Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... )

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Nxontz
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Nxontz

Αριθμός μηνυμάτων : 358
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 65
Τόπος : ΝΕΑ ΠΕΝΤΕΛΗ, ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 24/09/2010

Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... )   Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) EmptyΤετ 6 Ιουλ 2016 - 20:14

Χαιρετώ την μοτοπαρέα μας
Ερχομαι κατ'ευθείαν στο θέμα μου που με καίει....
Να πω κατ'αρχάς ότι ο νόμος του merphy με κατατρέχει από πέρισυ   pale
Τέλος Ιουνίου έχω κανονίσει εκδρομή στα βαλκάνια και την κυριακή που είναι να φύγω έρχονται τα capital control και το αναβάλλω...... Φέτος έχω κανονίσει να φύγω 27/6- 4/7 και να πάω Βενετία από Βαλκάνια με ξενοδοχεία από Booking κλπ. Μία βδομάδα πρίν φύγω έχω το πρώτο σύμπτωμα με το σασμάν.Την 1η μέρα δεν μου μπαίνουν πολύ καλά οι ταχύτητες στην αρχή και λέω δεν είναι τίποτα θα περάσει. Αμ δε....Την  2η μέρα πλέον έχω πρόβλημα στην 4η. Ενώ όλες οι ταχύτητες μπαίνουν κανονικά και αν βάλω από 3η  σε 5η ή το ανάποδο ουδέν πρόβλημα. Αν βάλω 4η ( ή από ανέβασμα ή από κατέβασμα ) η ταχύτητα κάνει ένα ανατριχιαστικό κρρρρρ και για να μπεί θέλει 3-4 προσπάθειες. Φυσικά ακυρώνω το ταξίδι :D  και με βοήθεια φίλου κοιτάμε αντλία αμπραγιάζ αλλά είναι οκ. Στην συνέχεια έχω πάει σε 3 συνεργεία και η γνώμη όλων είναι ενιαία. Εχεις πρόβλημα στο σασμάν ( μάλιστα ένας μου είπε ότι 1η φορά βλέπει πρόβλημα σασμάν σε cbr!!) και θέλει κατέβασμα μοτέρ. Ο 1ος μου λέει κατέβασμα μοτέρ ( 400€ +τουλάχιστον και ό,τι βρώ..........) ο 2ος περίπου τα ίδια αλλά 450-500€ εργασία και ό,τι βρώ και ο 3ος ( που θεωρώ και πιό αξιόπιστο, αλλά τεχνικός δεν είμαι για να κρίνω ) μου λέει τα παραπάνω εργατικά στο περίπου ( και  όχι ό,τι βρώ ) αλλά συγκερκιμένα  θα χρειαστούμε ή γρανάζι 4ης ( πρωτεύον και δευτερεύον ) ή φουρκέτα ή 3 ρουλεμάν ( μπορεί και τα 3 μαζί ) + 2-3 φλάτζες + καινούρια λάδια .
Το μαλί για όλα αυτά είναι +-500€ . Το πρόβλημα είναι ότι ο Σαρακάκης μου είπε δεν τα έχει και θέλει 45 εργάσιμες  ημέρες να τα φέρει ( ενώ όλα τα συνεργεία μου είπαν για 10-15 ημερες  sad ).
Είδα βέβαια στο car κάτι αγγελίες για σασμαν και φουρκέτες αλλά το σκέφτομαι.

