Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 MotoGP Misano

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Eagle
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Eagle

Αριθμός μηνυμάτων : 543
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 39
Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2012

motogp - MotoGP Misano Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: MotoGP Misano   motogp - MotoGP Misano EmptyΤρι 11 Σεπ 2012 - 13:49

MotoGP Misano: Στην πίστα Marco Simoncelli
Στην Ιταλία συνεχίζεται το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MotoGP


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Η φθινοπωρινή mini διακοπή του MotoGP έφτασε στο τέλος της και οι αναβάτες επιστρέφουν στις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις το προσεχές τριήμερο. Επόμενη στάση του θεσμού είναι στο Σαν Μαρίνο της Ιταλίας και συγκεκριμένα στην πίστα Misano «Marco Simoncelli» όπου και θα πραγματοποιηθεί ο 13ος γύρος του πρωταθλήματος. Η μάχη του πρωταθλήματος μετά το Brno είναι εντελώς ανοιχτή και πλέον οι δύο Ισπανοί διεκδικητές θα τα δώσουν όλα για τον φετινό τίτλο.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Στη διάρκεια της διακοπής πραγματοποιήθηκαν διάφορα προγραμματισμένα τεστ με πρώτο και καλύτερο εκείνο μετά το GP της Τσεχίας στην πίστα του Brno. Την ερχόμενη εβδομάδα οι εργοστασιακές ομάδες της Yamaha και της Honda βρέθηκαν στο Aragon για δοκιμές, ενώ η Ducati προτίμησε την πίστα του Misano για τις δικές τις δοκιμές αρχικά με τον Valentino Rossi και έπειτα με τους Michele Pirro και Andrea Iannone. Τα αποτελέσματα των δοκιμών απλά επιβεβαίωσαν την εξαιρετική κατάσταση των Lorenzo και Pedrosa, έδωσαν την ευκαιρία στον Jonathan Rea να γράψει χιλιόμετρα με την Repsol Honda του Casey Stoner και επίσης έδωσαν τη δυνατότητα στον Iannone να πάρει την τελική του απόφαση για την επόμενη χρονιά.

Στο Misano, ένα από τα σημαντικότερα event θα είναι ένα αφιέρωμα στον Marco Simoncelli, ενώ πολλά βλέμματα θα είναι στραμμένα πάνω στον Ben Spies. Ο Τεξανός αναμένεται στο Misano να ανακοινώσει τη μεταγραφή του στην Pramac Racing Ducati την επόμενη χρονιά, παρέα με τον Andrea Iannone. Οι δύο αναβάτες θα αποτελέσουν την Ducati Junior Team και θα έχουν πολύ στενή σχέση με την εργοστασιακή ομάδα. Ακόμα μία ενδιαφέρον προσθήκη θα είναι αυτή του Jonathan Rea στο grid. Ο Βρετανός αναβάτης Superbike θα αντικαταστήσει τον τραυματία Casey Stoner, ο οποίος έκανε την επέμβαση και αναρρώνει στο σπίτι του.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eagle
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Eagle

Αριθμός μηνυμάτων : 543
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 39
Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2012

motogp - MotoGP Misano Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: MotoGP Misano   motogp - MotoGP Misano EmptyΤρι 11 Σεπ 2012 - 13:50

Η κορυφή του παγόβουνου όμως στο Misano θα είναι η μάχη μεταξύ του Jorge Lorenzo και του Dani Pedrosa. Οι 13 βαθμοί που χωρίζουν τους δύο Ισπανούς αναβάτες έχουν βάλει φωτιά στο πρωτάθλημα και πλέον κάθε αγώνας είναι κρίσιμος για τον τίτλο. Ο Dani Pedrosa έρχεται στο Misano με κεκτημένη ταχύτητα και την ψυχολογία με το μέρος του. Ο αναβάτης της Repsol Honda έχει κερδίσει τους δύο τελευταίους αγώνες και στο Brno μάλιστα χτύπησε στα ίσια τον μεγάλο του αντίπαλο με νίκη στην τελευταία στροφή. Η RC213V του 2013 που έχει στη διάθεσή του ο Pedrosa από τη Laguna Seca δείχνει να δουλεύει καλύτερα και πλέον ο μικρόσωμος Ισπανός είναι σε θέση να παλέψει για τη νίκη σε κάθε πίστα. Στο Misano πέρυσι είχε τερματίσει στη 2η θέση, αλλά φέτος μοναδικός στόχος είναι η νίκη.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Ο Jorge Lorenzo από τη μεριά του έχει δει στους δύο τελευταίους αγώνες τον Pedrosa να τερματίζει μπροστά του κάτι που σίγουρα έχει ταράξει την ψυχολογία του. Η Yamaha M1 είναι μεν σε πολύ υψηλό επίπεδο, αλλά δείχνει να υστερεί λιγάκι αυτήν τη στιγμή σε σχέση με τη Honda. Αυτό προσπάθησαν να λύσουν στις δοκιμές του Aragon ο Lorenzo και η ομάδα του έχοντας στη διάθεσή τους έναν καινούριο κινητήρα και ένα καινούριο πλαίσιο. Τα αποτελέσματα δεν ήταν τέλεια, αλλά σίγουρα μια μικρή ώθηση θα δώσουν στον Ισπανό να παλέψει μέχρι το τέλος της σεζόν. Πέρυσι στο Misano ο Lorenzo είχε κερδίσει, αλλά φέτος τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Ο Ισπανός έχει να γευτεί τη χαρά της νίκης από το Mugello πριν από περίπου 2 μήνες.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eagle
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Eagle

Αριθμός μηνυμάτων : 543
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 39
Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2012

motogp - MotoGP Misano Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: MotoGP Misano   motogp - MotoGP Misano EmptyΤρι 11 Σεπ 2012 - 13:53

