Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
fantomas
Μέλος
Μέλος
fantomas

Αριθμός μηνυμάτων : 96
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 44
Τόπος : ΡΕΘΥΜΝΟ
Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2016

ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 Empty
#91ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100..   ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 EmptyΔευ 25 Σεπ 2017 - 9:45

καλημερα, δεν ξερω πως δεν πηρα χαμπαρι αυτο το ποστ...καλιο αργα παρα ποτε ...

πολλα μπραβο ρε φιλε για την υπομονη σου και ακομα πιο πολλα για το πεισμα και την ορεξη σου !!!!
δυστηχως ειναι κατι που εμεις οι κοινοι θνητοι δεν μπορουμε να το κανουμε ευκολα λογω απουσιας γνωσεων ( δεν πιανεις να στειλεις κανενα e-mail μπας και βγει κανενα ετοιμο kit???)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 Empty
#92ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100..   ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 EmptyΔευ 25 Σεπ 2017 - 10:59

Συνονόματε καλημέρα…. Έτοιμο κιτ σε ένα μοντέλο που έχει σταματήσει η παράγωγη του εδώ και 12 χρόνια ,,, λίγο δύσκολο… !!! βρίσκεις ένα cbf με abs τρακαρισμένο ,,, παίρνεις  όλα τα απαραίτητα ,, πας στον μηχανικό σου και το περνάτε….. αν φυσικά αυτός έχει όρεξη… γιατί όταν πήγα Γω στον δικό μου και του το είπα μου απάντησε:   «είσαι τρελός ρε μ………κα!!! Σε αυτό abs…??!!! δε γίνονται αυτά τα πράματα μου είπε!!!>> και όταν ακούω δε γίνεται μου ανάβουν τα λαμπάκια..  βασικές γνώσεις έχω μη νομίζεις ότι είμαι κάνας επιστήμονας..ααααα και την έχω πατήσει από μπροστινό φρενάρισμα και μπλοκάρισμα τροχού σε χαμηλές ταχύτητες  4 φορές….
(ταιριάζει και από άλλες μηχανές ,, βασική προϋπόθεση,,, ίδιες διαστάσεις τροχών σε ολική διάμετρο και ιδία κιλά. Τα υπόλοιπα τα βρίσκεις) B-)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 Empty
#93ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100..   ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 EmptyΔευ 25 Σεπ 2017 - 14:33

Erecozi έγραψε:
η διατομη του σωληνα απο τα υψηλης ειναι πολυ μικροτερος απο τα λαστιχενια αυτο κανει πολυ ποιο δυσκολη την εξαερωση τους ειδικα οταν μιλαμε για αδεια σωληνακια που γεμιζουν απο την αρχη και οχι με την μεθοδο αδειαζω γεμιζω οταν απλα κανουμε αλλαγη και βεβαια παιζει ρολο και η μεγαλη διαδρομη.
εκανα προσφατα αλλαγη σε υψηλης στην "Γιαγια" και για τα μπροστα μονο φρενα καναμε 2 ωρες εξαερωση με τον φιλο μου τον Γιωργο (τσιμουχας). Αντε καλη συνεχεια και οταν τελειωσεις της εξαερωσεις μετα απο κανα μηνα ξανακανε μια προληπτικα laughing και πες μας αποτελεσματα.
ptinotrofos έγραψε:
Συγχαρητήρια Νίκο !!!