Κρίσιμες ερωτήσεις

1) Τι θα κάνατε στην θέση  μου;
2) To 1 συνεργείο μου είπε ότι θέλω αλλαγή καδένα + τεντωτήρα. Φίλος όμως μου είπε ότι επειδή τον ( λίγο σχετικά ) θόρυβο αρχίζει και τον κάνει όταν ζεσταθεί μην ασχοληθείς καθόλου....
3) Ευτυχώς έχω και 2η μοτο. Εσεις θα κινούσατε την μοτο...( αν βάλω από 3η-5η ουδε΄ν πρόβλημα )Τα συνεργεία δεν μου απαντούν με ναί ή όχι.....
4) να την βάψω μπλέ και να την φουντάρω στο γυαλό γιατί αν το μαλλί ξεπεράσει το 1000άρικο............ :
5) παρακαλώ απαντήσεις κατόπιν ωρίμου σκέψεως και με σοβαρό περιεχόμενο διότι είμεθα εις κρίσιμον ηλικία, οι γυναίκες τάχουν πετάξει όλα και το έμφραγμα παραμονεύει :>

Η μοτ/τα είναι ψεκαστή με αναλογικά όργανα, μοντ 1999 και 1ο χέρι, προσεγμένη με αλλαγές λαδιών κάθε χρόνο ή 4-5000χλμ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... )   Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) EmptyΤετ 6 Ιουλ 2016 - 21:20

Προσωπικα δε θα κινουσα τη μηχανη με ρισκο αλλη ζημια η προεκταση της ζημιας να μ αφησει στο δρομο. Ψαξου λιγο με τις τιμες γιατι μου φαινονται υπερβολικες, ειχα κανει γενικη επισκευη στο δικο μου και εφτασα τοσα και ξερω οτι πληρωσα πολλα. Να μη τη φουνταρεις, αν δε θες να δωσεις τα χρηματα σκεψου την πιθανοτητα πωλησης σε χαμηλη τιμη αλλα αυτα θα τα σκεφτεις ψυχραιμα κι οχι πανω στη φουρια. Αυτες ειναι οι πρωτες σκεψεις που μου ερχονται.

ΥΓ Προσωπικα μετανιωσα που την εφτιαξα και δεν την σκοτωσα τοτε για ανταλλακτικα γιατι τελικα εχασα πολλα λογω των τιμων πωλησης που πηραν την κατω βολτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
-bono-
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
-bono-

Αριθμός μηνυμάτων : 293
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Ρέθυμνο
Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2013

Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... )   Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) EmptyΠεμ 7 Ιουλ 2016 - 11:51

Το 500άρικο κι εμένα μου φαίνεται υπερβολή αλλά αν δεν μπορείς να το αποφύγεις ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς την αλλαγή ολόκληρου του μοτέρ.
Με 500-600 βρίσκεις ολόκληρο μοτέρ και η αλλαγή του είναι αρκετά εύκολη διαδικασία αν πιάνουν τα χέρια σου με 2-3 έστω και δανεικά εργαλεία και με τη βοήθεια κάποιου φίλου σε 5-6 ώρες την έχεις κάνει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Diamapa
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Diamapa

Αριθμός μηνυμάτων : 223
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Καβάλα
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2014

Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... )   Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) EmptyΠεμ 7 Ιουλ 2016 - 15:55

Πιο σωστος ακουγεται ο τριτος και τα λεφτα για την επισκευη του ειναι οντως 500+ αλλα κατω απο 1000
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pablo
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
pablo

Αριθμός μηνυμάτων : 5366
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 52
Τόπος : Ζωγράφου-Αθήνα (ex salonica-Malgara)
Ημερομηνία εγγραφής : 19/01/2011

Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... )   Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) EmptyΠαρ 8 Ιουλ 2016 - 8:39

Και σου μενει και το μοτερ σου καβαντζα γι ανταλλακτικα στο μελλον
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... )   Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) EmptyΠαρ 8 Ιουλ 2016 - 16:14

Oi κινητήρες έχουν διαφορές μεταξύ τους καρμπ. 99-00 και καταλυτικά ?