Στην Ducati η επιστροφή του Nicky Hayden θα είναι σημαντικό γεγονός, αν και η επιστροφή του Valentino Rossi στο Misano, κοντά στη γενέτειρά του την Tavullia θα κλέψει την παράσταση. Ο Ιταλός έχει ήδη αποφασίσει τι θα κάνει την επόμενη χρονιά και το μόνο που θέλει στο Misano είναι ένα καλό αποτέλεσμα για τους συμπατριώτες του. Η Ducati δοκίμασε ένα καινούριο πλαίσιο και έναν καινούριο κινητήρα και στο Misano αναμένεται να έχουν αυτά τα νέα εξαρτήματα και οι δύο αναβάτες της Scuderia.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Στην Monster Yamaha Tech3 οι Andrea Dovizioso και Cal Crutchlow αναμένεται να συνεχίσουν να χαρίζουν θέαμα με τις μεταξύ τους μάχες, με τον Ιταλό εντός έδρας να θέλει ακόμα ένα βάθρο. Ο Stefan Bradl από την άλλη βάζει πλώρη για πεντάδα, έχοντας δοκιμάσει μάλιστα την εργοστασιακή RC213V στις δοκιμές του Aragon, ενώ ο Jonathan Rea θα πάρει το βάπτισμα του πυρός στη σέλα της Repsol Honda του Casey Stoner. Στις δοκιμές ο Βρετανός έκανε πρόοδο, αλλά τον δυσκόλεψαν αρκετά τα ελαστικά της Bridgestone. Στις CRT τέλος, τον πρώτο λόγο θα έχουν οι αναβάτες της Power Electronics Aspar, Randy De Puniet και Aleix Espargaro, ενώ θα έχουμε και μια αλλαγή μοτοσικλέτας. Ο Danilo Petrucci θα οδηγήσει την Suter BMW αντί για την Ioda με κινητήρα Aprilia και θα είναι ο δεύτερος αναβάτης μαζί με τον Colin Edwards με τη συγκεκριμένη μοτοσικλέτα.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Η δράση στο Misano αρχίζει την Παρασκευή με τις ελεύθερες δοκιμές. Το Σάββατο λίγο πριν τις 15:00 είναι οι κατατακτήριες και την Κυριακή στις 15:00 πραγματοποιείται ο μεγάλος αγώνας.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eagle
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Eagle

Αριθμός μηνυμάτων : 543
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 39
Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2012

motogp - MotoGP Misano Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: MotoGP Misano   motogp - MotoGP Misano EmptyΤρι 11 Σεπ 2012 - 13:54

Επιστρέφει ο Barbera
Ο Hector Barbera θα δοκιμάσει να οδηγήσει στο Misano

Έπειτα από απουσία 6 εβδομάδων ο Hector Barbera θα επιστρέψει στη δράση στο Misano. Ο Ισπανός πέρασε μια μεγάλη περίοδο αποθεραπείας έπειτα από τις άσχημες πτώσεις σε Laguna Seca και Indianapolis, αλλά τώρα αισθάνεται έτοιμος να επιστρέψει στη σέλα της Ducati.

Ο Ισπανός της Pramac Racing είναι διψασμένος να οδηγήσει και πάλι, αλλά περιμένει ένα δύσκολο τριήμερο. «Είμαι ενθουσιασμένος που θα οδηγήσω αυτό το τριήμερο σε μια φανταστική πίστα. Έχω πολλές καλές αναμνήσεις από το Misano, ιδιαίτερα από το 2009 όταν κέρδισα στα 250cc. Προφανώς φέτος είναι διαφορετική η κατάσταση. Δεν έχω οδηγήσει τις τελευταίες 6 εβδομάδες, αλλά έκανα μεγάλη προσπάθεια να είμαι έτοιμος αυτό το τριήμερο και το μοναδικό πράγμα που σκέφτηκα κατά τη διάρκεια της αποθεραπείας ήταν να επιστρέψω στην Ducati όσο το δυνατόν πιο γρήγορα».

«Έπρεπε να κάνω εντατικό πρόγραμμα λόγω της αυξημένης ξεκούρασης μετά την πτώση στο Indy, αλλά δούλεψα σκληρά για να αναρρώσω όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Αισθάνομαι καλά, παρότι γνωρίζω ότι στην πίστα η κατάσταση θα είναι δύσκολη, αλλά μου έλειψε η μοτοσικλέτα και η ομάδα. Πρέπει να ευχαριστήσω πολλούς ανθρώπους, ιδιαίτερα την ομάδα μου, τους χορηγούς, όλους τους ανθρώπους με τους οποίους δούλεψα αυτές τις εβδομάδες και επίσης να ευχαριστήσω τον Toni Elias», πρόσθεσε ο Barbera.

Ενδιαφέρον θα έχει να δούμε τι θα κάνει ο Hector Barbera την επόμενη σεζόν, καθώς η θέση του στην Pramac Racing κινδυνεύει από τους Ben Spies και Andrea Iannone.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eagle
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Eagle

Αριθμός μηνυμάτων : 543
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 39
Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2012

motogp - MotoGP Misano Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: MotoGP Misano   motogp - MotoGP Misano EmptyΤρι 11 Σεπ 2012 - 13:56

Ίδια προσέγγιση
Ο Jorge Lorenzo δεν αλλάζει τα σχέδιά του παρά την πίεση του Dani Pedrosa

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Ο Jorge Lorenzo πηγαίνει στο Misano ήρεμος και αποφασισμένος να διαφυλάξει το προβάδισμά του στη βαθμολογία. Ο Ισπανός έχει καταλάβει πλέον ότι ο Dani Pedrosa δεν αστειεύεται, ωστόσο και ο ίδιος δεν είναι διατεθειμένος να αγχωθεί και να αρχίσει τα λάθη προσεγγίζοντας με την ίδια λογική και αυτό το τριήμερο.

