Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
foukos
Νέο μέλος
Νέο μέλος
foukos

Αριθμός μηνυμάτων : 7
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2014

600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr   600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr EmptyΤρι 30 Δεκ 2014 - 18:28

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλα τα μέλη ! B-)  Είμαι κάτοχος του cbr εδώ και 1 χρόνο (31/12/2013 έγινε η μεταβίβαση :D ) .. και είμαι τρελαμένος με το εργαλείο...
Πριν 2 βδομάδες όμως (αφού πριν 1 μήνα το μηχανάκι είχε βγεί έξω μετα από 4 μήνες ακινησίας λόγω τροχαίου) και ενώ πήγαινα με το φιλαράκι μου με το R6 του βόλτα στη Γλυφάδα για καφεδάκι  honda  wheelie , σταμάτησα τη μηχανή για 1 λεπτό.. μετά όμως μάταια η μηχανή δεν είχε ενέργεια να ξαναπάρει με μίζα.... blushing  (σημείωση: η μπαταρία ήταν ολοκαίνουργια) με λίγο σπρώξιμο στη κατηφόρα και 2α η μηχανή ξαναπήρε... με τα πολλά πολλά τη πήγα στο μηχανικό μου... την κοίταξε και μου είπε πως έχω θέμα με τον ανορθωτή μου καθώς δεν δούλευε 100% (η μια φάση του είχε καεί.. κάτι τέτοιο) .. αλλάξαμε ανορθωτή και βάλαμε έναν καινούργιο.. (με ψύκτρα επάνω..) στα 80Ε ...ελέγξαμε τα πηνεία και όλα κομπλέ... μονώσαμε τα καλώδια με μονοτική και αλλάξαμε και μπαταρία καθώς η άλλη είχε αφήσει χρόνους...και έφυγα ευτυχισμένος από κεί συνεχίζοντας τις βόλτες μου.. μια βδομαάδα όμως μετά.. η μηχανή άρχισε να ''τελειώνει' και την 2η μπαταρία της... X(  την ξαναπήγα στο μηχανικό (τον οποίο εμπιστεύομαι καθώς έχει την ίδια μηχανή και είναι καλός και μερακλής μπορώ να πω και πάνω απ'όλα λατρεύει το άθλημα..) και έλεγξε ανορθωτή και πηνεία και μπαταρία και μου είπε ότι όλα ήταν άριστα.. μου είπε να τη ξαναδουλέψω λίγο ακόμα... όμως τώρα με άφησε τελείως η μπαταρία μου... μου είπε τηλεφωνικώς ότι υπάρχει πιθανότητα να είναι θέμα μίζας.. (καρβουνάκια)
Τι να κάνω παιδιά???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr   600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr EmptyΤρι 30 Δεκ 2014 - 19:45

Την περίπτωση να έχει κάποια διαρροή ρεύματος απο τα καλώδια η τις συνδέσεις την έχεις τσεκάρει? :-/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr   600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr EmptyΤρι 30 Δεκ 2014 - 19:53

σπανια περιπτωση αλλα παντα υπαρχει ελαττωματικη μπαταρια. πολλες εχουν εγγυηση.
αν εχει ιδια μηχανη ας δοκιμασετε να αλλαξετε μπαταριες να δεις τι παιζει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
foukos
Νέο μέλος
Νέο μέλος
foukos

Αριθμός μηνυμάτων : 7
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2014

600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr   600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr EmptyΤρι 30 Δεκ 2014 - 19:56

δε πιστεύω να είναι ελλατωματική μπαταρία , καθώς μέσα σε 20 μέρες μου τελείωσε 2 καινούργιες μπαταρίες η μηχανή... πιστέυω πρέπει να υπάρχει απώλεια ρεύματος στα καλώδια,όπως λέει ο menos.. γιατί πραγματικά δε ξέρω τι άλλο να σκεφτώ... praying praying praying
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tsimuhas
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Tsimuhas

Αριθμός μηνυμάτων : 3003
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 35
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2012

600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr   600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr EmptyΤρι 30 Δεκ 2014 - 22:10

Αν παρουμε τα πραγματα οπως λες οτι ειναι μπαταρια-πηνεια-ανορθωτης οκ... Τοτε εχεις προβλημα με διαροη ρευματος... Αν το μηχανακι Εχει συναγερμο ειναι πολυ πιθανο να την κανει εκει την δουλεια... Η λυση στο να βρεις την διαροη ειναι αρκετα απλη αν εχεις λιγες γνωσεις και πολυμετρο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr   600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr EmptyΤρι 30 Δεκ 2014 - 22:21

Ηλεκτρολόγος μοτο υπάρχει στην ευρύτερη περιοχή?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panagos
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
panagos

Αριθμός μηνυμάτων : 429
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 42
Τόπος : Μαγνησία
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2009

600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr   600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr EmptyΤετ 31 Δεκ 2014 - 10:31

Αν έχεις συναγερμό απλά ξηλωσέ τον.Πολύ πιθανό να έχεις διαρροή εκεί, όπως είπε και ό Γιώργος(tsimuhas)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cbx -six
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
cbx -six