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
-bono-
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
-bono-

Αριθμός μηνυμάτων : 293
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Ρέθυμνο
Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2013

Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... )   Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) EmptyΣαβ 9 Ιουλ 2016 - 10:26

Ο κινητήρας από καρμπυρατεράτο διαφέρει στην κεφαλή-καπάκι έχει διαφορετικούς εκκεντροφόρους, οι υπόλοιποι είναι όλοι ίδιοι αν δεν κάνω λάθος.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την -bono- στις Σαβ 9 Ιουλ 2016 - 15:27, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) Empty
#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... )   Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) EmptyΣαβ 9 Ιουλ 2016 - 13:26

Ποιός μέρφυ και τρίχες κατσαρές. Έλα πες την αλήθεια, με τον Μητσοτάκη το είχες κανονίσει το ταξίδι έτσι?  Γιατί τέτοια ζημιά δεν έχω ξανακούσει σε ΧΧ.

Κρίσιμες απαντήσεις
-----------------------------
1)  Ηρέμησε και πες ότι δεν έπαθες εσύ τη ζημιά αλλά ένας φίλος. Σε ρωτάει λοιπόν: Ρε Νίκο τι να κάνω? Τι θα τον συμβούλευες? Γιατί ο καθ' ένας κρίνει εξ' ιδίων με τα δικά του δεδομένα, ανάγκες, οικονομική κατ/ση, την τρέλα που κουβαλάει κλπ.

2) Από την εμπειρία μου η καδένα δεν είναι λουρί που το αλλάζουμε κάθε 80-90 χιλ. χλμ.  Η καδένα είναι κορακοζώητη. Αυτό που αλλάζουμε είναι ο τεντωτήρας  που με την χρήση πέφτει η απόδοση του ελατηρίου και δεν κάνει τη δουλειά του σωστά. Εγώ έχω αλλάξει μια φορά τεντωτήρα  και μέχρι τώρα 80+ χιλ χλμ δεν έχω κανένα πρόβλημα.

3) Καλύτερα να την αφήσεις ακίνητη μέχρι να δεις τι θα κάνεις. Αν έχει σπάσει κάποιο δόντι από γρανάζι το πιθανότερο είναι να έχει κάτσει στον πάτο του κάρτερ, αλλά δεν μου αρέσει η ιδέα να υπάρχει ένα κομμάτι μέταλλο μέσα στα λάδια. Υπάρχει βέβαια και το φίλτρο και η τάπα νομίζω έχει μαγνήτη για ρινίσματα κλπ, αφού όμως έχεις άλλο μηχανάκι δεν βλέπω το λόγο.

4)  Να το βάψεις μπλε για να πάρει κανένα άλογο παραπάνω. Για το γιαλό τώρα τι να σου πώ? Αν το σκοτώσεις όσο-όσο με πρόβλημα θα σε πατήσουν στο λαιμό με την τιμή. Να το δώσεις για αντ/κα? και τι θα πάρεις? και πόσα θα πρέπει να βάλεις από την τσέπη για να το αντικαταστήσεις? και με τι? Κάποιο ίδιο ή άλλη μάρκα μεταχειρισμένο που δεν ξέρεις τι θα βγάλει? Θα μου πεις είδαμε και αυτό που το ήξερες!!!

Εγώ πάντως θα το έφτιαχνα. Ψάξε το θέμα των αντ/κων κι αν φτάνουν τα +- 500 που λες παραπάνω βάλε και άλλα 50-100 και πάρε ολόκληρο τον κινητήρα να τον έχεις στο τραπεζάκι του σαλονιού και να τον καμαρώνεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Cbr1100xxbillys
Μέλος
Μέλος
Cbr1100xxbillys

Αριθμός μηνυμάτων : 73
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 55
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 04/06/2010

Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) Empty
#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... )   Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) EmptyΣαβ 30 Ιουλ 2016 - 13:40

Thodo L200 έγραψε:
Προσωπικα δε θα κινουσα τη μηχανη με ρισκο αλλη ζημια η προεκταση της ζημιας να μ αφησει στο δρομο. Ψαξου λιγο με τις τιμες γιατι μου φαινονται υπερβολικες, ειχα κανει γενικη επισκευη στο δικο μου και εφτασα τοσα και ξερω οτι πληρωσα πολλα. Να μη τη φουνταρεις, αν δε θες να δωσεις τα χρηματα σκεψου την πιθανοτητα πωλησης σε χαμηλη τιμη αλλα αυτα θα τα σκεφτεις ψυχραιμα κι οχι πανω στη φουρια. Αυτες ειναι οι πρωτες σκεψεις που μου ερχονται.

