Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.

Mugello MotoGP RAC: Φονικό όπλο #99 Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: Mugello MotoGP RAC: Φονικό όπλο #99   Mugello MotoGP RAC: Φονικό όπλο #99 EmptyΚυρ 15 Ιουλ 2012 - 18:07

Ο Jorge Lorenzo δάγκωσε τους αντιπάλους του και πήρε τη νίκη στην Ιταλία
Ο Jorge Lorenzo έκανε αυτό που όλοι περίμεναν στο Mugello και πήρε μια εμφατική νίκη μέσα στην Ιταλία. Ο Ισπανός ήταν ισοπεδωτικός από τον πρώτο κιόλας γύρο και με τεράστια αυτοπεποίθηση έφυγε μπροστά. Γύρο με το γύρο αύξησε τη διαφορά από τους αντιπάλους του και μέχρι το τέλος του αγώνα είχε φτιάξει μια άνετη απόσταση για να φτάσει χαλαρά στη νίκη. Στον τελευταίο του γύρο μάλιστα άρχισε να χαιρετά το κοινό δείχνοντας το πόσο άνετος ήταν. Αυτή είναι η 5η φετινή νίκη για τον αναβάτη της Yamaha, ο οποίος αυξάνει λίγο τη διαφορά του από τον Dani Pedrosa και ακόμα περισσότερο από τον Casey Stoner.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Dani Pedrosa με τη Repsol Honda. Ο Ισπανός είδε από νωρίς ότι δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό του Lorenzo και αποφάσισε μετά από μια μικρή προσπάθεια να διασφαλίσει τη δεύτερη θέση. Πιέστηκε λίγο από τον Andrea Dovizioso, ωστόσο μόλις βρήκε κενή πίστα μπροστά του έφτιαξε μια διαφορά και έφτασε με άνεση στο βάθρο. Ο Pedrosa έχασε λίγο έδαφος από τον Lorenzo στο πρωτάθλημα, αλλά αύξησε τη διαφορά του από τον Stoner.

Μάχη είχαμε για την 3η θέση του βάθρου μεταξύ του Andrea Dovizioso και του Stefan Bradl. Οι δύο δορυφορικοί αναβάτες άλλαξαν θέσεις αρκετές φορές στον αγώνα και έμειναν μαζί μέχρι τον τελευταίο γύρο. Ο Dovi έκανε την κίνησή του και πέρασε μπροστά δύο γύρους πριν το τέλος και τελικά πήρε το 3ο συνεχόμενο βάθρο φέτος. Η Yamaha μάλλον σκέφτεται σοβαρά πλέον το ποιόν θα φέρει του χρόνου δίπλα στον Lorenzo! Για τον Bradl μπορεί να μην ήρθε το βάθρο, αλλά η 4η θέση ήταν εξαιρετική. Ο αγώνας του Γερμανού της LCR Honda ήταν υπέροχος, είχε το ρυθμό να μείνει στη μάχη του βάθρου και όταν κινδύνευσε να χάσει την 4η θέση από τον Nicky Hayden έκανε και μια δύσκολη προσπέραση για να παραμείνει εκεί. Πολύ καλός ο rookie, αφήνει πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.

Ο αγώνας του Mugello ήταν αρκετά καλός για την ομάδα της Ducati. Οι Hayden και Rossi ήταν ικανοποιητικό ρυθμό σε όλο τον αγώνα και ειδικά ο Αμερικανός έδειχνε πως θα μπορούσε να παλέψει ακόμα και για το βάθρο. Η μάχη όμως με τον Bradl του στοίχησε περισσότερο από όσο θα ήθελε και τελικά έπειτα από μια παραλίγο έξοδο, τερμάτισε στην 7η θέση. Μπροστά του βρέθηκε ο Valentino Rossi ο οποίος επωφελήθηκε της μάχης που είχε ο Hayden με τον Bradl, ενώ και ο Cal Crutchlow πέρασε τελικά τον Αμερικανό και τερμάτισε στην 6η θέση. Αυτό ήταν το καλύτερο αποτέλεσμα για τον Rossi σε στεγνό αγώνα φέτος.

Καταστροφικός ήταν ο αγώνας για τον Casey Stoner. Ο Αυστραλός πρωταθλητής δεν έκανε καλή εκκίνηση από τη δεύτερη σειρά του grid και στους πρώτους γύρους η επιλογή του να βάλει το πολύ σκληρό (σε δομή) πίσω ελαστικό του κόστισε. Άρχισε να ανεβάζει το ρυθμό του όμως στη συνέχεια και βρέθηκε να κυνηγά το group του βάθρου, ωστόσο ένα λάθος τον ανάγκασε να βγει εκτός πίστας και να χάσει πολύτιμο έδαφος. Ο Stoner συνέχισε την προσπάθειά του, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να τερματίσει την 8η θέση. Πλέον ο αναβάτης της Repsol Honda έχει χάσει αρκετό έδαφος στη βαθμολογία, αλλά ακόμα τίποτα δεν μπορεί να θεωρηθεί δεδομένο.

