Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kufojohn
Νέο μέλος
Νέο μέλος
kufojohn

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 49
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Ημερομηνία εγγραφής : 17/07/2013

ελαστικά - Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016 Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016   ελαστικά - Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016 EmptyΠαρ 4 Μαρ 2016 - 16:10

Καλημέρες.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για λάστιχα για το XX.
Δεν έχω βρει κάποια πρόσφατη καταχώρηση που να λαμβάνει υπόψη τα καινούργια μοντέλα.
Να σημειώσω ότι με ενδιαφέρει κατά κύριο λόγο η ασφάλεια και το κράτημα, και όχι τόσο η διάρκεια ζωής.
Κοινώς ψάχνω και σε σπορ κατηγορία και όχι μόνο τουριστάδικη. Βέβαια, αντιλαμβάνομαι ότι η κάθε μοτο είναι στημένη με διαφορετικό τρόπο, και εδώ είναι που θέλω τη βοήθειά σας. Το ότι δηλαδή μού αρέσει το Rosso 3 δεν σημαίνει ότι θα έκανε για το βαρύ XX.


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

ελαστικά - Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016 Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016   ελαστικά - Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016 EmptyΣαβ 5 Μαρ 2016 - 9:46

Καλωσήρθες kufojohn.welcome

Προσωπικά θα πήγαινα για τα Bridgestone BT-016 που πραγματικά θα απολαύσεις απο άποψη κρατήματος, η ακόμη τα τα ΒΤ-021 για ισάξιο κράτημα αλλά περισσότερα χιλιόμετρα.

Επίσης θα σου πρότεινα τα τσεκάρεις το παρακάτω λίνκ στατιστικών όπου φυσικά θα πάρεις μια πιο σφαιρική άποψη για τα λάστιχα (κυρίως του ΧΧ), οπως, και να ψηφίσεις.. Πάτησε το link
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
O Μεσιμερας
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
O Μεσιμερας

Αριθμός μηνυμάτων : 295
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : Ν.Ηρακλειο Αττικης
Ημερομηνία εγγραφής : 28/07/2011

ελαστικά - Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016 Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016   ελαστικά - Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016 EmptyΣαβ 5 Μαρ 2016 - 16:10

Χαιρετω και εγω.. Μετα απο 3 ζευγαρια BT-16 που εμεινα καταευχαριστημενος,δικιο εχει Ο Μενελαος για πολυ γερο καλο κρατημα σε κλειστες διαδρομες, αλλα αυτα κρατανε το πολυ 9-10.000 χλμ.
Την περασμενη βδομαδα εβαλα τα BT-21 να τα δοκιμασω,θα κρατησουν πιο πολυ,θα αργησουν να γινουν τετραγωνα αλλα δεν περιμενω τοσο καλο κρατημα οσο τα ΒΤ-16
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kufojohn
Νέο μέλος
Νέο μέλος
kufojohn

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 49
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Ημερομηνία εγγραφής : 17/07/2013

ελαστικά - Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016 Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016   ελαστικά - Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016 EmptyΣαβ 5 Μαρ 2016 - 18:09

Ευχαριστώ για τα καλωσορίσματα και την άμεση ανταπόκριση :D
Ναι, για τα ΒΤ016 έχω ακούσει πολλά καλά, και με επηρεάζετε ακόμη πιο πολύ.
Ερώτηση: Τα Diablo Rosso (II ή ΙΙΙ) έχουν καλή συμπεριφορά στο ΧΧ, και τι λέτε σε σύγκριση με τα ΒΤ016;
Τα Pirelli γενικώς τα ξέρω σαν λάστιχα και μού αρέσουν αρκετά, απλά δεν έχω καμία εμπειρία σε τόσο βαριά μηχανή τι συμπεριφορά έχουν.
Θενκς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

ελαστικά - Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016 Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016   ελαστικά - Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016 EmptyΔευ 7 Μαρ 2016 - 13:07

Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει (καλό) λάστιχο για το ΧΧ. Υπάρχει καλό λάστιχο για τον ιδιοκτήτη. Άλλος έχει σετάρει το μηχανάκι για να πηγαίνει τα Σάββατα για τρακ-ντέυ και θέλει γόμες. Άλλος γουστάρει να πηγαίνει στην Επίδαυρο και στον Αι Γιάννη το Ρόσσι και να στρίβει τάπα και θέλει τρακ-ροντ λάστιχο. 'Άλλος λόγω της δουλειάς του πηγαινοέρχεται Αθήνα-Κατερίνη δύο φορές την εβδομάδα και θέλει τουριστάδικα λάστιχα να του βγάλουν πολλά χλμ. και κάπου παίζει ρόλο και πόσα χλμ κάνεις το χρόνο γιατι με 2,5-3,5 χιλ χλμ το χρόνο δεν βάζεις λάστιχα που θα σου βγάλουν 20.000 χλμ αφού στα 3 το πολύ 4 χρόνια θα πρέπει να τα αλλάξεις γιατί θα έχουν γίνει ξύλινα.

Το ΧΧ δεν έχει πρόβλημα ότι του βάλεις φοράει. Έχω φίλο με χαγιαμπούσα που βάζει DANLOP D212 gp pro και πίνει νερό στ' όνομά τους.  Τα αλλάζει κάθε 4-5 χιλ χλμ αλλά γουστάρει να στρίβει τάπα και τα πληρώνει. Εξ άλλου κάνει λίγα χλμ. και του κρατάνε περίπου 1,5 με 2 χρόνια.

Σκέψου πρώτα τι κατηγορίας λάστιχο σου ταιριάζει,  track rod,  super sport, ή turing και μετά αποφασίζεις ποιάς εταιρίας. Εδώ είμαστε να σου πούμε ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του και ή που θα βοηθήσουμε ή θα σε μπερδέψουμε χειρότερα lol!

Δες το λινκ που σου έβαλε ο Μένος και δες και αυτό:

https://cbrxx.darkbb.com/t4866-topic?highlight=%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%87%CE%B1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kufojohn
Νέο μέλος
Νέο μέλος
kufojohn

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 49
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Ημερομηνία εγγραφής : 17/07/2013

ελαστικά - Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016 Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016   ελαστικά - Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016 EmptyΔευ 7 Μαρ 2016 - 15:33

σε ευχαριστω.
Λοιπον: δεν πηγαινω σε track days ουτε υπαρχει αναγκη για πολλα χιλιομετρα ετησιως.
Η μηχανη ειναι απλα προσωπικη απολαυση στο δρομο, οποτε απο χιλιομετρα το χρονο μιλαμε για 5-6.000.
Θελω λοιπον λαστιχο που να προσφερι το καλυτερο δυνατο κρατημα στο δρομο, τοσο πολη οσο επαρχιακο, χωρις να με ενδιαφερει να το θυσιασω για διαρκεια ζωης.
Στο 636 μου φοραω τα gp 211. Στο ΧΧ που το "κληρονομησα" απο κολλητο μου και δεν το εχω ακομη δουλεψει, σκεφτομαι μαλλον το S20 evo, μια και θεωρειται επαξιος διαδοχος του bt-016.
Δεν εχω taboo ως προς τη μαρκα.
Ξαναευχαριστω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

ελαστικά - Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016 Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016   ελαστικά - Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016 EmptyΔευ 7 Μαρ 2016 - 16:01

kufojohn έγραψε:
σε ευχαριστω.
Λοιπον: δεν πηγαινω σε track days ουτε υπαρχει αναγκη για πολλα χιλιομετρα ετησιως.
Η μηχανη ειναι απλα προσωπικη απολαυση στο δρομο, οποτε απο χιλιομετρα το χρονο μιλαμε για 5-6.000.
Θελω λοιπον λαστιχο που να προσφερι το καλυτερο δυνατο κρατημα στο δρομο, τοσο πολη οσο επαρχιακο, χωρις να με ενδιαφερει να το θυσιασω για διαρκεια ζωης.
Στο 636 μου φοραω τα gp 211. Στο ΧΧ που το "κληρονομησα" απο κολλητο μου και δεν το εχω ακομη δουλεψει, σκεφτομαι μαλλον το S20 evo, μια και θεωρειται επαξιος διαδοχος του bt-016.
Δεν εχω taboo ως προς τη μαρκα.
Ξαναευχαριστω...