ΥΓ Προσωπικα μετανιωσα που την εφτιαξα και δεν την σκοτωσα τοτε για ανταλλακτικα γιατι τελικα εχασα πολλα λογω των τιμων πωλησης που πηραν την κατω βολτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://jukebox-vinylioy.net/
Cbr1100xxbillys
Μέλος
Μέλος
Cbr1100xxbillys

Αριθμός μηνυμάτων : 73
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 55
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 04/06/2010

Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) Empty
#10ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... )   Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) EmptyΣαβ 30 Ιουλ 2016 - 13:44

φιλε μου εχο ολοκλιρο σαζμαν απο χχ αν σε ενδιαφερι 6985764026
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://jukebox-vinylioy.net/
Nxontz
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Nxontz

Αριθμός μηνυμάτων : 358
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 65
Τόπος : ΝΕΑ ΠΕΝΤΕΛΗ, ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 24/09/2010

Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) Empty
#11ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... )   Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) EmptyΣαβ 3 Σεπ 2016 - 20:29

Επανέρχομαι μετά από 2 μήνες με το αίσιο τέλος της περιπέτειας του ΧΧ. Οταν κατέβηκε το σασμάν στο παρακάτω μαγαζί, διαπιστώθηκε πρόβλημα - μικρό αλλά εμφανές  δηλαδή  -  φάγωμα στα γρανάζια ( εκεί που κομπλάρουν μεταξύ τους ή κάτι τέτοιο )  και την φουρκέτα της 3ης, το είδα και εγώ ο άσχετος.... :D
Να πώ ότι τέλος Ιουλίου αγοράστηκε μτχ κομπλέ σασμάν + φουρκέτες σε άριστη κατάσταση και τοποθετήθηκε  - τα χαλασμένα μέρη του- σε γνωστό μαγαζί ( όχι honda αλλα με έμπειρο και εμπιστοσύνης τεχνικό) . Πριν καταλήξω στον συγκεκριμένο άκουγα διάφορα από διάφορους και τελικά κατέληξα στον συγκεκριμένο ( και τελικά φαίνεται ότι καλά έκανα ). Η μοτο ετοιμάστηκε σε λίγες μέρες , αφού εγώ είχα δουλειές – πήγα και μινι διακοπές- και δεν βιαζόμουνα και περί τις 7-8 Αυγούστου την παρέλαβα, αφού εκτός από το σασμάν άλλαξα και την καδένα ( όχι όμως τεντωτήρα γιατί δεν υπήρχε...) εκκεντροφόρου. Πήγα μία Χαλκίδα ( -+260 χαλαρά) και η μοτο πλέον είναι αστέρι και δουλεύει ρολόι. Το μόνο που με ξένισε λίγο είναι ότι  πλέον είναι λίγο πιό θορυβώδης και μέ απειροελάχιστο κραδασμό στο ρελαντί. Ο μάστορας με καθησύχασε και μου είπε ότι φταίει ότι έβγαλε και έβαλε τα μπέκ ψεκασμού , τα οποία δεν έχω καθαρίσει ποτέ ( ..17 χρόνια ) και από φθινόπωρο με καθαρισμό θα στρώσει τελείως και το ρελαντί. Το ελπίζω.
Το δράμα μου είναι ότι μετά μπήκε στο γκαράζ και βγήκε προχθές αφού ήμουν σε νησί και το μονύλινδρο που έχω με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο εκεί.... sad