Η εξαέρωση του ΧΧ είναι λίγο μπέρδεμα από μόνη της λόγω ντούαλ σι μπι ες και πρέπει να ακολουθείς συγκεκριμένη σειρά, τώρα που προστέθηκε και το ει μπι ες το πράγμα θα είναι πιο πολύπλοκο αλλά είμαι σίγουρος ότι την έχεις βρεί την άκρη.
α μην ξεχνας οτι θελει και συγκεκριμενη σειρα το cbs αν την εχεις βρει εχει καλως αν οχι ρωτα καποιο απο τα παιδια θα ξερει

Για εξαέρωση ΧΧ δες παρακάτω:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αλλά για το ΑΒS θα πρέπει να ψάξεις σε φόρουμ για VFR  ή VARADERO.  Αν δεν το έχεις κάνει ήδη δλδ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 Empty
#94ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100..   ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 EmptyΔευ 25 Σεπ 2017 - 18:50

Παρατηρώ κάτι όσο αφορά το dcbs… οι περισσότεροι κάτοχοι xx θεωρούν ότι είναι δύσκολη η εξαέρωση και μπροστά και πίσω λόγο των συνδυασμένων…. Θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι το DCBS έχει να κάνει ΜΟΝΟ με τα υγρά της πίσω τρόμπας… η μπροστά τρόμπα αφορά μόνο και μόνο τον μπροστά τροχό. Τα προβλήματα της εξαέρωσης παρουσιάζονται μόνο στην πίσω τρομπα γιατι αυτή δινει και μπροστα.. εκεί χρειάζεται ειδικός τρόπος εξαέρωσης.. στο μπροστά ισχύει ότι ισχύει σε άλλες τις μηχανές … τώρα στα varadero και vfr τα abs τους δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που εγκατέστησα εγώ…. Έχουν δυο μοτέρ ,,, ένα μπρος και ένα πίσω και ξεχωριστό εγκέφαλο…. Είναι τρίτης γενιάς νομίζω…. Ενώ το δικό μου είναι πιο απλό και χωρίς να παρουσιάζει προβλήματα σε αντίθεση με αυτά των varadero και vfr…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 Empty
#95ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100..   ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 EmptyΔευ 25 Σεπ 2017 - 23:13

gerolukas έγραψε:
Παρατηρώ κάτι όσο αφορά το dcbs… οι περισσότεροι κάτοχοι xx θεωρούν  ότι είναι δύσκολη η εξαέρωση και μπροστά και πίσω λόγο των συνδυασμένων…. Θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι το DCBS  έχει να κάνει  ΜΟΝΟ με τα υγρά της πίσω τρόμπας… η μπροστά τρόμπα αφορά μόνο και μόνο τον μπροστά τροχό. Τα προβλήματα  της εξαέρωσης παρουσιάζονται μόνο στην πίσω τρομπα γιατι αυτή δινει και μπροστα.. εκεί χρειάζεται ειδικός  τρόπος εξαέρωσης.. στο μπροστά ισχύει ότι ισχύει σε άλλες τις μηχανές … τώρα στα varadero και vfr  τα abs τους δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που εγκατέστησα εγώ…. Έχουν δυο μοτέρ ,,, ένα μπρος και ένα πίσω και ξεχωριστό εγκέφαλο…. Είναι τρίτης γενιάς νομίζω…. Ενώ το δικό μου είναι πιο απλό και χωρίς να παρουσιάζει προβλήματα σε αντίθεση  με αυτά των varadero και vfr…

Και το CBR 1000rr φίλου μου είχε προβλήματα μες την εγγύηση  και του άλλαξαν εγκέφαλο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 Empty
#96ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100..   ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 EmptyΤετ 11 Οκτ 2017 - 19:49

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

μερικες φωτο απο μπροστα... με τις βροχες θα σας ανεβασω βιντεο....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalaitzidisk
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
kalaitzidisk

Αριθμός μηνυμάτων : 1321
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 37
Τόπος : GERMANY BIELEFELD
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012

ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 Empty
#97ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100..   ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 EmptyΤετ 11 Οκτ 2017 - 23:25

πολύ καλή δουλειά mravo σου , και χαρά στην υπομονή σου . ζήλεψα λίγο να ξέρεις :P αλλα πάντα με την καλή έννοια respect
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/kalaitzidisk
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 Empty
#98ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100..   ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 EmptyΠεμ 12 Οκτ 2017 - 9:58

