Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Να σας συστήσω την καλή μου

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
-bono-
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
-bono-

Αριθμός μηνυμάτων : 293
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Ρέθυμνο
Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2013

Να σας συστήσω την καλή μου - Σελίδα 3 Empty
#31ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να σας συστήσω την καλή μου   Να σας συστήσω την καλή μου - Σελίδα 3 EmptyΚυρ 1 Νοε 2015 - 21:17

Ναι Μάριε είναι ολόσωστες αν και θέλει πολύ προσοχή βγάζοντας τις βελόνες για να αλλάξεις τα καντράν μην στραβώσουν οι άξονές τους,
  Βενζίνης και θερμοκρασίας γίνεται η αλλαγή με ρεύμα έχοντας γυρίσει το κλειδί, γεμάτο τεπόζιτο και ζεστό κινητήρα έτσι ώστε να τις ξανατοποθοετήσεις στις γνωστές θέσεις ή σημαδεύεις στα παλιά καντράν πρίν τις αφαιρέσεις και με κάποιο τρόπο αντιγράφεις το σημάδι στα νέα κολώντας μια χαρτοταινία στην θέση που θέλεις να μπεί η βελόνα.
  Ταχύμετρο και στροφόμετρο χωρίς ρεύμα με κλειστό διακόπτη ανασηκώνεις τη βελόνα από την μύτη της και την βοηθάς αριστερόστροφα δηλαδή πρός το μηδέν να περάσει πάνω από το στοπ που είναι καρφωμένο στο καντράν. Την αφήνεις και κάθεται δεξιά του στοπ καθώς έχει τάση πρός τα εκεί, έπειτα σημαδεύεις στα καντράν με κάποιο τρόπο την θέση τους καί τις αφαιρείς βάζοντας ένα πηρούνι από κάτω τους και τραβώντας τες ΙΣΙΑ.
  Μεταφέρεις τα σημάδια στα λευκά καντράν με λίγη χαρτοταινία κάνεις την αλλαγή και τοποθετείς τις βελόνες πιέζωντάς τες προς τα κάτω ΙΣΙΑ και σταθερά πάνω στα σημάδια σου, θα την νοιώσεις να κουμπώνει και δεν πιέζεις παραπάνω.
Ανασηκώνεις πάλι τις άκρες τους στρίβοντάς τες δεξιόστροφα αυτή την φορά για να περάσουν πάνω από τα στοπ και αν δεν έχεις κάνει λαλακία είσαι έτοιμος.
   Με ζόρισε λίγο του στροφόμετρου γιατί έκανα εγώ λαλακία καθώς δεν ήξερα ότι έχουν τάση προς το μηδέν κι αν λείπει το στοπ περνάνε πίσω του και την έβγαλα ενώ ήταν ακουμπισμένη στο στοπ χάνοντας το σωστό σημείο έτσι χρειάστηκε να την βάλω βγάλω πέντε έξι φορές μέχρι να βρώ το σημείο για να έχω σωστή ένδειξη.
  Το καταλαβαίνεις αμέσως αν έχει μπεί σωστά γιατί αν δεν έχει κάτσει σωστά ανοίγεις τον διακόπτη και χωρίς να βάλεις μπροστά σου δείχνει 1500 στροφές πχ.
δεν γίνεται να χάνει 100-200 στροφές ή θα σου δείχνει σωστά ή 1500 στροφές λάθος δεν ξέρω πώς ακριβώς γίνεται αυτό για να στο εξηγήσω.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την -bono- στις Κυρ 1 Νοε 2015 - 21:35, 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
-bono-
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
-bono-

Αριθμός μηνυμάτων : 293
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Ρέθυμνο
Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2013

Να σας συστήσω την καλή μου - Σελίδα 3 Empty
#32ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να σας συστήσω την καλή μου   Να σας συστήσω την καλή μου - Σελίδα 3 EmptyΚυρ 1 Νοε 2015 - 21:21

