Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Προβλημα - Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ... - Σελίδα 2 Empty
#16ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ...   Προβλημα - Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ... - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 29 Αυγ 2014 - 0:33

Tsimuhas έγραψε:
Αν γινει κατι τελικα θα ειναι αυτο που ειπε και ο Μαριος και αν ειναι οκ θα το παρω... Ειμαι σε διλλημα παντως και δεν ξερω αν καν μπω στον κοπο να παω να δω αν θα φτιαχτει για να το παρω διοτι δεν θελω να την πατησω και να λεω οτι εχω ΧΧ αλλα να ασχολουμε ολοι μερα για να βγαλω ακρη...

Ακουσε με λιγο, αν λυθει πραγματικα λυθει ομως με βεβαιοτητα, ειναι πολυ καλη μοτοσυκλετα, ειναι λιγο πολυπλοκη μεν και λιγο στριμωγμενα ολα, αλλα αυτης της κατηγοριας ολες ετσι ειναι περιπου. Αν σ αρεσει σαν μηχανη και ΛΫΘΕΙ περα απο καθε αμφιβολια το προβλημα, παρτη αν τη θες πολυ να τη φχαριστηθεις, εγω πραγματικα οσο καιρο την εχω ειτε τη δωσω τελικα ειτε οχι την εχω καταφχαριστηθει με ολη τη σημασια της λεξης, απλα αν την κρατησω μιας και μεγαλυτερος απο σενα θα σηκωσω τιμονι γιατι εχω αρχισει και κουραζομαι πραγματικα και καθε φορα σε εθνικη με τρωει και το χερι μου να δω οσα περισσοτερα μπορω, χαχα, αλλα αξιζει σαν μηχανη, βρες μονο ενα αξιολογο συνεργειο να χεις στανταρ να σου λυνει οτι δε μπορεις εσυ για να μην ταλαιπωρησε, μηχανηματα ειναι και τα μηχανηματα καμια φορα οτι θυμουνται χαιρονται ολα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pissaman
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
pissaman

Αριθμός μηνυμάτων : 493
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2010

Προβλημα - Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ... - Σελίδα 2 Empty
#17ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ...   Προβλημα - Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ... - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 29 Αυγ 2014 - 10:22

Erecozi έγραψε:

το προβλημα του Γιωργου δεν ειναι οι ενδειξεις ειναι το συστημα του βεντιλατερ νομιζω εντελως διαφορετικο.
τες πα μαλλον Δευτερα το ποιο πιθανο θα ειναι πρωτα να το φτιαξουμε και μετα να το παρουμε απο οτι βλεπω και αν τελικα δεν φτιαχτει το αφηνουμε. αδερφε το και το μιλησαμε μας ειπαν αυτα τα περνουμε με την σειρα αν φτειαχτει εχει καλως αν οχι δεν το παιζω κωρονα γραμματα.
α. Το χχ δεν έχει "φούσκα". Αλήθεια, τι είναι η φούσκα;
β. Η φύσα είναι η κεντρική διακλάδωση των γειώσεων. Σκέψου ότι το ΧΧ είναι τίγκα στα ηλεκτρονικά. Οτιδήποτε ηλεκτρονικό, από ένα τρανζιστοράκι μέχρι ένα διαστημόπλοιο, το πιο σημαντικό πράγμα είναι οι γειώσεις. Αν οι γειώσεις δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους, μπορεί να τρελαθείς. Σίγουρα σας έχει τύχει κάποιος ενισχυτής να κάνει βόμβο όταν τον ακουμπάτε; Αυτό είναι γείωση!
Το έχω ξαναγράψει. Στο πρώτο μου ΧΧ, όταν πατούσα φρένο, άναβε το λαμπάκι του FI!!!! Σκεφτείτε ότι το φρένο σε καμία περίπτωση δεν συνδέετε με τον εγκέφαλο ή με τα ηλεκτρονικά. Είναι καθαρά ηλεκτρολογικό!