Στο Misano στόχος είναι και πάλι η διατήρηση της πρωτοπορίας στη βαθμολογία. «Φτάνουμε στο Misano τώρα, μια πίστα που μου αρέσει ιδιαίτερα, είχαμε μια απίθανη νίκη πέρυσι και πολλά βάθρα. Ακόμα είμαστε μπροστά στο πρωτάθλημα πρέπει λοιπόν να δουλέψουμε σκληρά αυτό το τριήμερο για να το διατηρήσουμε και αν είναι δυνατό να αυξήσουμε το προβάδισμα. Έχουμε στόχο το βάθρο και αν είναι δυνατόν, τη νίκη».

Ο Ben Spies από τη μεριά του ελπίζει να φύγει επιτέλους η ατυχία από πάνω του, ενώ ίσως να έχει κάποια σημαντική ανακοίνωση στο Misano. «Το Misano είναι μια πίστα που μου αρέσει, είχα καλούς αγώνες εκεί. Νομίζω ότι αν είχαμε μερικούς γύρους ακόμα πέρυσι θα μπορούσα να περάσω τον Andrea και τον Marco. Είναι απίστευτη η χρονιά φέτος, αλλά θα δώσω το 100% όπως κάθε τριήμερο και ελπίζω να μην έχω προβλήματα και να δείξω τις δυνατότητές μου».

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
seth2769
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
seth2769

Αριθμός μηνυμάτων : 1608
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 54
Τόπος : Αγια Πετρουπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2010

motogp - MotoGP Misano Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: MotoGP Misano   motogp - MotoGP Misano EmptyΤετ 12 Σεπ 2012 - 20:29

Α ρε eagle τι μου θυμισες τωρα ....SIMMONCELI!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eagle
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Eagle

Αριθμός μηνυμάτων : 543
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 39
Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2012

motogp - MotoGP Misano Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: MotoGP Misano   motogp - MotoGP Misano EmptyΤετ 12 Σεπ 2012 - 21:17

Επιστρέφει ο Hayden
Ο Αμερικανός θα πάρει μέρος στον αγώνα παρέα με τον Valentino Rossi


Ο Nicky Hayden επιβεβαιώθηκε πως θα πάρει μέρος στο τριήμερο του Misano από την Ducati. Ο Αμερικανός, ο οποίος τραυματίστηκε στην άσχημη πτώση του Indy, ακολούθησε πρόγραμμα αποθεραπείας στο σπασμένο του χέρι και τώρα ελπίζει να είναι όσο το δυνατόν καλύτερα για να οδηγήσει ξανά τη μοτοσικλέτα του.

Οι αγώνες στην Ιταλία με την Ducati είναι πάντα ιδιαίτεροι και ο Hayden θέλει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα για τους tifosi. «Ανυπομονώ να επιστρέψω στην πίστα, αλλά γνωρίζω ότι δεν θα είναι εύκολο τριήμερο. Το χέρι μου βελτιώνεται και ένα από τα δύο κόκαλα έχει θεραπευτεί γρήγορα, ενώ εκείνο στο μετακάρπιο έχει ακόμα τη γραμμή του κατάγματος. Ήμουν σε θέση να διατηρήσω την προπόνησή μου στο κομμάτι της αντοχής και φυσικά ακολούθησα κανονική αποθεραπεία. Στο φρενάρισμα με αυτές τις μοτοσικλέτες MotoGP βάζεις φορτίζεις πολύ το δεξί χέρι, ιδιαίτερα σε μια δεξιόστροφη πίστα όπως το Misano. Όπως και να έχει, οι αγώνες στην έδρα της Ducati είναι πάντα διασκεδαστικοί και σίγουρα ελπίζω να είμαι σε θέση να κάνω τον αγώνα. Έχουμε μερικά πράγματα που μας κρατάνε πίσω, αλλά θα δούμε αν μπορούμε να πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα και να ξεκινήσουμε με θετικό τρόπο στο Misano».

Για τον Valentino Rossi από την άλλη αυτός θα είναι ο τελευταίος του αγώνας σε ιταλικό έδαφος με την Ducati. Το Misano βρίσκεται πολύ κοντά στο σπίτι του και όπως κάθε χρόνο θα έχει τη στήριξη πολλών χιλιάδων θεατών. «Το Misano είναι ένας από τους δύο αγώνες στην πατρίδα μου, θα έχουμε λοιπόν πολλούς θεατές και πολύ ιδιαίτερη ατμόσφαιρα, όπως γίνεται πάντα στους αγώνες της Ιταλίας. Η πίστα είναι δύσκολη και διαφορετική, αλλά μου αρέσει πολύ. Έχει μερικά διασκεδαστικά σημεία, όπως η έξοδος από την Tramonto, γρήγορες στροφές μετά την πίσω την πίσω ευθεία. Πρέπει να δουλέψουμε καλά στις δοκιμές για να παλέψουμε και να προσπαθήσουμε να έχουμε καλό αγώνα».

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eagle
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Eagle

Αριθμός μηνυμάτων : 543
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 39
Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2012

motogp - MotoGP Misano Empty
#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: MotoGP Misano   motogp - MotoGP Misano EmptyΤετ 12 Σεπ 2012 - 21:18

Στο ίδιο μοτίβο
Ο Dani Pedrosa θέλει να μειώσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά στη βαθμολογία


Ο Dani Pedrosa πηγαίνει στο Misano με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία. Στόχος του Ισπανού της Repsol Honda είναι να μειώσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά από τον Jorge Lorenzo και είναι πολύ αισιόδοξος πως μπορεί να το πετύχει με τις θετικές δοκιμές που είχε σε Brno και Aragon.