Στο οικονομικό κομμάτι τωρα. Το σασμάν + φουρκέτες αγορά 200 €. Ανέβασμα -κατέβασμα σασμαν + λάδια, νερά, τσιμούχες κλπ 500€. Α και μιά 200αρα η καδένα, εδώ έτσουξε λίγο......Σε άλλους τα ποσά φαίνονται πολλά και σε άλλους λίγα. Σε εμένα ήταν αναγκαίο κακό #:-S  και με πείραξε γιατί μάζευα χρήματα για ταξίδι ( 2η συνεχόμενη χρονιά ) και έφυγαν στο...συνεργείο.

Συνεχίζεται........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nxontz
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Nxontz

Αριθμός μηνυμάτων : 358
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 65
Τόπος : ΝΕΑ ΠΕΝΤΕΛΗ, ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 24/09/2010

Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) Empty
#12ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... )   Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) EmptyΣαβ 3 Σεπ 2016 - 20:43

Τέλος καλό όλα καλά με την μοτο αλλά είναι και ο νόμος του Μέρφυ που με κυνηγάει από πέρισυ και με προβλημτίζει. Κανονίζω ταξίδι το 2015 νάσου τα capital, κανονίζω φέτος νάσου το σασμάν. Και έπεται συνέχεια στον τελευταίο μήνα.Με το χχ στο συνεργείο μένω  με το  bmw από μπαταρία ( ήταν όμως Σ/Κ και δύο μέρες χωρίς μοτο!). Πάω στο  εξοχικό σε νησί και χάλασε το 1 aircondition ( πλακέττα ), το καζανάκι ( ευτυχώς τόφτιαξα ), το scooter της κόρης μου ( έμεινε αλλά ήταν μικρή  ζημιά ) και το ποδήλατο ( μικροζημιά). Ερχομαι σπίτι μου και εδώ και 1 1/2 μέρα χάλασε ο ψυγειοκαταψύκτης ( καλοκαίρι και Σ/Κ)  pale
Επειδή παλιά έπαιζα που και που ποκίτσα και ανέβαινα και καζίνο και γιαυτό είμαι λίγο προληπτικός τι λέτε; Είμαι ξάδελφος του Μητσοτάκη; Nα κάνω τον σταυρό μου ή κάνα ευχέλαιο; :D
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) Empty
#13ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... )   Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) EmptyΤρι 6 Σεπ 2016 - 17:55

Νικο, να σταματησεις να πιστευεις στο νομο του μερφυ, πιασε τον αλλο νομο, οτι θελεις γινεται, το ιδιο και οτι φοβασαι, και θα σταματησουν ολα, επισης ολα ειναι σχετικα (αυτο το τελευταιο ειναι μεγαλη συζητηση)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) Empty
#14ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... )   Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) EmptyΤρι 6 Σεπ 2016 - 22:19

Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) Maxresdefault
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pablo
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
pablo

Αριθμός μηνυμάτων : 5366
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 52
Τόπος : Ζωγράφου-Αθήνα (ex salonica-Malgara)
Ημερομηνία εγγραφής : 19/01/2011

Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) Empty
#15ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... )   Προβλημα - ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... ) EmptyΤρι 6 Σεπ 2016 - 23:51

Νικολα αυτο που λεει ο Θοδωρης. Ξεχνα προληψεις και θα σε ξεχασουνε κι αυτες. Κατα τ αλλα να χαρεις το ΧΧ τωρα και γερος να εισαι και του χρονου το ταξιδακι. (εσυ ο απου παν να πας να αυχηθεις αλλου ρε χαμενεεε tomato celebrate yess )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ( γκαντεμιά στο τεράγωνο... )

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» προβλημα
» Προβλημα σε 600 rr
» ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ CBR 600 F4
» Προβλημα CBR 600 F4i
» προβλημα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top