Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Αναρτησεις , λαστιχα......

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
w1ldrs
Μέλος
Μέλος
w1ldrs

Αριθμός μηνυμάτων : 120
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Τόπος : Βόλος
Ημερομηνία εγγραφής : 16/06/2016

Αναρτησεις , λαστιχα...... Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: Αναρτησεις , λαστιχα......   Αναρτησεις , λαστιχα...... EmptyΣαβ 13 Μάης 2017 - 22:18

Μετα απο χειμερια ναρκη σημερα εβγαλα το πουλακι μου εξω στην εθνικη...μεχρι τωρα βολτουλες μεσα στην πολη του Βολου....χαλαρες....ειπα λοιπον, αφου αλλαξα και λαστιχα (S21) και επρεπε να κανω κανα χιλιομετρο, να βγω εθνικη. Εννοειται πολυ χαλαρη βολτα 140-160χλμ. Το θεμα ειναι στις στροφες....φοβομουν να πλαγιασω...ισως γιατι ειχα στο νου μου οτι ειναι καινουρια τα λαστιχα και δεν εχουν στρωσει και μην βρεθω και καμια πινακιδα αγκαλια. Το θεμα ομως ειναι στις αναρτησεις. 41500χλμ εχει το μηχανακι πανω και περσυ αλλαξα και τα λαδια μπροστα. 120 κιλα ανθρωπας και σκεφτομαι να σκληρυνω το πισω ελατηριο. Αλλα δεν θελω να αρχισω να παιζω , απο την αλλη δεν ξερω αν θελει και αλλαγη. Τελος παντων για να μην ζαλιζω το θεμα ειναι να αλλαξω μπρος πισω ελατηρια ? πισω να αλλαξω και το αμορτισερ ? λαδια , ξερασματα δεν βλεπω ....μου ειπαν για White power...ειναι μπελας ομως ? ρυθμιζω , δοκιμαζω , ξαναρυθμιζω , ξαναδοκιμαζω ? για δωστε λιγο τα φωτα σας για να νιωθω πιο ασφαλης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vapeplanet.gr
θεοφιλος
Μέλος
Μέλος
θεοφιλος

Αριθμός μηνυμάτων : 46
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 57
Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 17/07/2016

Αναρτησεις , λαστιχα...... Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   Αναρτησεις , λαστιχα...... EmptyΣαβ 13 Μάης 2017 - 22:43

Το δικο μου εχει μπρος πίσω OHLINS και ειναι εξαιρετικο αλλα δεν εχω οδηγήσει ΧΧ με αλλες αναρτισεις
Αν θες εδω ειναι ανέβα να το οδηγήσεις να εχεις άποψη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
w1ldrs
Μέλος
Μέλος
w1ldrs

Αριθμός μηνυμάτων : 120
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Τόπος : Βόλος
Ημερομηνία εγγραφής : 16/06/2016

Αναρτησεις , λαστιχα...... Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   Αναρτησεις , λαστιχα...... EmptyΣαβ 13 Μάης 2017 - 22:54

να σε καλα φιλε μου....μαλλον την αλλη κυριακη θα κανω μια βολτα προς ευοσμο. Θα τα πουμε αν ειναι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vapeplanet.gr
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Αναρτησεις , λαστιχα...... Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   Αναρτησεις , λαστιχα...... EmptyΣαβ 13 Μάης 2017 - 23:02

Υπάρχουν δύο λύσεις η φτηνή και η ακριβή 

Α) Η φτηνή: Κάνεις επισκευή και ριβαλβινκ στο μαμά και αλλαγή ελατηρια μπροστά αν χρειάζεται. 

Β) Αφτερ μάρκετ πίσω και ελατηρια μπροστά υπολογιζε κανα χιλιαρικο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
w1ldrs
Μέλος
Μέλος
w1ldrs

Αριθμός μηνυμάτων : 120
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Τόπος : Βόλος
Ημερομηνία εγγραφής : 16/06/2016

Αναρτησεις , λαστιχα...... Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   Αναρτησεις , λαστιχα...... EmptyΣαβ 13 Μάης 2017 - 23:03

για πες για την φθηνη ? που ? ποσο ? smile
μπροστα λεω να παω σε WP ελατηρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vapeplanet.gr
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Αναρτησεις , λαστιχα...... Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   Αναρτησεις , λαστιχα...... EmptyΣαβ 13 Μάης 2017 - 23:18

