Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Αναρτησεις , λαστιχα......

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
w1ldrs
Μέλος
Μέλος
w1ldrs

Αριθμός μηνυμάτων : 120
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Τόπος : Βόλος
Ημερομηνία εγγραφής : 16/06/2016

λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 Empty
#16ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 EmptyΔευ 15 Μάης 2017 - 22:25

κατατοπιστικοτατος....αλλη μια ερωτηση. Γιατι προοδευτικα και οχι γραμμικα? και καλητερα hyper pro ή white power ? Επειδη βρηκα ενα πισω αμορτισερ με 900χλμ απο service με ohlins ελατηριο....υπαρχει προβλημα αν εχω παραδειγμα...hyper pro εμπρος και ohlins πισω ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vapeplanet.gr
kamikazi
Μέλος
Μέλος
kamikazi

Αριθμός μηνυμάτων : 36
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 14/09/2016

λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 Empty
#17ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 EmptyΔευ 15 Μάης 2017 - 23:09

σκεψου κ αυτο καλη τμη για εμπρος-πισω

http://www.tecnomoto.gr/gr/product/?id=24410
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 Empty
#18ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 EmptyΔευ 15 Μάης 2017 - 23:11

w1ldrs έγραψε:
κατατοπιστικοτατος....αλλη μια ερωτηση. Γιατι προοδευτικα και οχι γραμμικα? και καλητερα hyper pro ή white power ? γνωμη ζηταω smile

Αν και επί της ουσίας όλα τα ελατήρια είναι προοδευτικά γιατί όσο συμπιέζονται σκληραίνουν, ωστόσο αυτά που λέμε προοδευτικά έχουν μια διαφοροποίηση στις αποστάσεις που έχουν οι σπείρες μεταξύ τους. ξεκινούν από πολύ κοντά η μία με την άλλη και όσο πάνε απομακρύνονται  ενώ τα γραμμικά έχουν ίσες αποστάσεις σε όλο το μήκος. Η διαφορά τους στην πράξη είναι ότι τα προοδευτικά είναι πιο μαλακά σε συνθήκες κινησης στην πόλη ή σε χαλαρούς ρυθμούς βόλτας και όσο περισσότερο πιέζεις ανταποκρίνονται δλδ σκληραίνουν. Το ζουμί είναι ότι κερδίζεις σε άνεση  και δεν ταλαιπωρείς τους σπονδύλους σου σε μικροανωμαλίες  του δρόμου.

Τα χάιπερ προ τα είχα πριν βάλω Ohlins και ταίριαζαν πολύ καλά στο ΧΧ να σκεφθείς ότι κρατούσαν το μηχανάκι στο δρόμο ουσιαστικά χωρίς αμορτισέρ (τα είχε κλάσει) και όσους φίλους ξέρω που τα έχουν βάλει είναι πολύ ευχαριστημένοι. Να ξέρεις ότι αν βάλεις H.P ελατήρια μπροστά θα πρέπει να ανεβάσεις τα καλάμια στις τιμονόπλακες +14mm δλδ 39mm που πρέπει να εξέχουν τα καλάμια από την πλάκα +14mm = 53mm κι αυτό γιατί τα Χάιπερ προ είναι 1,5 Cm πιο μακριά. Αυτά βέβαια τα γράφει στο βιβλιαράκι τους το οποίο πετάει ο @αλ-ακας ο μάστορας που θα τα βάλει στα σκουπίδια χωρίς να το διαβάσει φυσικά.

ΥΓ: Δεν νομίζω να καταλάβεις μεγάλη διαφορά αν έχεις μπροστά Η.P και πίσω Ohlins. Αλλά θεωρητικά καλό είναι να είναι μπρος - πίσω γραμμικά ή προοδευτικά, εξ άλλου τα ολινς είναι κορυφαία και δεν βλέπω για πιο λόγο να μην βάλεις και τα μπροστά ίδια με το πισω.