Κώστα καλημέρα… κοιτά ,,,θα περιμένουμε να κάνω μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα για τυχόν αστοχία σε ότι έχω κάνει….. ποτέ δε ξέρεις με τέτοιες μετατροπές τι μπορεί να βγει και αν όλα κυλίσουν σωστά τότε θα το προτείνω … όμως πρέπει πρώτα να δοκιμαστεί ώστε κάποιος να μπει στην διαδικασία που μπήκα εγώ… το κόστος δεν είναι μεγάλο αν κάποιος αναλογιστεί την ασφάλεια που προσφέρει….
Ξόδεψα μόλις 200 ευρώ για την αγορά όλων των εξαρτημάτων + την πλεξούδα της μονάδας…(τα βρήκα όλα από τρακαρισμένο) και 270 ευρώ για τα υψηλής πίεσης σωληνάκια.. όμως τα σωληνάκια δεν τα υπολογίζω γιατί έπρεπε να αλλαχτούν έτσι κι αλλιώς..
Όλα τα υπόλοιπα είναι εύκολα… αφού το έκανα εγώ ,μπορεί να το κάνει οποιοσδήποτε μηχανικός που ξέρει από φρένα.. με τα υλικά όλα μαζεμένα είναι μια μέρα δουλειά.
Το ηλεκτρολογικό είναι πανεύκολο ….
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 Empty
#99ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100..   ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 EmptyΠεμ 19 Οκτ 2017 - 11:17

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
φρεναρισμα μετη μανετα τερμα την ωρα που περναει η ροδα πανω απο γιαλιστερο μπαλωμα της ασφαλτου.. ακουγεται ενα μικρο στριγγλιμα του εναστικου την ωρα που εμπλεκεται το abs..
νομιζω με αυτο το ποστ κλεινει και το θεμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 Empty
#100ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100..   ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 EmptyΠαρ 22 Δεκ 2017 - 8:42

Παιδια καλημερα και χρονια πολλα σε ολλους...
το παρακατω αποσπασμα ειναι απο ενα ταξιδι στο πηλιο... γυρνοντας κερκυρα μεσο Καρπενησιου καποιοι ισως ξερετε τη διαδρομη,χρειαστικε να φρεναρω αποτομα, παρολο που τα λαστιχα ηταν ζεστα ο μπροστινος μπλοκαρε λογο κακης ποιοτητας ασφαλτου... η ταχυτητα δεν ξεπερναει πουθενα τα 90χ/ω ..ειναι η πρωτη φορα που μπηκε ABS χωρις να το προκαλεσω και χωρις να το περιμενω κιολας!!!! δειτε το βιντεακι>>>

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 Empty
#101ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100..   ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 EmptyΣαβ 23 Δεκ 2017 - 0:33

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 Empty
#102ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100..   ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 EmptyΣαβ 7 Απρ 2018 - 12:29

Χρόνια πολλά σε όλους μας ... καλό καλοκαίρι ,,,καλές - ασφαλείς βολτες...
Ακόμα μια δοκιμη σε κακό οδοστρομα απο 100 - 0 αυτη τη φορα!
οσο περναει ο καιρος το εμπιστευομαι ακομα περισσοτερο!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 Empty
#103ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100..   ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 EmptyΣαβ 7 Απρ 2018 - 12:33

Με μια ερεσιτεχνικη επεξεργασια που εκανα μετρησα λιγο λιγοτερο απο 3 '' δευτερολεπρα απο την ωρα που πατησα τη μανετα... τωρα εσεις θα κρινετε αν ειναι καλο η κακο.. πρεπει να μετρησω και τα μετρα που χρειαστηκαν καποια στιγμη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 Empty
#104ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100..   ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 EmptyΔευ 30 Αυγ 2021 - 20:15