Πολύ κακό αγώνα είχε για μια ακόμα φορά ο Ben Spies ο οποίος βρέθηκε να παλεύει με τις CRT μοτοσικλέτες σε κάποια φάση του αγώνα, ενώ μπροστά του στη δεκάδα ήταν οι Barbera και Bautista. Πρώτη CRT στην κατάταξη ήταν η Aprilia ART του Randy De Puniet, ο οποίος είχε πίσω του τον Espargaro και τον Pasini.

Επόμενος αγώνας σε δύο εβδομάδες στη Laguna Seca για το Αμερικανικό GP.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2012

#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mugello MotoGP RAC: Φονικό όπλο #99   Mugello MotoGP RAC: Φονικό όπλο #99 EmptyΠαρ 20 Ιουλ 2012 - 19:19

Η κατάσταση δεν άλλαξε και την επόμενη μέρα όπου οι αναβάτες του MotoGP παρέμειναν τη Δευτέρα στην πίστα του Mugello για μια ημέρα χρήσιμων δοκιμών. Ο νικητής του Grand Prix της Κυριακής, Jorge Lorenzo ήταν ασταμάτητος και στις δοκιμές γράφοντας τον καλύτερο χρόνο και επιβεβαιώνοντας την κατάσταση της Yamaha και τη δική του. Ο Ισπανός είχε στη διάθεσή του ένα νέο πακέτο ηλεκτρονικών και μερικά νέα εξαρτήματα κινητήρα για την M1 του. Για τον κινητήρα πάντως ο Lorenzo είπε ότι δεν ήταν κάτι πολύ διαφορετικό από αυτό που έχει. Το απόγευμα ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας δεν βγήκε καθόλου στην πίστα, αλλά κανείς δεν τον απείλησε στην πρώτη θέση.

Τα δύο εργοστασιακά Repsol Honda των Dani Pedrosa και Casey Stoner ακολούθησαν τον Jorge Lorenzo σε χρόνους, αλλά το σημαντικό ήταν πως είχαν τη διάθεσή τους μια πρώτη έκδοση της μοτοσικλέτας του 2013. Η δουλειά επικεντρώθηκε προκειμένου να λυθεί το πρόβλημα chatter, ενώ είχαν και έναν νέο κινητήρα να αξιολογήσουν. Ο κινητήρας είχε θετικά στοιχεία όπως είπαν οι αναβάτες, ωστόσο το πλαίσιο δεν έλυσε τα προβλήματα chatter. Ο Pedrosa ωστόσο ήταν πιο θετικός για το πλαίσιο και το ζήτησε για τη Laguna Seca, ενώ ο Stoner προτίμησε να μείνει στο παλιό του πλαίσιο με τον καινούριο όμως κινητήρα.

Στην Ducati η δουλειά ήταν έντονη και από το πρωί οι Valentino Rossi και Nicky Hayden ήταν στην πίστα και μάζευαν πληροφορίες. Ο Αμερικανός επιβεβαίωσε το ρυθμό του και βρέθηκε στην 4η θέση έχοντας δουλειά με τον αναβαθμισμένο κινητήρα, ενώ αντίθετα ο Rossi έμεινε στη 10η θέση. Ο Ιταλός είχε στα χέρια του μια καινούρια ECU με την οποία αισθάνθηκε καλύτερα, ωστόσο στην αρχή του απογευματινού session υπήρξε πρόβλημα στο σύστημα, έσβησε ο κινητήρας και σημείωσε μικρή πτώση βάζοντας τέλος στην ημέρα του. Ο Rossi επίσης δούλεψε και σε μερικά εξαρτήματα του πλαισίου.

Οι αναβάτες της Monster Yamaha Tech3 ακολούθησαν στην εξάδα με τον Crutchlow μπροστά από τον Dovizioso, ενώ οι Bradl, Barbera και Bautista έκλεισαν τη δεκάδα. Ο Γερμανός της LCR Honda δοκίμασε νέα φρένα και αναρτήσεις της Ohlins, ενώ όπως οι Rossi και Pedrosa σημείωσε μικρή πτώση. Στις CRT πιο εργατικός ήταν ο Colin Edwards ο οποίος δοκίμασε το πρωί την FTR Honda του Michele Pirro και το απόγευμα της BQR-FTR Kawasaki του Yonny Hernandez. Ταχύτερος ήταν ο Aleix Espargaro με την Aprilia, ενώ ο Randy De Puniet δοκίμασε ένα νέο φέρινγκ και ένα νέο πλαίσιο για την ART.

Στην πίστα δεν βρέθηκε ο Ben Spies λόγω μιας ίωσης που τον ταλαιπώρησε, όπως και οι James Ellison, Mattia Pasini και Danilo Petrucci.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

» MotoGP Misano

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης