Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 προβλημα στα ηλεκρικα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

προβλημα στα ηλεκρικα Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: προβλημα στα ηλεκρικα   προβλημα στα ηλεκρικα EmptyΠαρ 24 Αυγ 2018 - 16:14

Κύριοι καλησπέρα… μπαίνω στο θέμα αμέσως.
Εκεί που οδηγούσα κανονικά ξαφνικά τσιφ και όλα νεκρά.
Ούτε φωτά τίποτα…
Η αρχή έγινε μάλλον πριν μέρες… πρώτα δεν ανάβει το πίσω στοπ πατώντας τη μενετά του μπροστινού φαίνου αλλά δεν το θεώρησα προμήνυμα για τέτοιου είδους βλάβη. Μπορεί και να μην έχει σχέση αυτό.
Χθες λοιπόν μετά από βόλτα 80-90 χιλιόμετρων ξαφνικά δεν μου άναψε το φως ποριάς.. λάμπα σκέφτηκα και συνέχισα για το σπίτι οπού μετά από μερικά λεπτά και 2-3 χιλιόμετρα απόσταση μου έσβησαν όλα .. φωτά μπρος πίσω φλας δε δούλευαν ( έτριζε το ρόλε ) και δούλεψε μονό η μεγάλη σκάλα αλλά αν έβαζα μεγάλη σκάλα έσβηνε η μηχανή.. για να μη τα πολυ λεω σήμερα ψάχνοντας παρατήρησα το εξής. Αν έχω τα φωτά στη θέση ον δεν δουλεύει η αντλία βενζίνας και φυσικά δε παίρνει μπρος..αν κλίσω το διακόπτη από τα φωτά κατευθείαν δουλεύει η αντλία βενζίνης και παίρνει μπρος ανα τον ξανά ανοίξω κόβει .. στην αρχή νόμισα πως φταίει ο συναγερμός αλλά έκανα λάθος μάλλον. Το πρώτο σίγουρο στοιχειό είναι ότι αν έχω φωτά ανοιχτέ η αντλία βενζίνας δεν δουλεύει οπός επίσειε αν έχω κλειστά τα φωτά και βάλω μπρος φεύγω κανονικά αλλά αν ανοίξω φωτά σβήνει αμέσως…. Να σημειώσω εδώ ότι φωτά δεν δουλεύουν καθόλου αλλά αν βάλω το διακόπτη στους στη θέση η μηχανή δεν δουλεύει,,, .. άλλο ένα στοιχειό είναι ότι φλας φως κοντέρ ανάβουν όλα μαζί αλλά όχι καλά…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
swedsaab
Μέλος
Μέλος
swedsaab

Αριθμός μηνυμάτων : 157
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2015

προβλημα στα ηλεκρικα Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα στα ηλεκρικα   προβλημα στα ηλεκρικα EmptyΠαρ 24 Αυγ 2018 - 16:16