Βλέπεις σε αυτή τη φωτογραφία αυτό που λέω ότι η βελόνα ηρεμεί πίσω από το στοπ που την κρατάει στο μηδέν, εδώ φαίνεται καθαρά το στοπ πάνω στο καντράν και η θέση ηρεμίας της βελόνας είναι ακριβώς εκεί που βρίσκεται τώρα.
Να σας συστήσω την καλή μου - Σελίδα 3 4-1-jpg


Έχει επεξεργασθεί από τον/την -bono- στις Δευ 2 Νοε 2015 - 0:15, 4 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
-bono-
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
-bono-

Αριθμός μηνυμάτων : 293
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Ρέθυμνο
Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2013

Να σας συστήσω την καλή μου - Σελίδα 3 Empty
#33ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να σας συστήσω την καλή μου   Να σας συστήσω την καλή μου - Σελίδα 3 EmptyΚυρ 1 Νοε 2015 - 21:28

Τα λευκά καντράν αγοράστηκαν από ebay τα φτιάχνει ένας Πολωνός και κόστισαν περίπου 25-28 ευρώ μαζί με τα ταχυδρομικά.

http://www.ebay.com/itm/Honda-CBR-1100-XX-UNIQUE-Gauge-Faces-WHITE-Speedo-Dial-Clock-Tach-/231445158330?fits=Model%3ACBR1100XX&hash=item35e334d9ba:m:mONwpo02sDWaibRoSCovN1g&vxp=mtr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tsimuhas
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Tsimuhas

Αριθμός μηνυμάτων : 3003
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 35
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2012

Να σας συστήσω την καλή μου - Σελίδα 3 Empty
#34ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να σας συστήσω την καλή μου   Να σας συστήσω την καλή μου - Σελίδα 3 EmptyΚυρ 1 Νοε 2015 - 21:57

Δεν ειχα δει το μηχανακι σου Γιαννη! Πολυ πενα! Να το χαιρεσε! Παντα ορθιος! Οι τελευταιες πινελιες και αυτες φοβερες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
-bono-
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
-bono-

Αριθμός μηνυμάτων : 293
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Ρέθυμνο
Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2013

Να σας συστήσω την καλή μου - Σελίδα 3 Empty
#35ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να σας συστήσω την καλή μου   Να σας συστήσω την καλή μου - Σελίδα 3 EmptyΚυρ 1 Νοε 2015 - 22:03

Ευχαριστώ Γιώργο κι εσύ να χαίρεσαι το δικό σου.
Λόγω επαγγέλματος και της εναλλαγής τουριστικής χειμερινής σεζόν το χειμώνα έχω χρόνο κι όταν ο καιρός δεν βοηθάει και κλείνομαι μέσα λύνω και δένω το ΧΧ για να περνάει η ώρα.  Να σας συστήσω την καλή μου - Σελίδα 3 339706
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Να σας συστήσω την καλή μου - Σελίδα 3 Empty
#36ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να σας συστήσω την καλή μου   Να σας συστήσω την καλή μου - Σελίδα 3 EmptyΚυρ 1 Νοε 2015 - 23:20

Ρε φίλε με έβαλες στην πρίζα τώρα! Κάθε φορά που πλένω το ΧΧ βλέπω τις μπότες των καλαμιών που είναι γεμάτες στίγματα από μυγάκια και σαλτάρω.

Κάτι άλλο που πρόσεξα σε αυτή τη φωτο:

Να σας συστήσω την καλή μου - Σελίδα 3 Jawdqv

Είναι ότι τα γκρίπ φτάνουν μέχρι τις ασφάλειες, αυτό είναι λάθος. Αν δεις το μάνουαλ λέει ότι τα καλάμια πρέπει να εξέχουν 39mm από την τιμονόπλακα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
-bono-
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
-bono-

Αριθμός μηνυμάτων : 293
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Ρέθυμνο
Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2013

Να σας συστήσω την καλή μου - Σελίδα 3 Empty
#37ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να σας συστήσω την καλή μου   Να σας συστήσω την καλή μου - Σελίδα 3 EmptyΚυρ 1 Νοε 2015 - 23:55

ptinotrofos έγραψε:
Ρε φίλε με έβαλες στην πρίζα τώρα!  Κάθε φορά που πλένω το ΧΧ βλέπω τις μπότες των καλαμιών  που είναι γεμάτες στίγματα από μυγάκια και σαλτάρω.  

