Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
απροβληματιστος
Νέο μέλος
Νέο μέλος
απροβληματιστος

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 01/01/2016

Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ   Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ EmptyΣαβ 12 Μαρ 2016 - 8:17

Καλημέρα παιδιά,ξέρει κανείς να μου πει στους πόσους βαθμούς πρέπει να δουλευει το χχ χωρις πρόβλημα?στο ταξιδι δουλευει στους 83-84 αλλα μεσα στη πολη σνεβαζει μεχρι και 104,δουλευει βεβαια το βεντιλατερ και κατεβαίνει η θερμορασια.Ειναι θεμα φουσκας ή κατι αλλο?ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mauro954rr
Μέλος
Μέλος
mauro954rr

Αριθμός μηνυμάτων : 51
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 32
Ημερομηνία εγγραφής : 31/01/2016

Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ   Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ EmptyΣαβ 12 Μαρ 2016 - 10:26

καλως ηρθες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sotos80
Μέλος
Μέλος
Sotos80

Αριθμός μηνυμάτων : 110
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 43
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 31/08/2014

Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ   Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ EmptyΣαβ 12 Μαρ 2016 - 11:26

Κι εμένα έτσι δουλεύει, μερικές φορές αν είμαι σταματημένος για ώρα στην κίνηση θα δω και παραπάνω από 104 με το βεντιλατερ να δουλεύει συνέχεια χωρίς να καταφέρνει να την ρίξει μέχρι να αρχίσω να κινούμαι ξανά. Μέσα στην πόλη πάντως κάτω από 95 - 97 δεν βλέπω εκτός αν βγω σε ανοιχτό δρόμο για λίγο. Δεν νομίζω ότι ειναι πρόβλημα καθώς μετά από πολύ διάβασμα που έχω ρίξει σε ελληνικά και ξένα φόρουμ τα περισσότερα έτσι δουλεύουν.Ειναι σπαστικό βέβαια αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει και κάτι...

Σε ταξίδι στα Βαλκάνια όταν είχα μπλέξει μέσα σε πόλη με εξωτερική θερμοκρασία πάνω από 32 βαθμούς είδα την μηχανή να δείχνει και 112, έκανα λίγο στην άκρη να ηρεμίσει και μετά συνέχισα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.shipofools.gr
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ   Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ EmptyΣαβ 12 Μαρ 2016 - 21:11

Έχω δεί μέχρι 124°C που αναβόσβηνε κιόλας... ήμουν κολλημένος σε κίνηση σε 38°C (υπο σκιά)..
Η ασφάλεια του βεντιλατέρ με είχε αποχαιρετίσει.. αλλά ευτυχώς δεν παρουσιάστηκε πρόβλημα στον κινητήρα. #:-S

Οι θερμοκρασίες που αναφέρεις είναι απόλυτα φυσιολογικές και δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας!
Θα σου πρότεινα τα πατήσεις το link να πάρεις μια πιο σφαιρική εικόνα και να πληροφορηθείς καλύτερα.

Καλούς δρόμους. wave
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
απροβληματιστος
Νέο μέλος
Νέο μέλος
απροβληματιστος

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 01/01/2016

Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ   Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ EmptyΣαβ 19 Μαρ 2016 - 1:37

Ευχαριστώ παιδιά,τωρα νοιώθω καλυτερα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cbx -six
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
cbx -six

Αριθμός μηνυμάτων : 1601
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2011

Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ   Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ EmptyΣαβ 19 Μαρ 2016 - 17:10


Βασίλη αν δουλεύεις το ΧΧ πολύ μέσα στη πόλη , βάλε του ένα εξτρά διακοπτάκι να το ανοίγεις όταν θέλεις εσύ , από πιο χαμηλή θερμοκρασία (όταν φτάνει πχ. τους 90 βαθμούς και το ξανακλείνεις όταν πέφτει στους 85...(χωρίς να καταργήσεις το δικό του ηλεκτρικό κύκλωμα .. Αυτό θα δουλεύει όπως πριν ).. Μόνο μην το ξεχνάς να δουλεύει όταν δεν χρειάζεται ...Γι αυτό χρειάζεται και ένα Led για να έχεις ένδειξη πότε είναι ανοιχτό .!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sotos80
Μέλος
Μέλος
Sotos80

Αριθμός μηνυμάτων : 110
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 43
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 31/08/2014

Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ   Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ EmptyΣαβ 19 Μαρ 2016 - 17:19

Το σκεφτόμουνα κι εγώ αυτό για χρήση τους καλοκαιρινούς μήνες αν πχ σε ταξίδι πέσω σε κανένα χοντρό μποτιλιάρισμα μέσα σε πόλη που αναγκαστικά λόγω όγκου με βαλίτσες κτλ είναι δύσκολο να κουνηθείς ανάμεσα στα αυτοκίνητα. Υπάρχουν πουθενά στο forum οδηγίες πως μπαίνει διακοπτάκι σε ψεκαστό δεν θυμάμαι?