Τώρα είμαι σε ταβέρνα και δεν μπορώ να επεκταθώ, μια ματιά έριξα. Θα τα πούμε αύριο εκτενεστερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
w1ldrs
Μέλος
Μέλος
w1ldrs

Αριθμός μηνυμάτων : 120
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Τόπος : Βόλος
Ημερομηνία εγγραφής : 16/06/2016

Αναρτησεις , λαστιχα...... Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   Αναρτησεις , λαστιχα...... EmptyΣαβ 13 Μάης 2017 - 23:20

εννοειται πως δεν ειναι η ωρα....καλα να περασεις και αυριο μερα ειναι smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vapeplanet.gr
Diamapa
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Diamapa

Αριθμός μηνυμάτων : 223
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Καβάλα
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2014

Αναρτησεις , λαστιχα...... Empty
#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   Αναρτησεις , λαστιχα...... EmptyΚυρ 14 Μάης 2017 - 1:29

Σίγουρα θες τα σωστά ελατήρια για τα κιλα σου. Τώρα εταιρείες υπάρχουν πολλές και αν μπορείς να κάνεις μπρος πίσω την αλλαγή θα σαι κομπλε. Αλλιώς ξεκινά με το πίσω ελατήριο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
w1ldrs
Μέλος
Μέλος
w1ldrs

Αριθμός μηνυμάτων : 120
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Τόπος : Βόλος
Ημερομηνία εγγραφής : 16/06/2016

Αναρτησεις , λαστιχα...... Empty
#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   Αναρτησεις , λαστιχα...... EmptyΚυρ 14 Μάης 2017 - 8:16

Σιγουρα με ζοριζει η τιμη για το πισω....μιας και απο μια ματια στα γρηγορα ειδα οτι παιζουμε 500€ και πανω...αλλα μιας και ειναι ο δευτερος χρονος με το μηχανακι και μετα απο αποφαση να το κρατησω λεω να του ριξω οτι μπορω. Απλος δεν θελω να παρω αναρτηση που δεν θα μου κατσει στα μετρα μου. Οσο για μπροστα....δεν ειναι απαγορευτικο το ποσο και απο οτι ειδα παμε σε WP.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vapeplanet.gr
θεοφιλος
Μέλος
Μέλος
θεοφιλος

Αριθμός μηνυμάτων : 46
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 57
Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 17/07/2016

Αναρτησεις , λαστιχα...... Empty
#10ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   Αναρτησεις , λαστιχα...... EmptyΚυρ 14 Μάης 2017 - 8:21

Να πάρεις τηλ να τα πουμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
w1ldrs
Μέλος
Μέλος
w1ldrs

Αριθμός μηνυμάτων : 120
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Τόπος : Βόλος
Ημερομηνία εγγραφής : 16/06/2016

Αναρτησεις , λαστιχα...... Empty
#11ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   Αναρτησεις , λαστιχα...... EmptyΚυρ 14 Μάης 2017 - 8:22

εννοειται..smile παω τωρα να στολιστω για παραλια λεπτοκαρυας .....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vapeplanet.gr
γκ
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
γκ

Αριθμός μηνυμάτων : 298
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 68
Τόπος : Χίος
Ημερομηνία εγγραφής : 25/01/2017

Αναρτησεις , λαστιχα...... Empty
#12ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   Αναρτησεις , λαστιχα...... EmptyΚυρ 14 Μάης 2017 - 14:14

w1ldrs έγραψε:
Μετα απο χειμερια ναρκη σημερα εβγαλα το πουλακι μου εξω στην εθνικη...

Εγώ αντιθέτως πηγαίνοντας για μπάνιο το έβαλα πρώτη φορά σε χωματόδρομο!!! Το θέμα με ενδιαφέρει όμως, γιατί μετά από ένα ταξίδι για να δω πώς πάει με μαμά αναρτήσεις, θα αρχίσω να ψάχνομαι.

Το αν χρειάζεσαι ελατήρια θα σου το πει το sag. Δηλαδή πόση από τη συνολική διαδρομή της ανάρτησης καταναλώνεται όταν καθίσεις πάνω. Πρέπει να βρίσκεται περίπου στο 30% της συνολικής διαδρομής.

Must θεωρείται το ψήλωμα του πίσω μέρους για τα μπασίματα στις στροφές.