Αριθμός μηνυμάτων : 1601
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2011

600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr Empty
#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr   600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr EmptyΤετ 31 Δεκ 2014 - 19:10

Φραγκίσκο ,όπως έχουν πει και τα παιδιά πιο πάνω , μάλλον έχεις από κάπου διαρροή -απώλεια ρεύματος . (Με την προϋπόθεση ότι όλα τα άλλα είναι οκ! )
Ψάξε να βρεις που έχεις απώλεια . Πολύ πιθανό να είναι από συναγερμό .
( εγώ τον έχω αποσυνδέσει ! )
Και κάποια στιγμή , θα σου πρότεινα να βάλεις βολτόμετρο για να ελέγχεις ανά πάσα στιγμή την κατάσταση της μπαταρίας -ανορθωτή κλπ. (αν φορτίζει ή όχι , ή κάνει υπερφόρτιση )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
foukos
Νέο μέλος
Νέο μέλος
foukos

Αριθμός μηνυμάτων : 7
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2014

600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr Empty
#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr   600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr EmptyΠαρ 2 Ιαν 2015 - 10:46

Παιδες ανοιξα τη σελα του συνοδηγου εβγαλα το καλωδιο του συναγερμου (απτο ebay ειναι) spy 100Ε τον πηρα.. και εβγαλα κ τη κορνα του συναγερμου.. ναι ειχα προβληματικο συναγερμο.. την.εσπρωξα τη μηχανη κ την εβαλα μπρος χωρις συναγερμο να δουλεψει μπας και φορτισει αλλα ματαια.. μπερδεματα στις χαμηλες και με το που την εσβησα παλι τα ιδια.. υπαρχει καπου διαρροη λογικα.. οταν επιστρεψει ο μηχανικος απο Αραχωβα (τυχερουλης) θα του τη παω..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr Empty
#10ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr   600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr EmptyΠαρ 2 Ιαν 2015 - 11:19

foukos έγραψε:
Παιδες ανοιξα τη σελα του συνοδηγου εβγαλα το καλωδιο του συναγερμου (απτο ebay ειναι) spy 100Ε τον πηρα.. και εβγαλα κ τη κορνα του συναγερμου.. ναι ειχα προβληματικο συναγερμο.. την.εσπρωξα τη μηχανη κ την εβαλα μπρος χωρις συναγερμο να δουλεψει μπας και φορτισει αλλα ματαια.. μπερδεματα στις χαμηλες και με το που την εσβησα παλι τα ιδια.. υπαρχει καπου διαρροη λογικα.. οταν επιστρεψει ο μηχανικος απο Αραχωβα (τυχερουλης) θα του τη παω..

Μήπως είναι καλύτερα να την πας σε ηλεκτρολόγο που είναι και η δουλειά του?

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
foukos
Νέο μέλος
Νέο μέλος
foukos

Αριθμός μηνυμάτων : 7
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2014

600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr Empty
#11ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr   600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr EmptyΠαρ 2 Ιαν 2015 - 11:59

Ναι πρεπει αν και δεν εχω καποιον εμπιστο εδω στο Πειραια..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr Empty
#12ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr   600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr EmptyΠαρ 2 Ιαν 2015 - 16:11

τον συναγερμο τον περασεσ μονος η σε ηλεκτρολογο??? η καποιον αλλον τελος παντων???
και ποτε τον εβαλες??? δλδ ειχε σχεση χρονικα με την αποφορτηση?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tsimuhas
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Tsimuhas

Αριθμός μηνυμάτων : 3003
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 35
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2012

600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr Empty
#13ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr   600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr EmptyΠαρ 2 Ιαν 2015 - 17:03

Απ αυτα που διαβαζω μαλλον δεν φορτιζει....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
foukos
Νέο μέλος
Νέο μέλος
foukos

Αριθμός μηνυμάτων : 7
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2014

600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr Empty
#14ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr   600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr EmptyΠαρ 2 Ιαν 2015 - 22:46

Το συναγερμό τον φοράω στο μηχανάκι εδώ και 6 μήνες.. ποτέ δεν είχα θέμα αν εξαιρέσουμε ότι από τη 2η μέρα δε δούλευε ο ήχος του συναγερμού... και δεν τον έβαλα εγώ αλλά ο μηχανικός..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
foukos
Νέο μέλος
Νέο μέλος
foukos

Αριθμός μηνυμάτων : 7
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2014

600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr Empty
#15ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr   600rr - Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr EmptyΔευ 12 Ιαν 2015 - 21:11

παιδιά το πρόβλημα εντοπίστηκε.. ο μηχανικός έλεγξε τη καλωδίωση και υπήρχε θέμα και συνεπώς δε φόρτιζε η μπαταρία.. ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες.. wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Εξασθένιση μπαταρίας σε cbr 600rr

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» ΛΑΣΤΙΧΟ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ
» Κωδικός μπαταρίας
» Τυπος μπαταριας χχ
» Υγρά μπαταρίας
» Σπασμενος πολος μπαταριας...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top