Ο Pedrosa έχει κερδίσει τα 2 τελευταία GP και τώρα θέλει να κάνει το 3 στα 3 στο Misano. «Το Misano είναι επικίνδυνη πίστα, με αρκετές ανωμαλίες, με πολλά σημεία φρεναρίσματος και επιτάχυνσης. Το επίπεδο πρόσφυσης πάντα θα είναι πρόκληση, διότι αλλάζει αρκετά από το πρωί στο απόγευμα. Στο παρελθόν, η μοτοσικλέτα μας ήταν ασταθής εκεί, αλλά πιστεύω ότι φέτος έχουμε βελτιωθεί σε αυτόν τον τομέα. Ελπίζω η δουλειά που έχουμε κάνει στο Brno και το Aragon με τις αναρτήσεις και τα ηλεκτρονικά, μπορεί να μας βοηθήσει να αρχίσουμε το τριήμερο δυνατά στο Misano. Πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε με τον ίδιο τρόπο, να επικεντρωθούμε στην απόδοση της μοτοσικλέτας και την οδήγησή μου και να μειώσουμε τη διαφορά στο πρωτάθλημα».

Στο πλευρό του Dani Pedrosa θα βρεθεί ο Jonathan Rea που για πρώτη φορά θα οδηγήσει στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MotoGP στη θέση του Casey Stoner. Ο Βρετανός έχει κάνει δοκιμές με την ομάδα και περιμένει ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα. «Για μένα είναι όνειρο να αγωνιστώ στο MotoGP. Η δουλειά μου είναι να αντικαταστήσω τον Casey και θα προσπαθήσω να κάνω το καλύτερο δυνατό. Μου αρέσει το Misano, έχω αγωνιστεί ήδη εκεί φέτος και τερμάτισα δεύτερος, επίσης εκεί κέρδισα τον πρώτο μου αγώνα το 2009 και ευχαριστιέμαι στην πίστα και τους θεατές, είναι φανταστικοί. Αυτή η ευκαιρία είναι ένα υπέροχο δώρο από τη Honda. Τις λίγες ημέρες που πέρασα με την ομάδα με έκαναν να αισθανθώ καλά, κατάλαβαν ότι θα πάρει λίγο χρόνο να πιέσω τη μοτοσικλέτα, αλλά μαθαίνω κάθε φορά. Είναι υπέροχο που είχα αυτές τις 3 ημέρες δοκιμών με τη μοτοσικλέτα για να προετοιμαστώ και την Παρασκευή θα είναι λιγότερο χαοτικά. Ήδη έχουμε έτοιμη τη θέση οδήγησης, το βασικό στήσιμο και καταλαβαίνω λίγο περισσότερο τα ηλεκτρονικά. Γνωρίζω ότι θα έχω αρκετή δουλειά, αλλά είμαι έτοιμος».

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eagle
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Eagle

Αριθμός μηνυμάτων : 543
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 39
Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2012

motogp - MotoGP Misano Empty
#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: MotoGP Misano   motogp - MotoGP Misano EmptyΤετ 12 Σεπ 2012 - 21:19

seth2769 έγραψε:
Α ρε eagle τι μου θυμισες τωρα ....SIMMONCELI!!!

ποτέ δεν θα τον ξεχάσουμε... υπόδειγμα οδηγού μα πάνω από όλα ανθρώπου!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eagle
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Eagle

Αριθμός μηνυμάτων : 543
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 39
Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2012

motogp - MotoGP Misano Empty
#10ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: MotoGP Misano   motogp - MotoGP Misano EmptyΠεμ 13 Σεπ 2012 - 20:51

Έτοιμος για το ντεμπούτο του ο Rea!

Με το νούμερο 56 σε Misano και Aragon
Ο πολυάσχολος Jonathan Rea είναι έτοιμος να μπει στα βαθιά και να κάνει το ντεμπούτο του στο MotoGP, αύριο Παρασκευή, ξεκινώντας από την πίστα του Misano. Ο οδηγός της Honda Superbike θα αντικαταστήσει τον Stoner και αποφάσισε να αγωνιστεί σε Misano και Aragon με το νούμερο 56.

Το νούμερο που χρησιμοποιεί ο Rea είναι το 65, το οποίο το έχει αποσύρει όμως η Dorna προς τιμήν του Capirossi, ενώ και το νούμερο 4 που έχει χρησιμοποιήσει στο παρελθόν, χρησιμοποιείται ήδη από τον Andrea Dovizioso. Την λύση όμως την βρήκε αμέσως ο Ιρλανδός, κάνοντας απλά μια αναστροφή στους αριθμούς!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eagle
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Eagle

Αριθμός μηνυμάτων : 543
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 39
Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2012

motogp - MotoGP Misano Empty
#11ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: MotoGP Misano   motogp - MotoGP Misano EmptyΠεμ 13 Σεπ 2012 - 20:52

Misano: Οι αριθμοί!

Τα στατιστικά στοιχεία πριν τον 13ο γύρο
Λίγες ώρες απομένουν προτού οι αναβάτες του MotoGP πάρουν θέση στην γραμμή εκκίνησης για τον 13ο αγώνα της χρονιάς στην πίστα του Misano και εδώ μπορείτε να διαβάσετε μερικά από τα πιο ενδιαφέροντα στατιστικά στοιχεία του Πρωταθλήματος, μέχρι στιγμής!

232 – Ο Dani Pedrosa έχει πάρει 232 βαθμούς στους 12 πρώτους αγώνες της χρονιάς. Αν καταφέρει να τερματίσει πρώτος ή δεύτερος στο Misano, τότε θα έχει καταφέρει να ξεπεράσει το προσωπικό του ρεκόρ βαθμών σε μια χρονιά, που πέτυχε το 2008 (249 βαθμοί).