Καλησπέρα σε όλους. Επανέρχομαι στο θέμα ABS στο xx .
Θα ξεκινήσω λέγοντας σας ότι τελικά δε μετάνιωσα ποτέ για τίποτα πάνω σ αυτό το θέμα ούτε 1 λεπτό του χρόνου που σπαταλήθηκε , ούτε καν ένα ευρώ που χαράμισα από τη ζωή μου ασχολούμενος με αυτή τη μετατροπή.! Το λέω και το εννοώ.
Για μας που οδηγούμε στην καθημερινότητα τέτοια μηχανή , άσχετα αν πάμε να πιούμε έναν καφέ η πηγαίνουμε ταξίδι η ασφάλεια μας προέχει.
Μετά από 20 000κμ έχοντας το ABS ενεργό ,και πλέον είναι έμπιστο με κλειστά τα ματιά πατας τη μανετα τέρμα και ούτε κιχ δε κάνει. Δεν ξέρω πραγματικά αν θα οδηγούσα πια μηχανή τέτοιου τύπου χωρίς αυτό το σύστημα. Με έχει βγάλει από μπελάδες πολλές φόρες.
Ένα απόγευμα , πήγα βόλτα με τη γυναίκα . εδώ στο νησί και το σύστημα δεν δούλευε λόγο που είχε λερωθεί ο μπροστινός αισθητήρας και είχα ένδειξη στο λαμπάκι ότι δεν λειτούργει. Το ήξερα εξ αρχής. Είπα μέσα μου δε βαριέσαι σιγά θα πάμε , θα κρατώ αποστάσεις ! Έλα όμως που σε μια κατηφόρα ένα ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο είχε χαλασμένα στοπ και όταν ο τύπος πάτησε φρένο τα δα όλα .
Ναι πάτησε φρένο , δεν το αντιλήφτηκα έγκαιρα με αποτέλεσμα να πατήσω και Γω απότομα και για μια στιγμή έχασα το μπροστινό ΤΕΛΕΙΩΣ. Η γυναίκα τρομοκρατήθηκε γιατί έχει τύχει να φρενάρω απότομα μαζί της και να μπει ABS kai δεν κατάλαβε τίποτα. Αυτή τη φορά όμως χωρίς αυτό κινδυνέψαμε πραγματικά.
Όταν σταματήσαμε μου είπε από μονή της : τελικά αυτό το abs που έβαλες είναι πολύ σημαντικό. Ένοιωσε και είδε το τιμόνι να διπλώνει. Πως το έσωσα ? λόγο της εμπειρίας μου στα μπλοκαρίσματα τροχού και λόγο που κράτησα μεγαλύτερη απόσταση {από ότι συνήθως } από προπορευόμενο όχημα.
Τελικά είναι μετατροπή – βελτίωση που με κούρασε πολύ μεν , αλλά ίσως είναι το πιο έξυπνο και σοβαρό πρίμα που έκανα ποτέ πάνω σε μότο.
Παιδιά, τα xx χωρίς ΑΒS είναι επικίνδυνα στο φρένο! Εχει δυνατο φρενο και στα λιγα χιλιομετρα μπλοκαρει ατσαλα.ενω με abs είναι σα να ριχνεις αγκυρα στην ασφαλτο. Ακριβη μετατροπη αλλα αξιζει!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 Empty
#105ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100..   ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100.. - Σελίδα 7 EmptyΠεμ 2 Σεπ 2021 - 11:30

Μετά από τρία+ χρόνια σίγουρα έχεις πιά εμπεριστατωμένη άποψη και χαίρομαι που το εγχείρημα στέφθηκε από πλήρη επιτυχία. Άνοιξες τον δρόμο να το τολμήσουν και άλλοι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

ABS - AFTER MARKET.. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΧΧ1100..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 7 από 8Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» Μετατροπή...
» Μετατροπη απο 954RR σε 900
» ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΧΧ1100 98
» κοστος συντηρησης 48.000 χλμ ΧΧ1100
» Μετατροπή γυροσκοπικής βαρύτητας;;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Ανακατασκευές/Βελτιώσεις-
^ Back to Top