gerolukas έγραψε:
Κύριοι καλησπέρα… μπαίνω στο θέμα αμέσως.
Εκεί που οδηγούσα κανονικά ξαφνικά τσιφ και όλα νεκρά.
Ούτε φωτά τίποτα…
Η αρχή έγινε μάλλον πριν μέρες… πρώτα δεν ανάβει το πίσω στοπ πατώντας τη μενετά του μπροστινού φαίνου αλλά δεν το θεώρησα προμήνυμα για τέτοιου είδους βλάβη. Μπορεί και να μην έχει σχέση αυτό.
Χθες λοιπόν μετά από βόλτα 80-90 χιλιόμετρων ξαφνικά δεν μου άναψε το φως ποριάς.. λάμπα σκέφτηκα και συνέχισα για το σπίτι οπού μετά από μερικά λεπτά και 2-3 χιλιόμετρα  απόσταση  μου έσβησαν όλα .. φωτά μπρος πίσω  φλας δε δούλευαν ( έτριζε το ρόλε ) και δούλεψε μονό η μεγάλη σκάλα  αλλά αν έβαζα μεγάλη σκάλα έσβηνε η μηχανή.. για να μη τα πολυ λεω σήμερα ψάχνοντας παρατήρησα το εξής. Αν έχω τα φωτά στη θέση ον δεν δουλεύει η αντλία βενζίνας και φυσικά δε παίρνει μπρος..αν κλίσω το διακόπτη από τα φωτά κατευθείαν δουλεύει η αντλία βενζίνης και παίρνει μπρος ανα τον ξανά ανοίξω κόβει .. στην αρχή νόμισα πως φταίει ο συναγερμός αλλά έκανα λάθος μάλλον. Το πρώτο σίγουρο στοιχειό είναι ότι αν έχω φωτά ανοιχτέ η αντλία βενζίνας δεν δουλεύει  οπός επίσειε αν έχω κλειστά τα φωτά και βάλω μπρος φεύγω κανονικά αλλά αν ανοίξω φωτά σβήνει αμέσως…. Να σημειώσω εδώ ότι φωτά δεν δουλεύουν καθόλου αλλά αν βάλω το διακόπτη στους στη θέση η μηχανή δεν δουλεύει,,, .. άλλο ένα στοιχειό είναι ότι φλας φως κοντέρ ανάβουν όλα μαζί  αλλά όχι καλά…


Εχεις συναγερμο στο μηχανακι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

προβλημα στα ηλεκρικα Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα στα ηλεκρικα   προβλημα στα ηλεκρικα EmptyΠαρ 24 Αυγ 2018 - 22:12

Ναι έχω συναγερμό και ξέρω που ακριβώς επεμβαίνει.
Το θέμα δεν είναι αυτό .
Α) βάζω τη μηχανή μπροστά με σβησμένα φωτά ούτε πορείας ούτε το μικρό
Η μηχανή δουλεύει κανονικά , ανάβω τα φωτά κοντέρ και μικρά η μηχανή σβήνει.
Β) έχω φωτά κλειστά βάζω μπροστά δουλεύει ,πάτα πίσω φρένο ,ανάβει το φως πίσω και η μηχανή σβήνει.
(προσέξτε τώρα το πιο κούφο απ όλα.) αν βγάλω τη πίσω λάμπα της πορείας με σβησμένα φωτά φυσικά γιατί με ανάμενα δε παίρνει η μηχανή πάλι κόβει την αντλία.
Είναι για τρελά έτσι. Τι γίνεται?????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

προβλημα στα ηλεκρικα Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα στα ηλεκρικα   προβλημα στα ηλεκρικα EmptyΣαβ 25 Αυγ 2018 - 0:45

Ναι παιδια.... αν βγαλω την λαμπα πισω στην ουρα η η ανλια βενζινης κοβει αμεσως.. τι κουφο ειναι τουτο τωρα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

προβλημα στα ηλεκρικα Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα στα ηλεκρικα   προβλημα στα ηλεκρικα EmptyΣαβ 25 Αυγ 2018 - 20:27

προβλημα στα ηλεκρικα K7430710
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

προβλημα στα ηλεκρικα Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα στα ηλεκρικα   προβλημα στα ηλεκρικα EmptyΣαβ 25 Αυγ 2018 - 21:54

τελικα εξελισεται σε μεγαλο προβλημα.. καπου υπαρχει βραχυκυκλωμα .. εχω λυσει ολη τη μηχανη
οπτικα δε φαινεται τιποτα απολυτως ..

καπου την ωρα που δινει ρευνα σε βοηθητικα κυκλωματα για καποιο λογο κοβει το ρελε της μοιζας ..τωρα πως θα βρεθει αυτο το πραμα δε ξερω .. και σε ποιον να το παω εδω στην κερκυρα?
πες οτι το παω θα το βρει?? ειναι αρκετα δυσκολο η τουλαχιστον φαινεται δυσκολο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

προβλημα στα ηλεκρικα Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα στα ηλεκρικα   προβλημα στα ηλεκρικα EmptyΚυρ 26 Αυγ 2018 - 0:47

ρε παιδια καμια ιδεα κανενας???? κοντευω να σκασω. εχω ξηλωσει ολη τη μηχανη.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

προβλημα στα ηλεκρικα Empty
#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα στα ηλεκρικα   προβλημα στα ηλεκρικα EmptyΚυρ 26 Αυγ 2018 - 2:33

Να πω μια βλακια ?