100 – Στο Misano, ο Stefan Bradl θα κάνει την 100στή του εμφάνιση σε Grand Prix. Ο νεαρός έκανε το ντεμπούτο του το 2005 στην Καταλονία, σε ηλικία 15 ετών, ενώ το επίσημο ξεκίνημά του έγινε το 2006. Μετά από 4 χρόνια στην μικρή κατηγορία, ανέβηκε στην Moto2 το 2010, για να βρεθεί - φέτος - στα μεγάλα σαλόνια!

67 – Με την νίκη του στην Τσεχία, ο Pedrosa έχει ανέβει στο βάθρο της μεγάλης κατηγορίας, 67 φορές, μια περισσότερη από τον ομόσταυλό του Stoner. Μόνον 4 οδηγοί ξεπερνούν τον Dani: ο Rossi, o Doohan, o Agostini και ο Eddie Lawson.

50 – Στο GP του San Marino, ο Spies θα κάνει την 50στή του εμφάνιση στην μεγάλη κατηγορία.

44 – Την ημέρα των κατατακτηρίων στο Misano, θα έχουν περάσει ακριβώς 44 χρόνια από την τελευταία νίκη του Agostini στην Monza, το 1968. Εκείνη την χρονιά ο θρύλος του MotoGP είχε σημειώσει δέκα νίκες σε ισάριθμους αγώνες!

22 – Η pole που κέρδισε ο Lorenzo στην Τσεχία ήταν η 22η του. Τον ίδιο αριθμό poles έχει και ο Pedrosa στην μεγάλη κατηγορία.

19 – Στην Τσεχία, ήταν η 19η φορά που οι Pedrosa και Lorenzo έχουν τερματίσει στις δυο πρώτες θέσεις του MotoGP. Σε δέκα περιπτώσεις ο Lorenzo έχει περάσει πρώτος την γραμμή εκκίνησης, ενώ 9 φορές νικητής ήταν ο Pedrosa.

18 – Με την νίκη του στο Brno, ο Pedrosa συμπλήρωσε 18 στην μεγάλη κατηγορία. Αυτός είναι ο ίδιος αριθμός νικών που έχει πετύχει στην μεγάλη κατηγορία ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Wayne Gardner! Με μια ακόμη νίκη θα ισοφαρίσει τις νίκες του Barry Sheene!

6 – Με τον Jonas Folger να κερδίζει στο Brno, μετράμε πια έξι διαφορετικούς νικητές – Cortese, Folger, Vinales, Salom, Fenati & Rossi – τεσσάρων διαφορετικών εθνικοτήτων – Γερμανία, Ισπανία, Ιταλία και Γαλλία – στους 11 πρώτους αγώνες της νέας κατηγορίας Moto3.

3 – Η Yamaha είναι ο πιο επιτυχημένος κατασκευαστής MotoGP στο Misano, από τότε που τα GP επέστρεψαν εκεί το 2007. Σε αντίθεση με την μία νίκη που έχουν οι Ducati και Honda, η Yamaha μετρά τρεις συνολικά!

3 – Με τον Rea να αντικαθιστά τον Stoner στο Misano, θα υπάρχουν 3 Βρετανοί αναβάτες στην γραμμή εκκίνησης. Την τελευταία φορά που είδαμε 3 και περισσότερους Βρετανούς, ήταν το 2004 στην Βαλένθια: Jeremy McWilliams (Aprilia), Neil Hodgson (Ducati), James Ellison & Chris Burns(HarrisWCM).

0 – Κανείς από τους αναβάτες του grid της Moto3, δεν έχει κερδίσει στο παρελθόν στην πίστα του Misano!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eagle
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Eagle

Αριθμός μηνυμάτων : 543
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 39
Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2012

motogp - MotoGP Misano Empty
#12ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: MotoGP Misano   motogp - MotoGP Misano EmptyΠαρ 14 Σεπ 2012 - 16:01

Συνέντευξη Τύπου Misano
Η καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου πριν την έναρξη του τριημέρου


Οι Jorge Lorenzo, Dani Pedrosa, Cal Crutchlow, Valentino Rossi και Jonathan Rea βρέθηκαν στην αίθουσα συνεντεύξεων της πίστας Misano Marco Simoncelli και μίλησαν για το τριήμερο. Οι δύο Ισπανοί της παρέας επικεντρώθηκαν στο πρωτάθλημα, ενώ όλοι μαζί είχαν έναν καλό λόγο για τον Marco Simoncelli. Ας δούμε όμως τι είπαν οι πρωταγωνιστές.

Συνέντευξη Τύπου

Ερ: Η τελευταία σου νίκη ήταν στην Ιταλία, στο Mugello. Έχεις 13 βαθμούς διαφορά από τον Dani, είναι κοντά.

Jorge Lorenzo (Yamaha Factory): Ναι, στους τελευταίους δύο αγώνες δεν μπορέσαμε να κερδίσουμε, παρότι ήμασταν κοντά. Τώρα ήρθαμε σε αυτήν την πίστα η οποία ήταν καλή για εμάς τα τελευταία χρόνια. Πέρυσι κέρδισα και ήμουν δεύτερος τα προηγούμενα χρόνια. Φτάσαμε στο τελευταίο κομμάτι του πρωταθλήματος και σίγουρα η πίεση θα παίξει ρόλο.

Ερ: Στο Aragon κάνατε δοκιμές για πολλά πράγματα. Θα χρησιμοποιήσεις κάποια από αυτά εδώ;

JL: Στο Aragon βρήκαμε κάτι καλό που μας έδωσε ταχύτητα, στην πραγματικότητα το βρήκαμε στο Brno, αλλά δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τον καινούριο κινητήρα. Θα έχουμε την ίδια μοτοσικλέτα με το Brno, αλλά νομίζω ότι μπορούμε να είμαστε λίγο πιο γρήγοροι. Θα περιμένουμε να παλέψουμε για τη νίκη και ίσως στο Aragon να έχουμε καλύτερη μοτοσικλέτα.