Κάτι άλλο που πρόσεξα σε αυτή τη φωτο:

Να σας συστήσω την καλή μου - Σελίδα 3 Jawdqv

Είναι ότι τα γκρίπ φτάνουν μέχρι τις ασφάλειες, αυτό είναι λάθος. Αν δεις το μάνουαλ  λέει ότι τα καλάμια πρέπει να εξέχουν  39mm από την τιμονόπλακα.

   Κώστα θα σου εξηγήσω τι συμβαίνει, πέρυσι είχα ένα πρόβλημα με το ένα καλάμι και έπρεπε να αλλαχθεί.
Βρήκα λοιπόν ζευγάρι καλάμια από το injection τα οποία όμως είναι 5 χιλιοστά πιο κοντά απ'τα καρμπυρατεράτα αλλά πιθανώς έχουν και χρησιμοποιούν μακρύτερο έμβολο κασσέτα βαλβίδων κι έτσι κανονικά δεμένα με την μπότα τα injection έχουν το ίδιο ύψος με τα αντίστοιχα καρμπυρατεράτα.
  Έλα όμως που είχα καλάμια injection με κασσέτα έμβολο από καρμπυρατέρ, κι έτσι δεμένα κομπλέ μου έβγαιναν 5 χιλιοστά κοντύτερα από το κανονικό, αναγκαστικά λοιπόν αυτή τη διαφορά την έκλεψα από πάνω, σημασία έχει ότι ύψος από το έδαφος έχω το ίδιο και διαδρομή ανάρτησης έχω την ίδια καθώς και κενό μεταξύ μπροστινού φτερού και μάσκας έχω το κανονικό.
  Και θα μου πείς καλά γιατί δεν το άφηνες έτσι να είναι 4-5 χιλιοστά χαμηλωμένο από μπροστά όπως συνιστούν αρκετοί που στρίβει καλύτερα; Δεν το άφησα γιατί στο πίσω αμορτισέρ έχω αλλάξει το ελατήριο με hyperpro το οποίο είναι μακρύτερο και σκληρότερο από το μαμά και με την ανάλογη προφόρτιση μου έχει σηκώσει την ουρά αρκετά και τη σέλα 4-5 χιλιοστά με αποτέλεσμα να μην χρειάζομαι τη γνωστή πατέντα με τη ροδέλα στο πίσω αμορτισέρ για να στρίβει πιο γρήγορα. Το δοκίμασα και χαμηλωμένο 4 χιλιοστά από μπροστά αλλά δε μου πρόσφερε κάτι πέρα από πιο σκυφτή θέση οδήγησης.
  Αν προσέξεις έχω σκάψει και τη σέλα γιατί μου ήταν πολύ ψηλά με την αλλαγή ελατηρίου και δεν ένιωθα άνετα να μην πατάω καλά τα πόδια σε στάση.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την -bono- στις Δευ 2 Νοε 2015 - 10:43, 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Να σας συστήσω την καλή μου - Σελίδα 3 Empty
#38ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να σας συστήσω την καλή μου   Να σας συστήσω την καλή μου - Σελίδα 3 EmptyΔευ 2 Νοε 2015 - 0:06

Άμα είναι έτσι μια χαρά σε βρίσκω. thumbs up
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

Να σας συστήσω την καλή μου - Σελίδα 3 Empty
#39ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να σας συστήσω την καλή μου   Να σας συστήσω την καλή μου - Σελίδα 3 EmptyΔευ 2 Νοε 2015 - 16:16

με καλυψες και με το παραπανω
παρα πολυ ωραια δουλεια σε ολα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Να σας συστήσω την καλή μου

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Άλλα θέματα :: Φωτογραφικό υλικό-
^ Back to Top