Από εκεί και πέρα, επειδή η φύσα στα ΧΧ είναι ΠΟΛΥ άσχημο πράγμα και μπορεί να σου κάνει ΠΟΛΛΑ κουλά, ξεκινάμε πάντα από εκεί.
Την καθαρίζουμε να είμαστε σίγουροι ότι δεν έχουμε πρόβλημα από εκεί και αν το πρόβλημα συνεχίσει, κοιτάμε τα υπόλοιπα.

Είναι η πιο οικονομική επισκευή και στις περισσότερες περιπτώσεις λύνει το πρόβλημα. Στο καινούριο μου ΧΧ, η θερμοκρασία ανεβοκατέβαινε σαν τρελή. Στο ΧΧ του κολλητού μου, άλλαζε η ένδειξη της θερμοκρασίας ανάλογα με το έγερνε η μοτοσυκλέτα αριστερά ή δεξιά.

Τώρα σας αφήνω γιατί με περιμένει και ένα φρεντάκι....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.motopissaris.gr
Tsimuhas
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Tsimuhas

Αριθμός μηνυμάτων : 3003
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 35
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2012

Προβλημα - Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ... - Σελίδα 2 Empty
#18ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ...   Προβλημα - Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ... - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 29 Αυγ 2014 - 10:52

Ευχαριστω χρηστο για της πολυτιμες πληροφοριες σου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pissaman
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
pissaman

Αριθμός μηνυμάτων : 493
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2010

Προβλημα - Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ... - Σελίδα 2 Empty
#19ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ...   Προβλημα - Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ... - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 29 Αυγ 2014 - 11:54

anytime
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.motopissaris.gr
meangreen
Μέλος
Μέλος
meangreen

Αριθμός μηνυμάτων : 189
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

Προβλημα - Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ... - Σελίδα 2 Empty
#20ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ...   Προβλημα - Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ... - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 29 Αυγ 2014 - 12:00

Tsimuhas έγραψε:
... Ειμαι σε διλλημα παντως....

Στη θεση σου δεν θα ειχα.Θα αποχωρουσα απο την συγκεκριμενη περιπτωση για δυο λογους.
Βρασιμο και ξερασμα ψυκτικου και απουσια ασφαλειας βεντιλατερ.

Οι θερμοκρασιες ειναι ισως το πιο ζωτικο θεμα για εναν κινητηρα.Οταν σε μια απλη βολτα δοκιμης σου βραζει και ξερναει
δεν ειναι καλο σημαδι.
Ανεξαρτητα αν πωλητης σου λεει οτι το εκανε πρωτη φορα (να πουλησει θελει ο ανθρωπος) η απουσια ασφαλειας δεν δικαιολογειται.
Ποσο καιρο λειπει, γιατι λειπει, ποσο καιρο δουλευει το μηχανακι χωρις βεντιλατερ, ποσες φορες εχει φαει θερμοκρασιες το μοτερ και τι θερμοκρασιες εχει φαει;
Μηπως εχει αρπαξει φλαντζα ή και καπακι;Το καθαροπρασινο ψυκτικο που αναφερθηκε μηπως ειναι επειδη ξερναει
συνεχεια και συμπληρωνεται με φρεσκο;

Αυτα ειναι ερωτηματα που δεν θελουμε να απαντηθουν αφου εχουμε αγορασει τη μοτο γιατι ενδεχομενως
να κοστιζουν.
Πολλες φορες στην καψα μας για αγορα και με ενδεχομενο δελεαρ καλης τιμης, τεινουμε να παραβλεπουμε πραγματα
που δεν θα 'πρεπε.Βρωμαει ο τοπος απο ΧΧ για πουλημα και δεν υπαρχει λογος να ρισκαρουμε να φορτωθουμε
το προβλημα που προσπαθει να ξεφορτωθει καποιος αλλος.