Ο διακόπτης για τα φώτα είναι κάτω από το κιλσουιτσ. Ρε λες ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

προβλημα στα ηλεκρικα Empty
#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα στα ηλεκρικα   προβλημα στα ηλεκρικα EmptyΚυρ 26 Αυγ 2018 - 10:39

το κοιταξα , αυτο πρωτα απο ολα. ειδα οτι υπαρχει επαγωγη και κοιταξα εκει που εχουμε ρευμα απο τα φωτα και τα φλας .καθαρα ολα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

προβλημα στα ηλεκρικα Empty
#10ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα στα ηλεκρικα   προβλημα στα ηλεκρικα EmptyΚυρ 26 Αυγ 2018 - 10:47

και παλι ασ πουμε οτι υπαρχει βραχυκυκλωμα ενταξει.. γιατι αν βγαλω τη λαμπα των στοπ η μηχανη σβηνει? ειναι τελειως κουλο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nasalab
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
nasalab

Αριθμός μηνυμάτων : 1068
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 54
Τόπος : United Kingdom
Ημερομηνία εγγραφής : 30/03/2012

προβλημα στα ηλεκρικα Empty
#11ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα στα ηλεκρικα   προβλημα στα ηλεκρικα EmptyΚυρ 26 Αυγ 2018 - 12:23

Δεν είναι κουλό,  είμαι στο δρόμο τώρα μόλις πάω στο ξενοδοχείο και ανοίξω το λαπτοπ θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω,  πολύμετρο  υπάρχει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

προβλημα στα ηλεκρικα Empty
#12ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα στα ηλεκρικα   προβλημα στα ηλεκρικα EmptyΚυρ 26 Αυγ 2018 - 17:59

Αγγελε σευχαριστω πολυ αλλα το βρηκα. ηταν η πλεξουδα που ειναι απο την κεντρικη προς τα ρελε.. βραχυκυκλωμενη φυσα μαλλον. εκεινες οι γκρι που ειναι κατω απο το ντεποζιτο αριστερα. η μικρη δεν εβγαινε μου εμεινε στα χερια και απλα συνδεσα τα καλοδια και η αλλη η μεγαλυτερη γκρι ειχε μεσα πρασινιλα . αφου εφτασα σε αυτες μετα απο ψαξιμο που ξεκινησε απο το φως πισω .. στην κυριολεξια ελυσα ολη τη μηχανη για να βαλω πανω πολυμετρο και να πονηρεψω βαση της συνεχειας που μου εδειξε το πολυμετρο. να κανω μια ερωτηση...? αν πεσει η μπαταρια παιζει λογο πτωσης τασης να αλλαζει η ενδειξητης θερμοκρασιας στο κοντερ με φωτα ον η φωτα οφ αντιστοιχα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nasalab
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
nasalab

Αριθμός μηνυμάτων : 1068
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 54
Τόπος : United Kingdom
Ημερομηνία εγγραφής : 30/03/2012

προβλημα στα ηλεκρικα Empty
#13ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα στα ηλεκρικα   προβλημα στα ηλεκρικα EmptyΚυρ 26 Αυγ 2018 - 21:34

Αφού το βρήκες όλα καλά τότε, είναι κλασικό πρόβλημα αυτό με τα βύσματα.
Απλά η λάμπα σου έδινε μια γείωση που σου έλειπε από το βύσμα για αυτό όταν την εβγαζες έσβηνε η μηχανή.