Ερ: Έξι αγώνες έμειναν. Η μάχη πλέον είναι μεγάλη με τον Dani.

JR: Θα ήθελα να είχα μεγαλύτερο πλεονέκτημα στη βαθμολογία αυτήν τη στιγμή, αλλά για διάφορους λόγους δεν το έχω καταφέρει. Από τη μία είναι αρνητικό λοιπόν, αλλά από την άλλη είναι θετικό διότι παλεύουν δύο Ισπανοί, είναι καλό για το άθλημα. Είναι ευκαιρία να αυξήσουμε τη θεαματικότητα στην Ισπανία και σε όλο τον κόσμο.

Ερ: Φοράς μια ιδιαίτερη μπλούζα, γιατί;

JR: Ελάτε το απόγευμα στο box της ομάδας για να μάθετε.
Ερ: Ερχόμαστε στον Dani Pedrosa. Έρχεσαι εδώ Dani σε πολύ καλή κατάσταση και με καλή υγεία. Είναι μεγάλη η πρόκληση ε;

Dani Pedrosa (Repsol Honda): Οι δύο τελευταίοι αγώνες ήταν καλοί, είμαι ικανοποιημένος για αυτό. Πρέπει όμως να συνεχίσουμε έτσι, να οδηγούμε καλά και εδώ το ίδιο. Είναι σημαντικά να είσαι συγκεντρωμένος. Κάναμε δοκιμές στο Aragon και ήταν σημαντικό για το τελευταίο κομμάτι του πρωταθλήματος.

Ερ: Θα δούμε μερικά από τα νέα εξαρτήματα στο Misano;

DP: Βασικά δουλέψαμε στη βελτίωση της πρόσφυσης και εξαρτάται το αν θα τα χρησιμοποιήσουμε.

Ερ: Το Misano πως σου φαίνεται;

DP: Είναι καλή πίστα, μου αρέσει η οδήγηση και έχω πάει καλά στο παρελθόν. Η μοτοσικλέτα είναι καλή εδώ και θα προσπαθήσω να έχω καλό αγώνα.

Ερ: Έχεις καινούριο teammate. Ο Casey αναρρώνει στην Αυστραλία και ο Jonny μπήκε στη θέση του.

DP: Άκουσα ότι ο Casey πάει καλά, αυτό είναι καλό νέο. Ο Jonathan είναι εδώ τώρα, είχε καλές δοκιμές στο Aragon. Έχει συνηθίσει λίγο τη μοτοσικλέτα και αυτό είναι καλό για εκείνον. Είναι καλή ευκαιρία.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eagle
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Eagle

Αριθμός μηνυμάτων : 543
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 39
Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2012

motogp - MotoGP Misano Empty
#13ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: MotoGP Misano   motogp - MotoGP Misano EmptyΠαρ 14 Σεπ 2012 - 16:04

Ερ: Περνάμε στον Cal Crutchlow. Τρίτος στο Brno και καλές δοκιμές μετά τον αγώνα. Ήταν καλά τα πράγματα τις περασμένες εβδομάδες.

Cal Crutchlow (Monster Yamaha Tech3): Νομίζω ότι πάμε καλά. Οι επόμενοι 3 αγώνες είναι συνεχόμενοι, πρέπει λοιπόν να έχει συνέχεια και το ξεκίνημα στην Ιαπωνία είναι σημαντικό. Ανυπομονώ να συνεχίσω έτσι και τώρα που έχω πετάξει από πάνω μου το βάρος του βάθρου, ελπίζω να είμαι πιο μόνιμα εκεί. Αν κλείσουμε λίγο τη διαφορά από τους πρώτους νομίζω ότι θα έχουμε κάνει καλή δουλειά στο τελευταίο κομμάτι του πρωταθλήματος.

Ερ: Το Misano; Έχεις εμπειρία εδώ και μια νίκη.

CC: Πέρυσι δεν πήγα καλά εδώ, ήταν καταστροφικό. Έρχομαι τώρα ως φαβορί για το βάθρο. Θα το παλέψω.

Ερ: Το βάθρο όπως είπες ήταν σημαντικό στο Brno.

CC: Ήταν όντως καλό πράγμα για μένα και την ομάδα. Μπορούμε τώρα να χτίσουμε πάνω σε αυτό και για την επόμενη χρονιά. Ελπίζω να πάμε στο χειμώνα καλά και να είμαστε έτοιμοι το 2013. Είμαι συγκεντρωμένος για τον αγώνα και για το τέλος του πρωταθλήματος.

Ερ: Έχεις έναν παλιό γνώριμο εδώ πλέον, ο Jonny είναι εδώ.

CC: Είναι υπέροχο που ήρθε ο Jonny, το αξίζει. Έδειξε ήδη την ταχύτητά του και είναι έτοιμος. Αν κοιτάξουμε εμένα πέρυσι θα καταλάβουμε ότι δεν ήμουν γρήγορος από την πρώτη χρονιά, μου πήρε αρκετό χρόνο για να φτάσω σε αυτό το επίπεδο. Νομίζω ότι χρειάζεται χρόνο και εμπειρία με αυτές τις μοτοσικλέτες. Νομίζω ότι θα πάει καλά.

Ερ: Περνάμε στον Valentino Rossi. Vale είναι το τελευταίο σου GP με την Ducati μέσα στην πατρίδα σου.

Valentino Rossi (Ducati Team): Πέρυσι ο αγώνας μου εδώ δεν ήταν τόσο κακός. Ήμουν σε θέση να παλέψω με τον Sic τον Dovizioso και ήταν διασκεδαστικό. Δύο εβδομάδες πριν κάναμε δοκιμές εδώ με νέα εξαρτήματα. Είχαμε καλές δοκιμές με καλή απόδοση και αίσθηση, αλλά τώρα πρέπει να καταλάβουμε πόσο βελτιωθήκαμε.