Προσωπικα θα το αφηνα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tsimuhas
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Tsimuhas

Αριθμός μηνυμάτων : 3003
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 35
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2012

Προβλημα - Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ... - Σελίδα 2 Empty
#21ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ...   Προβλημα - Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ... - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 29 Αυγ 2014 - 13:51

Οσο περνανε οι μερες ολο και περισσοτερο το σκευτομαι λογικοτερα και καταληγω στα λογια σου Φιλε Σιμο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Προβλημα - Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ... - Σελίδα 2 Empty
#22ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ...   Προβλημα - Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ... - Σελίδα 2 EmptyΣαβ 30 Αυγ 2014 - 15:29

meangreen έγραψε:
Tsimuhas έγραψε:
... Ειμαι σε διλλημα παντως....

Στη θεση σου δεν θα ειχα.Θα αποχωρουσα απο την συγκεκριμενη περιπτωση για δυο λογους.
Βρασιμο και ξερασμα ψυκτικου και απουσια ασφαλειας βεντιλατερ.

Οι θερμοκρασιες ειναι ισως το πιο ζωτικο θεμα για εναν κινητηρα.Οταν σε μια απλη βολτα δοκιμης σου βραζει και ξερναει
δεν ειναι καλο σημαδι.
Ανεξαρτητα αν πωλητης σου λεει οτι το εκανε πρωτη φορα (να πουλησει θελει ο ανθρωπος) η απουσια ασφαλειας δεν δικαιολογειται.
Ποσο καιρο λειπει, γιατι λειπει, ποσο καιρο δουλευει το μηχανακι χωρις βεντιλατερ, ποσες φορες εχει φαει θερμοκρασιες το μοτερ και τι θερμοκρασιες εχει φαει;
Μηπως εχει αρπαξει φλαντζα ή και καπακι;Το καθαροπρασινο ψυκτικο που αναφερθηκε μηπως ειναι επειδη ξερναει
συνεχεια και συμπληρωνεται με φρεσκο;

Αυτα ειναι ερωτηματα που δεν θελουμε να απαντηθουν αφου εχουμε αγορασει τη μοτο γιατι ενδεχομενως
να κοστιζουν.
Πολλες φορες στην καψα μας για αγορα και με ενδεχομενο δελεαρ καλης τιμης, τεινουμε να παραβλεπουμε πραγματα
που δεν θα 'πρεπε.Βρωμαει ο τοπος απο ΧΧ για πουλημα και δεν υπαρχει λογος να ρισκαρουμε να φορτωθουμε
το προβλημα που προσπαθει να ξεφορτωθει καποιος αλλος.

Προσωπικα θα το αφηνα.

Μ αυτες τις σκεψεις συμφωνω κι εγω απολυτα με το Σιμο...μαζευονται πολλα και ο τοπος οντως βρωμαει απο ΧΧ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tsimuhas
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Tsimuhas

Αριθμός μηνυμάτων : 3003
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 35
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2012

Προβλημα - Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ... - Σελίδα 2 Empty
#23ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ...   Προβλημα - Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ... - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 31 Αυγ 2014 - 1:07

Καμια φορα το δελεαρ της τιμης σε κανει να τρεφεις αυταπατες.... Και ετσι επαθα και εγω....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Προβλημα - Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ... - Σελίδα 2 Empty
#24ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ...   Προβλημα - Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ... - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 31 Αυγ 2014 - 10:01

https://cbrxx.darkbb.com/t7103-topic#74421



Δε βλέπεις κι αυτό?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

 Παρόμοια θέματα

-
» ΑΓΟΡΑ 250 ΜΕ ΑΒS Ή ΑΓΟΡΑ SCOOTER ABS
» Οδηγός αγοράς μεταχειρισμενου
» Δεν ανάβει το βεντιλατερ....
» Θεματάκι με βεντιλατέρ
» Βαλβίδα-Διακόπτης Βεντιλατέρ XX

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top