πάντως η περίπτωση που ποστάρισε ο φίλος πιο πάνω είναι πολύ ενδιαφέρουσα και οικονομική. Πουλάς και τα μαμά στο καρ. και παίρνεις και κάτι από εκεί και σου έρχεται φθηνότερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 Empty
#19ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 EmptyΤρι 16 Μάης 2017 - 12:59

Καλημέρα παιδιά… μιας και μιλάμε για αναρτήσεις ,έχω ήδη στα χεριά μου μπροστινά ελατήρια της ohlins.. το μπροστινό μου είναι χάλια… με το παραμικρό φρενάρισμα τερματίζουν οι μπουκάλες και χοροπηδεί ο τροχός και έτσι μαζί με όλα τα αλλά τσιμουχάκια, ρουλεμάν τιμονιού θα αντικαταστήσω και αυτά …. Ερώτηση!!! Μήπως θα πρέπει να αλλάξω και την πυκνότητα των λαδιών ώστε να γίνει πιο ομαλή η επαναφορά???? Σκεφτούμε γω τώρα, ότι αφού αλλάζω σκληρότητα στα ελατήρια μήπως πρέπει να ανεβάσω πυκνότητα λαδιού για να μην έχω άγρια επαναφορά? Το βιβλιαράκι της ohlins δε γραφεί κάτι τέτοιο… μόνο ότι όπως βγάζεις το ένα ελατήριο βάζεις το άλλο με τον ίδιο ακριβώς τρόπο!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 Empty
#20ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 EmptyΤρι 16 Μάης 2017 - 16:26

gerolukas έγραψε:
Καλημέρα παιδιά… μιας και μιλάμε για αναρτήσεις ,έχω ήδη στα χεριά μου μπροστινά ελατήρια της  ohlins.. το μπροστινό μου είναι χάλια… με το παραμικρό φρενάρισμα τερματίζουν οι μπουκάλες και χοροπηδεί ο τροχός  και έτσι μαζί με όλα τα αλλά τσιμουχάκια, ρουλεμάν τιμονιού θα αντικαταστήσω και αυτά …. Ερώτηση!!! Μήπως θα πρέπει να αλλάξω και την πυκνότητα των λαδιών ώστε να γίνει πιο ομαλή η επαναφορά???? Σκεφτούμε γω τώρα, ότι αφού αλλάζω σκληρότητα στα ελατήρια  μήπως πρέπει να ανεβάσω πυκνότητα λαδιού για να μην έχω άγρια επαναφορά? Το βιβλιαράκι της ohlins δε γραφεί κάτι τέτοιο… μόνο ότι όπως βγάζεις το ένα ελατήριο βάζεις το άλλο με τον ίδιο ακριβώς τρόπο!!

Όταν πήρα τα δικά μου είχε και τα λάδια στο κουτί.  Online 10 ρακι. Αφού λοιπόν και η ολινς προτείνει 10αρι δεν βλέπω ανάγκη για πιο χοντρό. 

Αλλά περί ορέξεως.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 Empty
#21ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 EmptyΤρι 16 Μάης 2017 - 18:31

εμενα δε μου ειχαν λαδι.. αααα γιατι? λογο κρισης?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 Empty
#22ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 EmptyΤετ 17 Μάης 2017 - 0:08

gerolukas έγραψε:
εμενα δε μου ειχαν λαδι.. αααα γιατι? λογο κρισης?

Περικοπές   laughing  Τώρα βλέπω ότι αντί για λάδι ohlins έγραψα online. 
Γιαυτό αποφεύγω να γράφω από το κινητό
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
w1ldrs
Μέλος
Μέλος
w1ldrs

Αριθμός μηνυμάτων : 120
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Τόπος : Βόλος
Ημερομηνία εγγραφής : 16/06/2016

λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 Empty
#23ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 18 Μάης 2017 - 12:43

Τελικα παραγγειλα μπροστινα καινουρια ohlins και πισω αμορτισερ απο γενικο σερβις με 900 κατι χλμ με ελατηριο ohlins απο ενα παλικαρι που ειναι και εδω στο φορουμ ...δεν ξερω το nick name Ακης το ονομα....τον ευχαριστω. αναμονη τωρα σε κανα μηνα που θα εχω χρονο να τα φορεσω και να σας πω εντυπωσεις. Αν καποιος ειναι περιπου στα 120 κιλα μονο ας μου πει στα ποσα κλικ εχει το μαμα αμορτισερ. Μην παιδευομαι με κλικ και βολτα smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vapeplanet.gr
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 Empty
#24ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 18 Μάης 2017 - 23:11

Νομίζω ότι κάτι γράφει εδώ. Αλλά δεν τα πάω καλά με τα φραγκολεβαντίνικα. Αν δεν τα πας ούτε εσύ θα κάνεις υπομονή να δούμε το Ελληνικό βιβλιαράκι που το έχω στο μηχανάκι και βαριέμαι τώρα να κατέβω στο καταφύγιο, έχω ξεχάσει και το σύνθημα...... 
λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 Dsc_0232
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 Empty
#25ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 18 Μάης 2017 - 23:16

λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 Dsc_0310
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
w1ldrs
Μέλος
Μέλος
w1ldrs

Αριθμός μηνυμάτων : 120
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Τόπος : Βόλος
Ημερομηνία εγγραφής : 16/06/2016

λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 Empty
#26ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 18 Μάης 2017 - 23:40

οποτε το θες σκληρο....οπως το ρολοι....το θες μαλακο, αντιθετα του ρολογιου. Αρα οσο πιο πολλα κιλα εισαι....πιο σκληρο smile αχαχαχαχχ με βλεπω να μου μπαινει κανα αμορτισερ στο πισινο και αντε μετα να αποδειξω οτι εκανα απλα δοκιμες αχαχαχαχαχχα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vapeplanet.gr
w1ldrs
Μέλος
Μέλος
w1ldrs

Αριθμός μηνυμάτων : 120
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Τόπος : Βόλος
Ημερομηνία εγγραφής : 16/06/2016

λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 Empty
#27ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 19 Μάης 2017 - 13:21

Και για παμε και για fork caps. Τι κανουν και αν χρειαζονται για τα ελατηρια που πηρα. Απο vfh 800 μπαινουν ? Καπου διαβασα οτι ειναι τα ιδια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vapeplanet.gr
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 Empty
#28ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 19 Μάης 2017 - 18:57

ptinotrofos έγραψε:
Νομίζω ότι κάτι γράφει εδώ. Αλλά δεν τα πάω καλά με τα φραγκολεβαντίνικα. Αν δεν τα πας ούτε εσύ θα κάνεις υπομονή να δούμε το Ελληνικό βιβλιαράκι που το έχω στο μηχανάκι και βαριέμαι τώρα να κατέβω στο καταφύγιο, έχω ξεχάσει και το σύνθημα...... 
λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 Dsc_0232

Αν βοηθάει...

https://cbrxx.darkbb.com/f201-forum
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 Empty
#29ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 EmptyΤετ 24 Μάης 2017 - 13:27

Και στα Ελληνικά 

λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 Dsc_0311
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
w1ldrs
Μέλος
Μέλος
w1ldrs

Αριθμός μηνυμάτων : 120
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Τόπος : Βόλος
Ημερομηνία εγγραφής : 16/06/2016

λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 Empty
#30ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   λαστιχα - Αναρτησεις , λαστιχα...... - Σελίδα 2 EmptyΤετ 24 Μάης 2017 - 14:58

να σε καλα κωστα. Το πισω ohlins το εχω στα χερια μου...σε 10 μερες περιμενω και τα μπροστινα οποτε ολα μαζι smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vapeplanet.gr
 

Αναρτησεις , λαστιχα......

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» Αναρτησεις...
» Νεα λαστιχα
» Λάστιχα για cbr 125!!!
» λαστιχα....τι?
» ΛΑΣΤΙΧΑ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top