Το άλλο κουλό που η θερμοκρασία είναι μερικούς βαθμούς πιο πάνω με τα φώτα αναμμένα??? smile Αυτό δεν το κατάλαβα ποτέ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.shipofools.gr
cbx -six
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
cbx -six

Αριθμός μηνυμάτων : 1601
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2011

Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ Empty
#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ   Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ EmptyΣαβ 19 Μαρ 2016 - 17:25


Εγώ του έχω βάλει .. Δεν είναι δύσκολο .. Απλά πρέπει να βρείς ποιο καλώδιο ανοίγει το βιντιλατέρ (θα δεις τα καλώδια που κουμπώνουν πάνω του ).. Για να είσαι σίγουρος πήγαινε σε ένα ηλεκτρολόγω να σου τα βρεί ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sotos80
Μέλος
Μέλος
Sotos80

Αριθμός μηνυμάτων : 110
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 43
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 31/08/2014

Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ Empty
#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ   Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ EmptyΣαβ 19 Μαρ 2016 - 17:35

Έχω την εντύπωση ότι στο ψεκαστό πρέπει να πάρω απο το ρελεδάκι που είναι κάτω απο την σέλα, στο καρμπυρατεράτο είναι επάνω στο ψυγείο νομίζω. Θα το ψάξω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.shipofools.gr
cbx -six
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
cbx -six

Αριθμός μηνυμάτων : 1601
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2011

Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ Empty
#10ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ   Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ EmptyΣαβ 19 Μαρ 2016 - 20:51


Εμένα ψεκαστό είναι με ψηφιακά όργανα ...2001 κατασκευή....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lonerider
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
lonerider

Αριθμός μηνυμάτων : 239
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : kefalonia
Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2014

Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ Empty
#11ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ   Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ EmptyΣαβ 19 Μαρ 2016 - 21:20

how to - build a manual fan switch
so I setup a manual fan switch today,

thanks xxnutz for the info on which are the positive and negative wires.

how to
step 1 - take of the clutch side fairings.
step 2 - locate the thermal fan switch (right in the radiator - black and silver thing which has a black wire attached)
step 3 - use one of those fancy connectors that kinda cuts into the wire but doesnt break it and attach it to the black wire (the ground to the fan). - Picture 1

Step 4 - from the blue connector, i took the red wire to the switch.
Step 5 -from the switch i pulled the black/grey wire (with the darker blue end) to the frame to complete the circuit (anywhere you can find a bolt, we used the one bolt that keeps the rad in place). - picture 3

Note - essentially what the thermal switch does, once it gets up to temperature it connects and closes the circuit. with the switch you end up bypassing the thermal switch and giving you complete control.

estimated time taken - 1/2 hour or so.

here's some pics, (sorry for the delayed upload)

Regards,

Peter
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lonerider
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
lonerider

Αριθμός μηνυμάτων : 239
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : kefalonia
Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2014

Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ Empty
#12ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ   Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ EmptyΣαβ 19 Μαρ 2016 - 21:23

Για όσους ξέρουν αγγλικά. ....το πήρα από το ξένο φόρουμ. ......Επίσης κάποιος άλλος αντί για βεντιλατερ με διακόπτη πήρε και προσάρμοσε δύο αφτερμαρκετ φτερωτες. ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yianakis
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
yianakis

Αριθμός μηνυμάτων : 493
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : Ηρακλειο Κρητης
Ημερομηνία εγγραφής : 30/09/2015

Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ Empty
#13ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ   Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ EmptyΣαβ 19 Μαρ 2016 - 22:04

Να ρωτησω να μαθαινω κιολας. Τι θα γινει αμα αλλαξουμε το υγρο στο ψυγειο με ενα παραφλου πολυ καλης ποιοτητας? εχω ακουσει για παραφλου που κανει και 60 - 70 ευρω αλλα αμα η διαφορα ειναι σημαντικη γιατι οχι ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ Empty
#14ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ   Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ EmptyΣαβ 19 Μαρ 2016 - 22:46

δεν ξερω να σου πω τι δουλεια θα κανει ενα παραφλου των 60 ευρω αλλα ενα διακοπτακι των 2 ευρω και μιση ωρα δουλεια θανει αποδεδιγμενα δουλεια. ασε που το παραφλου πρεπει να το αλλαζεις καθε 2 χρονια περιπου δλδ 60 + 60 +60 ... και εμενα η τσεπη μου δεν θα τα αντεξει smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yianakis
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
yianakis

Αριθμός μηνυμάτων : 493
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : Ηρακλειο Κρητης
Ημερομηνία εγγραφής : 30/09/2015

Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ Empty
#15ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ   Θερμοκρασία - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ EmptyΣαβ 19 Μαρ 2016 - 23:00

Erecozi έγραψε:
δεν ξερω να σου πω τι δουλεια θα κανει ενα παραφλου των 60 ευρω αλλα ενα διακοπτακι των 2 ευρω και  μιση ωρα δουλεια θανει αποδεδιγμενα δουλεια. ασε που το παραφλου πρεπει να το αλλαζεις καθε 2 χρονια περιπου δλδ 60 + 60 +60 ... και εμενα η τσεπη μου δεν θα τα αντεξει smile


Αφου ο pissaman πει οχι   σε παλαιοτερη αναρτηση. Γιαυτο το ανεφερα.  link https://cbrxx.darkbb.com/t6057-topic
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΧ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» θερμοκρασια
» υψηλη θερμοκρασια
» θερμοκρασια στον θεο.
» Θερμοκρασία και θερμοστάτης
» ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ(BLACKBIRD XX)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top