Ερ: Πόσο δύσκολο είναι για σένα και την Ducati τώρα που φεύγεις. Δεν πρέπει να είναι εύκολα.

VR: Η συζήτηση είχε αρχίσει από νωρίς, αλλά τώρα δεν μένουν μόνο 2 αγώνες. Έχουμε μπροστά μας 6 αγώνες και έχουμε πολλούς διαφορετικούς αγώνες και να κάνουμε κάτι καλό.

Ερ: Ποια είναι τα αισθήματα όταν έρχεσαι εδώ, σε μια πίστα που πήρε το όνομα του Marco Simoncelli;

VR: Όταν έρχεσαι εδώ, σε μια πίστα με το όνομα του Marco, αισθάνεσαι περισσότερο την απώλεια. Πρέπει να κάνουμε έναν καλό αγώνα για τον Marco και την οικογένειά του.

Ερ: Περνάμε στον Jonathan Rea. Μεγάλη ευκαιρία για σένα Jonathan να αγωνίζεσαι εδώ.

Jonathan Rea (Repsol Honda): Όταν αγωνιζόμουν στη Ρωσία για τα Superbike έμαθα τα νέα με τη Honda. Για να πω την αλήθεια δεν είχα πολύ χρόνο να το σκεφτώ διότι έπρεπε να έρθω στο Brno. Πρέπει να ευχαριστήσω το HRC και τη Honda για την ευκαιρία. Επίσης τους χαιρετισμούς μου στον Casey, είναι ένας από τους καλύτερους αναβάτες του πρωταθλήματος και δυστυχώς λείπει. Για μένα είναι μεγάλη ευκαιρία να αγωνιστώ με τους καλύτερους αναβάτες στον κόσμο.

Ερ: Στο Brno είχες ένα τεστ και έπειτα στο Aragon.

JR: Στο Brno δεν μπορώ να πω ότι έκανα δοκιμές διότι ήμουν σαν ζόμπι, είχα πολλά να μάθω. Αισθάνθηκα καλύτερα στο Aragon, είχα μερικούς αναβάτες στην πίστα και τους ακολούθησα για μερικές στροφές. Το διασκέδασα περισσότερο και αισθάνθηκε τη μοτοσικλέτα GP. Χρειάζεται χρόνο όπως είπε ο Cal, η διαφορά είναι μεγάλη σε σχέση με τους άλλους, αλλά έχω κίνητρο να τη μειώσω.

Ερ: Είναι δοκιμασία να έρχεσαι από ένα άλλο πρωτάθλημα.

JR: Είναι σίγουρα δύσκολο και το είδαμε από τους αναβάτες που ήρθαν από το πρωτάθλημα όπως ο Ben και ο Cal. Έκαναν τα λάθη τους την πρώτη χρονιά, αλλά είναι πολύ καλοί τώρα. Δεν περιμένω να συγκριθώ μαζί τους φυσικά, είμαι εδώ για να το ευχαριστηθώ σε μια υπέροχη πίστα όπως το Misano, με τους Ιταλούς θεατές.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eagle
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Eagle

Αριθμός μηνυμάτων : 543
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 39
Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2012

motogp - MotoGP Misano Empty
#14ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: MotoGP Misano   motogp - MotoGP Misano EmptyΠαρ 14 Σεπ 2012 - 16:05

Ερωτήσεις Δημοσιογράφων

Ερ: Η πίστα έχει ονομαστεί Marco Simoncelli πλέον. Θέλω τη γνώμη σας για την αλλαγή, τον Marco και τον Tomizawa.

DP: Είναι κάτι καλό, η οικογένειά του είναι εδώ και είναι καλό. Υπάρχουν πολλοί θαυμαστές με τις μπλούζες του και δημιουργεί καλά αισθήματα, εκτός από το ότι δεν είναι μαζί μας. Μας παρηγορεί λίγο, το ίδιο και για τον Tomizawa.

JR: Ήταν ένας από τους αστέρες του αθλήματος. Είχε πολλούς φίλους, πολλούς θαυμαστές, ήταν χαρισματικός. Νομίζω ότι είναι καλό για την πίστα που άλλαξε όνομα. Το άξιζε. Στεναχωρηθήκαμε και για τον Tomizawa, έχουμε ακόμα αναμνήσεις από αυτό.

CC: Νομίζω ότι είναι τιμή του Misano να παίρνει το όνομα του Marco. Οι θεατές φοράνε τα μπλουζάκια του, ήταν σημαντικός χαρακτήρας.

JR: Ήμουν τυχερός που γνώρισα σε ένα rally event. Μόλις έμαθα τα νέα με επηρέασε πάρα πολύ, είναι αρνητικό και πρέπει να κοιτάμε μόνο τα θετικά από ένα τέτοιο συμβάν.

Ερ: Valentino δοκίμασες μερικά εξαρτήματα είπες. Ποια εξαρτήματα ήταν; Θα τα δοκιμάσεις εδώ και θα κάνουν κάποια διαφορά εδώ;

VR: Ήταν ένα καινούριο πλαίσιο και ένα καινούριο ψαλίδι. Ήταν διαφορετικά στην ακαμψία και στο μέγεθος. Η σύγκριση ήταν καλή στις δοκιμές και θα τα χρησιμοποιήσω εδώ αύριο. Αυτά θα έχουμε από εδώ και στο εξής, ίσως και κάτι ακόμα αργότερα.

Ερ: Θέλεις να δεις τι θα κάνεις σε αυτούς τους δύο αγώνες για να αποφασίσεις τι θα κάνεις την επόμενη χρονιά ή έχεις ήδη αποφασίσει;

JR: Σίγουρα θέλω να έρθω στο MotoGP, είναι το όνειρο του κάθε αναβάτη. Το ίνδαλμα μου ήταν ο Kevin Schwantz και θέλω να έρθω εδώ. Το μέλλον μου δεν είναι στο χέρι μου για την ώρα, πρέπει να περιμένω, αλλά παίρνω τα πράγματα με τη σειρά και θα δούμε τι θα γίνει.

