Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 CBR125 Προβλημα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
pissaman
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
pissaman

Αριθμός μηνυμάτων : 493
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2010

Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 Empty
#16ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CBR125 Προβλημα   Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 23 Μαρ 2012 - 9:31

Καλημέρα,
μόλις είδα το θέμα.
Τα σωληνάκια που φεύγουν από τις εισαγωγές, είναι πάντα υποπίεσης και χρησιμοποιούνται για αν ελέγχουν μηχανικά διάφορες λειτουργίες όταν παίρνει εμπρός ο κινητήρας.
Από ότι κατάλαβα, το συγκεκριμένο το είχαν αφαιρέσει για βελτίωση. Θεωρητικά αυτό το σύστημα, ρίχνει λίγο την ιπποδύναμη του κινητήρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.motopissaris.gr
petros1967
Μέλος
Μέλος
petros1967

Αριθμός μηνυμάτων : 31
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2012

Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 Empty
#17ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CBR125 Προβλημα   Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 23 Μαρ 2012 - 16:45

pissaman έγραψε:
Καλημέρα,
μόλις είδα το θέμα.
Τα σωληνάκια που φεύγουν από τις εισαγωγές, είναι πάντα υποπίεσης και χρησιμοποιούνται για αν ελέγχουν μηχανικά διάφορες λειτουργίες όταν παίρνει εμπρός ο κινητήρας.
Από ότι κατάλαβα, το συγκεκριμένο το είχαν αφαιρέσει για βελτίωση. Θεωρητικά αυτό το σύστημα, ρίχνει λίγο την ιπποδύναμη του κινητήρα.

Ένα σωρό μπούρδες είχανε κάνει τι βελτιώσει όταν πήρα το μηχανάκι μύριζε ακαφτη βερζινα το μπουζί συνέχεια ήτανε βρεγμένο και κατάμαυρο μου εβγαλε το λαδι να το συνεφερω χωρια οτι δεν πηγενε μπούκωνε μονο στις υψηλες στροφες κατι ελεγε και απο τελικη μπορω να πω οτι του εχω δωσει 20 χιλιόμετρα....μηχανικοί των οπισθίων angry 2 αυτο θα ελεγα οτι ειναι

Το συστημα αυτο δεν ριχνει τιποτα πρωτη φορα ακουσα τον κηνητηρα να δουλευει στρωτα χωρις διακοπες οταν ειναι παγωμενος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pissaman
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
pissaman

Αριθμός μηνυμάτων : 493
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2010

Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 Empty
#18ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CBR125 Προβλημα   Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 23 Μαρ 2012 - 16:53

Ότι είχαν κάνει μπούρδες το καταλαβαίνει νομίζω και τυφλός.
Ότι το σύστημα αυτό, μειώνει την απόδοση, πίστεψε με την μειώνει!
Όταν η βελτίωση είναι έτσι όπως πρέπει να είναι, αυτό φεύγει!
Προφανώς ο προηγούμενος, το "βελτίωνε" μόνος του. Για να γράφεις ότι είχε βάλει χαρτάκια κτλ για να κλείνει κενά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.motopissaris.gr
petros1967
Μέλος
Μέλος
petros1967

Αριθμός μηνυμάτων : 31
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2012

Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 Empty
#19ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CBR125 Προβλημα   Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 23 Μαρ 2012 - 17:09

pissaman έγραψε:
Ότι είχαν κάνει μπούρδες το καταλαβαίνει νομίζω και τυφλός.
Ότι το σύστημα αυτό, μειώνει την απόδοση, πίστεψε με την μειώνει!
Όταν η βελτίωση είναι έτσι όπως πρέπει να είναι, αυτό φεύγει!
Προφανώς ο προηγούμενος, το "βελτίωνε" μόνος του. Για να γράφεις ότι είχε βάλει χαρτάκια κτλ για να κλείνει κενά!

Το οτι το βελτίωνε μονος του δεν μπορω να το πιστεψω και ο λογος ειναι οτι απο το κατάστημα που το πηρα μου ειπανε οτι ειναι 15 ιπποδύναμη το μηχανάκι και ελεγμένο απο τους μηχανικούς τους φυσάει οταν τους εστειλα τα λεφτα και τους ειπα ολα ενταξει μου ειπανε αααα ωραια του αλαζουμε λαδακια φτιαχνουμε και τα χαρτια και στο στελνουμε......τα λαδια ητανε καταμαυρα οταν το πηρα lol! lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pissaman
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
pissaman

Αριθμός μηνυμάτων : 493
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2010

Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 Empty
#20ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CBR125 Προβλημα   Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 23 Μαρ 2012 - 17:23

Αυτό σημαίνει ότι το κατάστημα που στο πούλησε, δε έκανε αυτό που σου είπε.
Αν σου είπαν ότι αυτοί το βελτίωναν, τότε πάσο. Μάλλον όμως το αγόρασαν από κάποιο πιτσιρικά και απλά δεν το έψαξαν καθόλου.

υγ, αν θες, γράφε με σημεία στίξης, γιατί πραγματικά μου βγαίνουν τα μάτια να καταλάβω τι εννοείς!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.motopissaris.gr
petros1967
Μέλος
Μέλος
petros1967

Αριθμός μηνυμάτων : 31
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2012

Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 Empty
#21ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CBR125 Προβλημα   Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 23 Μαρ 2012 - 17:59

pissaman έγραψε:
Αυτό σημαίνει ότι το κατάστημα που στο πούλησε, δε έκανε αυτό που σου είπε.
Αν σου είπαν ότι αυτοί το βελτίωναν, τότε πάσο. Μάλλον όμως το αγόρασαν από κάποιο πιτσιρικά και απλά δεν το έψαξαν καθόλου.

υγ, αν θες, γράφε με σημεία στίξης, γιατί πραγματικά μου βγαίνουν τα μάτια να καταλάβω τι εννοείς!

Τη δουλεια μου τωρα την εκανα.Τα άτομα αυτα για μένα ειναι επεγγελματιες ψευτες.Απλά δεν παίρνω απο αυτούς ούτε βίδα απο εδω και πέρα.Άλλωστε τότε θυμαμε ειχα τα λεφτα για να το παρω καινούργιο το μηχανάκι αλλα οι ιδιοι με πηρανε στο λαιμό τους για να διωξουνε το παλαιό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pissaman
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
pissaman

Αριθμός μηνυμάτων : 493
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2010

Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 Empty
#22ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CBR125 Προβλημα   Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 23 Μαρ 2012 - 18:18

Έχω την αίσθηση ότι μιλάμε για τελείως διαφορετικό ζήτημα.
Εγώ σου είπα:
α. Τι κάνει αυτό που έλειπε.
β. Γιατί το έβγαλε (αυτός που το έβγαλε) και
γ. Ποιος πιθανότατα το έβγαλε.

Στο ξαναλέω: Αν από το κατάστημα που σου πούλησαν τη μοτοσικλέτα, σε κορόϊδεψαν, καλά θα κάνεις να μην ξαναψωνίσεις. Απλά είναι τελείως άσχετο με το ζήτημα του PAIR.
Προσωπικά με απασχολεί το τεχνικό κομμάτι. Αν αυτοί σε έκλεψαν - κορόιδεψαν, δεν το γνωρίζω και είναι ένα ζήτημα, στο οποίο δεν θέλω να πάρω θέση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.motopissaris.gr
petros1967
Μέλος
Μέλος
petros1967

Αριθμός μηνυμάτων : 31
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2012

Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 Empty
#23ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CBR125 Προβλημα   Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 23 Μαρ 2012 - 18:29

pissaman έγραψε:
Έχω την αίσθηση ότι μιλάμε για τελείως διαφορετικό ζήτημα.
Εγώ σου είπα:
α. Τι κάνει αυτό που έλειπε.
β. Γιατί το έβγαλε (αυτός που το έβγαλε) και
γ. Ποιος πιθανότατα το έβγαλε.

Στο ξαναλέω: Αν από το κατάστημα που σου πούλησαν τη μοτοσικλέτα, σε κορόϊδεψαν, καλά θα κάνεις να μην ξαναψωνίσεις. Απλά είναι τελείως άσχετο με το ζήτημα του PAIR.
Προσωπικά με απασχολεί το τεχνικό κομμάτι. Αν αυτοί σε έκλεψαν - κορόιδεψαν, δεν το γνωρίζω και είναι ένα ζήτημα, στο οποίο δεν θέλω να πάρω θέση.

Νομιζω οτι εγραψα ποιο ητανε το προβλημα μου, και τελικα ποια ητανε η λυση.Τωρα το τι κανουνε οι αλλοι, και για ποιο λογο το κανουνε αυτο δε με αποσχολη προσωπικα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marionavas
Νέο μέλος
Νέο μέλος
marionavas

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 16/03/2012

Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 Empty
#24ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CBR125 Προβλημα   Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 EmptyΤρι 27 Μαρ 2012 - 18:08

Γεια σου Πέτρο, έχουμε το ίδιο μηχανάκι..εμένα είναι του 2007..κι εμένα το χειμώνα το ίδιο θέμα έχω...ζορίζεται λίγο στην αρχή αλλά μετά από μερικά λεπτά ισιώνει...του άλλαξα και μπαταρία γιατί πέθανε κάποια στιγμή...πάντος τώρα που έχει αρχίσει και ζεσταίνει..βλέπω ότι δουλεύει γρηγορότερα νορμάλ...λες πάντως να έχω κι εγώ τέτοιου είδους προβλήματα..;..τα διάβασα τα παραπάνω αλλά επειδή είμαι και λίγο καινούριος ακόμα δεν τα έχω τα μηχανικά πολύ καλά smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
petros1967
Μέλος
Μέλος
petros1967

Αριθμός μηνυμάτων : 31
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2012

Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 Empty
#25ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CBR125 Προβλημα   Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 EmptyΤρι 27 Μαρ 2012 - 18:37

marionavas έγραψε:
Γεια σου Πέτρο, έχουμε το ίδιο μηχανάκι..εμένα είναι του 2007..κι εμένα το χειμώνα το ίδιο θέμα έχω...ζορίζεται λίγο στην αρχή αλλά μετά από μερικά λεπτά ισιώνει...του άλλαξα και μπαταρία γιατί πέθανε κάποια στιγμή...πάντος τώρα που έχει αρχίσει και ζεσταίνει..βλέπω ότι δουλεύει γρηγορότερα νορμάλ...λες πάντως να έχω κι εγώ τέτοιου είδους προβλήματα..;..τα διάβασα τα παραπάνω αλλά επειδή είμαι και λίγο καινούριος ακόμα δεν τα έχω τα μηχανικά πολύ καλά smile

Τα ίδια προβλήματα με μένα δε νομίζω να έχεις ,εμένα ήθελε 5 λεπτά το λιγότερο να είσαι στο γκάζι για να μη σβήσει.
Αλλα και παλι είχα πρόβλημα πέρσι το καλοκαίρι, ο χρόνος απλά ήτανε λιγότερος δυο λεπτά περίπου.Τώρα απλά πατάω μίζα και το αφήνω,δεν σβήνει.Τωρα το χειμωνα εχει το τσοκ το κραταω λιγο και λογικα δεν πρεπει να εχω προβλημα.Το δικο σου πρεπει να έχει αυτόματο τσοκ,το ινζεξιον δεν ειναι?Απο οτι ξερω οταν αυτα ειναι παγωμένα κρατάνε υψηλές στροφές για λιγο οποτε δεν πρεπει να σου σβηνει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
petros1967
Μέλος
Μέλος
petros1967

Αριθμός μηνυμάτων : 31
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2012

Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 Empty
#26ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CBR125 Προβλημα   Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 EmptyΤρι 27 Μαρ 2012 - 18:51

Α να σε ρωτησω και κατι αλλο ποσες στροφες εχεις οταν η μηχανη σου ειναι ζεστη,και ποσες οταν ειναι παγωμένη?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marionavas
Νέο μέλος
Νέο μέλος
marionavas