Ο Jaws δίνει 10 πόντους μακρύτερα ελατήρια μπροστά με εννοείται 10 πόντους κοντύτερο αποστάτη. Γνωρίζει κανείς κάτι για αυτή τη μετατροπή;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Αναρτησεις , λαστιχα...... Empty
#13ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   Αναρτησεις , λαστιχα...... EmptyΚυρ 14 Μάης 2017 - 15:42

10 πόντους ??????     22 είναι το μαμά και τα χαιπερ προ 23,5 που θα μπούνε 32 cm ελατηρια ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
γκ
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
γκ

Αριθμός μηνυμάτων : 298
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 68
Τόπος : Χίος
Ημερομηνία εγγραφής : 25/01/2017

Αναρτησεις , λαστιχα...... Empty
#14ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   Αναρτησεις , λαστιχα...... EmptyΚυρ 14 Μάης 2017 - 21:11

ptinotrofos έγραψε:
10 πόντους ??????     22 είναι το μαμά και τα χαιπερ προ 23,5 που θα μπούνε 32 cm ελατηρια ?


Ο Jaws δίνει 10 πόντους μακρύτερα ελατήρια μπροστά με εννοείται 10 πόντους κοντύτερο αποστάτη.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Αναρτησεις , λαστιχα...... Empty
#15ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρτησεις , λαστιχα......   Αναρτησεις , λαστιχα...... EmptyΔευ 15 Μάης 2017 - 22:02

w1ldrs έγραψε:
για πες για την φθηνη ? που ? ποσο ? smile
μπροστα λεω να παω σε WP ελατηρια.

Θα σου πω τη δική μου εμπειρία κι εσυ αποφασίζεις.

Προσωπικά παιδεύτηκα λίγο με τις αναρτήσεις και κατέληξα σε OHLINS  ελατήρια μπροστά και OHLINS πλήρως ρυθμιζόμενο πίσω. (κάπου 1000€) Δεν το μετάνιωσα γιατί το μηχανάκι βελτιώθηκε σε μεγάλο βαθμό.

ΑΛΛΑ...Τώρα ξερω ότι με φρέσκα λαδάκια μπροστά και ένα καλό σέρβις στο μαμά αμορτησέρ θα μπορούσα να πετύχω το 80% της απόδοσης του αφτερ μάρκετ.

Τότε μου είχαν πει ότι το μαμίσιο είναι φιξαριστό και δεν επισκευάζεται, πράγμα που δεν ισχύει, απλά αν για επισκευή του αφτερ μαρκετ θέλεις 80€ για το μαμίσιο που είναι απρόθυμο θέλεις ένα 100άρικο.

Για το βάρος σου μην ανησυχείς γιατί ο κατασκευαστής έχει υπολογίσει να μεταφέρει το μηχανάκι 140 kg ώστε να κινήται και μονό και δικάβαλο με αποσκευές.

Τώρα αν τα ελατήρια σου έχουν (πέσει) λόγο χρήσης και παλαιότητας  να ξέρεις ότι μια πολύ καλή επιλογή είναι τα χάιπερ προ που είναι και προοδευτικά. Ένα σετ ελατήρια μπρος-πίσω νομίζω πάει στα 250€ + ένα 100άρικο το σέρβις του αμορτισέρ και καθάρισες.

Αν όμως θέλεις να τα σκάσεις για ολόκληρο το αμορτισέρ πίσω μην σε μπερδεύει το: (Ξέρεις πόσα κλικ έχει ρε??? Σιγά μην μπορείς εσύ να το ρυθμίσεις!!!) Ο κάθε κατασκευαστής έχει μέσα στο κουτί και ένα βιβλιαράκι με οδηγίες και τις στάνταρ ρυθμίσεις που προτείνει. Από αυτές τις ρυθμίσεις μπορείς να διορθώσεις 2-3 κλικ (ένα κάθε φορά και όχι παραπάνω από 3 κατά την γνώμη μου) και αν τα μπερδέψεις και τα κάνεις σκατά, δεν έχεις παρά να το επαναφέρεις ξανά στις στάναρ ρυθμίσεις.

Αμορτισεράδες στην Αθήνα ξέρω που κάνουν καλή δουλειά, αλλά στον Βόλο δεν ξέρω κανέναν, θα πρέπει να ρωτήσεις τους Βολιώτες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Αναρτησεις , λαστιχα......

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» Αναρτησεις...
» Νεα λαστιχα
» Λάστιχα για cbr 125!!!
» λαστιχα....τι?
» ΛΑΣΤΙΧΑ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top