Ερ: Ερώτηση για τον Jorge και τον Dani. Έχουν μείνει 6 αγώνες. Ποιόν αγώνα περιμένετε να κερδίσετε, ποιος θα είναι πιο εύκολος για τη Yamaha ή τη Honda;

JL: Σε κάθε πίστα πηγαίνω με στόχο τη νίκη. Στη θεωρεία το Motegi θα είναι η χειρότερη πίστα για τη Yamaha, λόγω της επιτάχυνσης. Είμαι ανοιχτόμυαλος όμως και θέλω να παλέψω σε όλους τους αγώνες.

DP: Η ψυχολογία δεν αλλάζει. Είναι πρωτάθλημα, σε όλους τους αγώνες οι μοτοσικλέτες πάνε καλά. Το θέμα είναι να οδηγείς καλά και να έχεις καλό timing. Δεν έχει σχέση με την πίστα.

Ερ: Μας έχουν λείψει οι αγώνες που κέρδισαν κάνοντας μεγάλη διαφορά. Η νίκη στο Brno σου άλλαξε λίγο την ψυχολογία, ότι μπορείς να κερδίσεις και σκληρές μάχες;

DP: Συνήθως κερδίζω έχοντας μεγάλη διαφορά, αλλά έχω κερδίσει και αγώνες έπειτα από μάχη. Δεν υπάρχει σχέδιο για κάθε αγώνα. Πρέπει κάθε στιγμή να βλέπεις τον αγώνα και να κάνεις το καλύτερο και να κερδίζεις.

Ερ: Έχεις φτιάξει το chatter στις δόκιμες του Aragon;

DP: Όχι.

Ερ: Ποιος πιστεύεται έχει την μεγαλύτερη πίεση μεταξύ του Lorenzo και του Pedrosa;

CC: Νομίζω οι κατασκευαστές! Θα είναι καλή μάχη διότι σε μερικές πίστες θα είναι ταχύτερη η Honda και σε μερικές η Yamaha. Ελπίζω να κερδίσει η Yamaha.

VR: Έχουν ίδια πίεση. Ο Dani σε πολλές σεζόν παλεύει για το πρωτάθλημα, αλλά δεν τα καταφέρνει λόγω σωματικών προβλημάτων. Δεν είχε μέχρι τώρα μια καθαρή χρονιά. Έχει λοιπόν αρκετό κίνητρο. Ο Jorge όμως είναι πολύ δυνατός και έχει κίνητρο.

JR: Εδώ είναι το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MotoGP. Πίεση υπάρχει πάντα και όλοι θέλουν να κερδίσουν. Ευτυχώς εγώ θα φύγω και θα δω το υπόλοιπο πρωτάθλημα από το σπίτι μου και ελπίζω να δω μερικούς καλούς αγώνες όπως το Brno.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eagle
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Eagle

Αριθμός μηνυμάτων : 543
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 39
Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2012

motogp - MotoGP Misano Empty
#15ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: MotoGP Misano   motogp - MotoGP Misano EmptyΠαρ 14 Σεπ 2012 - 16:06

Misano MotoGP FP1: Κανένα νόημα
Η βροχή και το κρύο δεν επέτρεψε στους αναβάτες να δουλέψουν το πρωί της Παρασκευής


Οι άσχημες καιρικές συνθήκες συνεχίστηκαν στην πίστα του Misano. Η βροχή μπορεί να μην ήταν δυνατή, αλλά δημιουργούσε αστάθεια στην πρόσφυση της πίστας. Τα slick ελαστικά ήταν πολύ επικίνδυνα να χρησιμοποιηθούν, ενώ τα βρόχινα ελαστικά δεν δούλευαν σωστά διότι δεν υπήρχε αρκετό νερό στην πίστα.

Στην πίστα βγήκαν μόλις 9 αναβάτες και ταχύτερος από αυτούς ήταν ο Danilo Petrucci. Ο Ιταλός της Ioda Racing, στο Misano χρησιμοποιεί τη μοτοσικλέτα της Suter BMW και έδειξε από την αρχή ότι αισθάνεται καλύτερα σε σχέση με την προηγούμενη μοτοσικλέτα του. Ο καλύτερος χρόνος του ήρθε στο τέλος με τα μαλακά slick ελαστικά της Bridgestone και ήταν 1:43.178. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο συμπατριώτης του Michele Pirro με την FTR Honda του Gresini, ενώ πιο πίσω ήταν οι Ellison και Salom. Ο David Salom αντικαθιστά τον Ivan Silva στην Avintia Racing.

Στην πίστα δεν βγήκαν καθόλου οι πρωτοκλασάτοι αναβάτες με τους Jorge Lorenzo και Dani Pedrosa να μένουν στα box των ομάδων τους. Από τους εργοστασιακούς μόνο οι Ben Spies και Nicky Hayden βγήκαν και βρέθηκαν στην 5η και 6η θέση. Ο Spies μάλιστα λάνσαρε τα νέα χρώματα της YZR-M1. Οι υπόλοιποι που τόλμησαν να βγουν στην πίστα ήταν οι Hernandez, Pasini και Edwards.



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

MotoGP Misano

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» Motogp Misano 2014
» Αγώνας Misano: Ο κανόνας του Lorenzo.
» MotoGP Qatar: MotoGP by night
» Κατατακτήριες Misano: Ο Stoner και πάλι στην Pole.
» Ο Fausto Gresini είναι έτοιμος να πάρει τις τελικές του αποφάσεις μέχρι το Misano

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Νέα & Διοργανώσεις :: Νέα :: Moto GP Νέα-
^ Back to Top