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 16/03/2012

Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 Empty
#27ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CBR125 Προβλημα   Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 EmptyΤρι 27 Μαρ 2012 - 20:16

ακριβώς για ναμη σου λέω βλακείες, δε θυμάμαι...λίγο πιο πάνω απο το χιλιάρικο, εκεί γύρω..όταν αρχίσει να ζεστένεται..πέφτει λίγο...αυτά που περιγράφεις στο τελευταίο..δε διαφέρουν και τόσο από το δικό μου...αλλά οκ..προς το παρόν την παλεύει...όχι..με τσοκ είναι και μένα..από το 08 το αλλάξανε αν δεν κάνω λάθος..αλλά και εγώ όπως είπες με το αέρα στο χέρι είμαι το Χειμώνα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
petros1967
Μέλος
Μέλος
petros1967

Αριθμός μηνυμάτων : 31
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2012

Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 Empty
#28ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CBR125 Προβλημα   Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 EmptyΤρι 27 Μαρ 2012 - 20:34

marionavas έγραψε:
ακριβώς για ναμη σου λέω βλακείες, δε θυμάμαι...λίγο πιο πάνω απο το χιλιάρικο, εκεί γύρω..όταν αρχίσει να ζεστένεται..πέφτει λίγο...αυτά που περιγράφεις στο τελευταίο..δε διαφέρουν και τόσο από το δικό μου...αλλά οκ..προς το παρόν την παλεύει...όχι..με τσοκ είναι και μένα..από το 08 το αλλάξανε αν δεν κάνω λάθος..αλλά και εγώ όπως είπες με το αέρα στο χέρι είμαι το Χειμώνα...

Σε ρωταω γιατι δεν ξερω ποιες ειναι οι κανονικες στροφες,στο ρελαντι εμενα ειναι 1100 οταν ειναι παγωμενο,και 1400 οταν ειναι ζεστο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marionavas
Νέο μέλος
Νέο μέλος
marionavas

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 16/03/2012

Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 Empty
#29ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CBR125 Προβλημα   Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 EmptyΤρι 27 Μαρ 2012 - 20:41

α..οκ..θα το τσεκαρω κι εγω..ακριβως και θα σου πω...
κανεις μεγάλη διαδρομη με αυτο;..εγω εδω κοντα..γιατι εχω κανονισει και παω με συγκοινωνια στη δουλεια..αλλα εχει τυχει και το εχω παρει και εκει..--απο ηλιουπολη παλλήνη δηλαδή...αυτο που φοβάμαι, οπως και στα αυτοκινητα..ειναι όταν δεν εχω γκάζι..και αυτο το μηχανακι..αν θες να κανεις κατι λίγο γρήγορο...μμμ..δεν ενδείκνυται..πιστεύω..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
petros1967
Μέλος
Μέλος
petros1967

Αριθμός μηνυμάτων : 31
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2012

Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 Empty
#30ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CBR125 Προβλημα   Προβλημα - CBR125 Προβλημα - Σελίδα 2 EmptyΤρι 27 Μαρ 2012 - 20:53

Εδω που ειμαι δεν υπαρχουνε μεγαλες διαδρομες,αλλα και να ειχανε δεν κωλώνω μια φορα ειχα παει με ενα πενηνταρι yamaha Αθηνα Καλαματα με δευτερο ατομο,πριν εικοσι χρονια και Δεκεμβριο μηνα,8,5 ωρες το εκανα οταν το λεωφορείο το εκανε 7 απο οτι θυμαμε.Τωρα απο θεμα καυσίμου 270 χιλιόμετρα κανω με φουλ ντεπόζιτο

Απο τελικη ποσα βγαζεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

CBR125 Προβλημα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» προγραμμα για cbr125
» Λαδια για cbr125
» λεβιτας ταχυτητων cbr125
» εκκεντροφορος για cbr125 για το ψεκαστο και το καρμπυ
» Service για cbr125 2004-2006

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top