Από ότι βλέπω έχεις του 05 άρα ψηφιακό καντράν, έχει αναφερθεί αρκετές φορές ότι όταν η μπαταρία είναι πεσμένη ή όχι σωστή (στη περίπτωση σου) τότε το όργανο της θερμοκρασίας δείχνει αρκετή απόκλιση από την πραγματικότητα και αυτό γιατί υπολειτουργεί ο εγκέφαλος (11,5 βολτ και κάτω)

Θα σου έλεγα να κοιτάξεις και το βύσμα του ανορθωτή το οποίο βγάζει ακριβώς την ίδια ζημιά, επίσης και το βύσμα του ρελέ της μίζας για τον ίδιο λόγο

όλα καλά, καλές βόλτες Beerchug
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lerki
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Lerki

Αριθμός μηνυμάτων : 854
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 45
Τόπος : Ιωνια
Ημερομηνία εγγραφής : 18/06/2018

προβλημα στα ηλεκρικα Empty
#14ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα στα ηλεκρικα   προβλημα στα ηλεκρικα EmptyΔευ 27 Αυγ 2018 - 17:00

gerolukas έγραψε:
Αγγελε σευχαριστω πολυ αλλα το βρηκα. ηταν η πλεξουδα που ειναι απο την κεντρικη προς τα ρελε.. βραχυκυκλωμενη φυσα μαλλον. εκεινες οι γκρι που ειναι κατω απο το ντεποζιτο αριστερα. η μικρη δεν εβγαινε μου εμεινε στα χερια και απλα συνδεσα τα καλοδια και η αλλη η μεγαλυτερη γκρι ειχε μεσα πρασινιλα . αφου εφτασα σε αυτες μετα απο ψαξιμο που ξεκινησε απο το φως πισω .. στην κυριολεξια ελυσα ολη τη μηχανη για να βαλω πανω πολυμετρο και να πονηρεψω βαση της συνεχειας που μου εδειξε το πολυμετρο. να κανω μια ερωτηση...? αν πεσει η μπαταρια παιζει λογο πτωσης τασης να αλλαζει η ενδειξητης  θερμοκρασιας στο κοντερ με φωτα ον η φωτα οφ αντιστοιχα?

μπραβο μια προσεχτικη ματια στην πλεξουδα κ όλα οκ

τα ηλεκτρικα ε;διαολε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

προβλημα στα ηλεκρικα Empty
#15ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα στα ηλεκρικα   προβλημα στα ηλεκρικα EmptyΠεμ 6 Σεπ 2018 - 10:44

λοιπόν μετά από τον Γολγοθά που πέρασα μετά ηλεκτρικά ψάξε , έκατσα και άνοιξα όλες τις φυσάς της μηχανής ,,, τι είδα ??????? πολλές από τις φυσάς που δεν είναι στεγανές όπως εκείνες των αισθητήρων του f1 είχαν πιάσει πρασινίλα και είχαν ελαφρώς διαβρωθεί.. το χειρότερο που ανακάλυψα ήταν η φυσά με τα τρία κίτρινα χοντρά καλώδια είχε ΄΄αρπαξει΄΄.. ναι όπως τα λέω ακριβώς... είχαν χαλαρώσει οι επαφές , είχαν μαυρίσει οι άκρες και μάλλον πεταγαν μέσα σπινθήρα.. γιατί βρήκα και λιιιιιγο λιωμένο μέρος της φυσάς... που θέλω να καταλήξω.
μετά από την εργασία καθαρισμού και επισκευής πήγα βόλτα δόκιμης και τι είδα... Άλλη μηχανή παιδιά ... έχει γίνει πάλι πύραυλος ... καμιά σχέση με πριν. και είναι φυσικό . αφού πλέων παίρνει ρεύμα σωστά. αρά λοιπόν στα μηχανάκια 10ετηας +++ πρέπει να εντάξουμε στα τακτικά σέρβις και έλεγχο σε όλες τις φυσες ,,,το κακό που πρέπει να λυθούν όλα τα πλαστικά και μετά άντε ξανά ταίριαξε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

προβλημα στα ηλεκρικα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 4Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» προβλημα!!!!!
» Προβλημα με cbr 600 f2
» προβλημα
» προβλημα
» ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ CBR 600 F4

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top