο Κρητης
Ημερομηνία εγγραφής : 30/09/2015

Λαδια - Σελίδα 2 Empty
#22ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαδια   Λαδια - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 24 Απρ 2020 - 16:29

ptinotrofos έγραψε:
yianakis έγραψε:
ptinotrofos έγραψε:
Ρε παίδες, ντρεπομαι δλδ, αλλά θα το πω.  Ή τα δικά σας αυτιά είναι πολύ εκλεπτυσμενα ή εγώ έχω πρόβλημα ακοης. Ότι λάδια κι αν έχω βάλει ποτέ δεν έχω ακούσει μεταλλικους η άλλους θορύβους,  με εξαίρεση μια περίοδο που κάτι άκουγα και όταν πήγα για σέρβις ο μηχανικός μου είπε ότι άλλαξε τεντωτηρα καδενας. Από τότε πέρασαν κάτι χρόνια και αρκετά χλμ μεχρι που σου τελευταίο σέρβις (πέρσι την άνοιξη)  ο μηχανικός μου είπε: Εσύ δεν το ακούς αλλά εγώ όταν είναι κρύο στο ρελαντί ψιλοακούω την καδενα. Τώρα δεν χρειάζεται να κάνουμε τπτ αλλά στο λέω για να ξέρεις ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να αλλάξουμε τεντωτηρα. Πέρσι δεν έκανα πολλά χλμ και εξακολουθώ να μην ακούω κάτι.

Δεν εννοω μεταλλικους θορυβους  λες και ειναι κανενα Agusta.  Απλα χτυπουσε περισσοτερο το κιβωτιο στο κατεβασμα. Τιποτα παραπανω ....


Μάλλον χρειάζεσαι εξάσκηση στην εξισορροπηση των στροφών. Κι εμένα μου χτυπουσε παλιά το μπολντορ μέχρι να μάθω. 

Στο ΧΧ μόνο η πρώτη χτυπουσε από στάση αλλά και σ αυτό βρήκα το κόλπο. Σπρωχνω λίγο με το πόδι να κινηται το μηχανάκι εμπρός ή πίσω την στιγμή που κουμπώνει η πρώτη και δεν κάνει κιχ.. Δοκίμασε το.

Αυτο το τελευταιο το εχω παρατηρησει και εγω, νομιζω καποτε το εγραψα κιολας. Τα παντα ειναι θεμα συνηθειας. Απο βδομαδα παω να αλλαξω δισκους γιατι μου ψιλοπατιναρει τελευταια η 1η. Ολο το σετ και ελατηρια. Καινουριο θα γινει !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lerki
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Lerki

Αριθμός μηνυμάτων : 854
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 45
Τόπος : Ιωνια
Ημερομηνία εγγραφής : 18/06/2018

Λαδια - Σελίδα 2 Empty
#23ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαδια   Λαδια - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 3 Μάης 2020 - 1:24

Μαμά ή κάνα Αμερικανό;;Εμανα Αμερικανό είχε κ εσκαβε😉 όνομα δεν θυμάμαι τα ε αλλάξει ο προηγούμενος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Λαδια

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

 Παρόμοια θέματα

-
» Τι λάδια να βάλω?
» αυτοκινητολαδα vs λαδια μοτο
» Λαδια για cbr125
» θελω λαδια...
» χαμηλομα/λαδια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top