Άρα χρειάζεσαι ένα καλό super sport και το S20 evo είναι πολύ καλή επιλογή, Αρκεί να το βρεις. Εγω άλλαξα πριν μερικούς μήνες ήθελα S20 αλλά υπήρχε έλλειψη, και ένας γνωστός μου που άλλαξε την περασμένη βδομάδα μου είπε το ίδιο.
Τελικά έβαλα το Μ7 και δεν το μετάνιωσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kufojohn
Νέο μέλος
Νέο μέλος
kufojohn

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 49
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Ημερομηνία εγγραφής : 17/07/2013

ελαστικά - Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016 Empty
#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016   ελαστικά - Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016 EmptyΔευ 7 Μαρ 2016 - 16:54

Χαίρομαι που συμφωνείς με το S20. Η αλήθεια είναι ότι από μία πρώτη έρευνα, δεν φάνηκε να μην υπάρχει. Και μάλιστα σε λογική τιμή, €240 το ζευγάρι το EVO.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yianakis
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
yianakis

Αριθμός μηνυμάτων : 493
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : Ηρακλειο Κρητης
Ημερομηνία εγγραφής : 30/09/2015

ελαστικά - Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016 Empty
#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016   ελαστικά - Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016 EmptyΚυρ 13 Μαρ 2016 - 10:13

Επειδη μαρεσει να ψαχνω πολυ πριν παρω κατι, τι προτεινετε για την δικη μου περιπτωση?
ετησια κμ 10000+ . Πολη + touring. Πολλες φορες διπλος.
Απ'οτι διαβασα τα ΒΤ- 21 θα μου κανουν. Ετσι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

ελαστικά - Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016 Empty
#10ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016   ελαστικά - Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016 EmptyΚυρ 13 Μαρ 2016 - 12:14

Υπάρχουν και τα ΒΤ-023, που υποθέτω θα είναι κομματάκι σκληρότερα από τα ΒΤ-021, αλλά δεν έχω ακούσει κάποιο σχόλιο γύρω απ'αυτά..
Η πιο σίγουρη επιλογή για μένα πάντως θα ήταν τα ΒΤ-021.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

ελαστικά - Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016 Empty
#11ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016   ελαστικά - Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016 EmptyΚυρ 13 Μαρ 2016 - 13:52

Menos έγραψε:
Υπάρχουν και τα ΒΤ-023, που υποθέτω θα είναι κομματάκι σκληρότερα από τα ΒΤ-021, αλλά δεν έχω ακούσει κάποιο σχόλιο γύρω απ'αυτά..
Η πιο σίγουρη επιλογή για μένα πάντως θα ήταν τα ΒΤ-021.

Κι εγώ έτσι νομίζω thumbs up
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lonerider
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
lonerider

Αριθμός μηνυμάτων : 239
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : kefalonia
Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2014

ελαστικά - Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016 Empty
#12ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016   ελαστικά - Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016 EmptyΔευ 14 Μαρ 2016 - 20:54

Εγώ έχω τα pr4 από τον Οκτώβριο που τα έβαλα δεν έχω το εχω νιώσει πότε να γλιστράει ούτε σε δρόμο με μόνιμη υγρασία, και γενικά μου εμπνέει μια σιγουριά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Ελαστικά για CBR xx Blackbird, εν έτει 2016

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

 Παρόμοια θέματα

-
» Ελαστικα
» Ποιά εταιρία ελαστικών προτιμάτε;
» Τα ελαστικά μας
» Νεα ελαστικά
» Aζωτο στα ελαστικά?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top