Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Φόρα το κράνος σου.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
dashmod
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
dashmod

Αριθμός μηνυμάτων : 704
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 30/09/2010

κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 Empty
#31ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φόρα το κράνος σου.   κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 EmptyΤρι 8 Φεβ 2011 - 3:50

pablo έγραψε:
Πραγματικα χαιρομαι για το παθος με το οποιο υποστηριζετε το θεμα του να φοραμε παντα κρανος παιδια, καθως επισης και το οτι το βλεπω καθημερινα στους δρομους. Και γω ειμαι απο αυτους που το κρανος και η ζωνη ειναι δευτερο "πετσι" μου. Ωστοσω διαφωνω με τον τροπο σκεψης που μας εχουνε περασει. Οτι δηλαδη η αρκουδα πρεπει να φαει ξυλο για να μαθει να χορευει. οχι οτι δε φταιμε και μεις γι αυτο ε? δε λεω αυτο, τα θελουμε και μεις. Οταν εισαι τριτοκοσμικος καποιος θα βρεθει να σου φερθει ετσι, απο παλια ξεκιναει το θεμα...
τεσπα, για να μη θεωρηθει οτι υποστηριζω λαθος αποψεις, οντως το κρανος και η ζωνη σωζουν ζωες (χα χα γιατι να το κρυψωμεν αλλωστε ) smokin , ειναι κατι που το επιβαλλει ο αυτοσεβασμος οχι τα προστιμα και ο φοβος της τιμωριας.

δεν έχεις άδικο. ΔΕΝ φοράω κράνος για να μην φάω πρόστιμο και φαντάζομαι ότι και οι περισσότεροι δεν το φοράνε για αυτό αλλά εξήγησε μου πως ψήνεις έναν 18άχρονο να χαλάσει το μαλλί του με το κράνος για να πάει στο ραντεβού του. και δεν μιλάω για τον γιο-ξάδελφο-φιλο κλπ αλλά για το 18άχρονο που ο πατέρας του δεν ήθελε να πάρει μηχανή. Ωστόσο δεν διαφωνούμε. Η ενημέρωση είναι καλύτερη από τον φόβο τις κλήσης αλλά το ένα κοστίζει λεφτά το άλλο φέρνει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.freebikers.gr
pablo
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
pablo

Αριθμός μηνυμάτων : 5366
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Ζωγράφου-Αθήνα (ex salonica-Malgara)
Ημερομηνία εγγραφής : 19/01/2011

κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 Empty
#32ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φόρα το κράνος σου.   κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 EmptyΤρι 8 Φεβ 2011 - 11:00

Φυσικα στην περιπτωση αυτη πιστευω οτι εχεις δικιο. μη το παιξω ανετος. και γω γονιος ειμαι, κορες βεβαια, αλλα δεν εχει σημασια. Αν και οδηγαω μηχανακι απο τεταρτη δημοτικου, θα ηθελα, αν τους αρεσει, να ειναι σε οσο το δυνατον μεγαλυτερη ηλικια, γιατι αν και γενικα σοβαρος στο θεμα της οδηγησης απο μικρος, ωστοσο τις μλκιες μ τις εκανα και ξερω τι γινεται.
Τωρα στο θεμα της τιμωριας... Στην περιπτωση αυτη, του πιτσιρικα με το μαλι και το ραντεβου, θα συμφωνησω και δω μαζι σου οτι πολλες φορες η τιμωρια, δυστυχως, ειναι μονοδρομος και προτιμοτερη απο αλλα, πολυ χειροτερα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pkotatzis
Μέλος
Μέλος
pkotatzis

Αριθμός μηνυμάτων : 71
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 55
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2009

κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 Empty
#33ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φόρα το κράνος σου.   κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 EmptyΤρι 8 Φεβ 2011 - 21:43



Όντως το μεγαλύτερο ποσοστό που νοσηλεύεται στην Μ.Ε.Θ. είναι νεαρής ηλικίας (<28 ετών) και με μηχανές μικρού κυβισμού (<600cc), ΣΥΝΉΘΩΣ. Θεωρώ αδιανόητη όμως την δικαιολογία το πρόστιμο ή το μαλλί!!! Είναι πολύ εγωιστικό να σκέπτεσαι μόνο τον εαυτό σου και όχι τους άλλους!! Ίσως στα πλαίσια της ενημέρωσης, θα έπρεπε να περιλαμβάνεται και μία επίσκεψη σε Μ.Ε.Θ. του Κ.Α.Τ, του Ευαγγελισμού, κ.α.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pablo
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
pablo

Αριθμός μηνυμάτων : 5366
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Ζωγράφου-Αθήνα (ex salonica-Malgara)
Ημερομηνία εγγραφής : 19/01/2011

κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 Empty
#34ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φόρα το κράνος σου.   κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 EmptyΤετ 9 Φεβ 2011 - 11:56

Και μαλιστα απο νεαρη ηλικια, μολις πανε γυμνασιο. Οσο σκληρες ειναι αυτες οι εικονες, ειναι η πραγματικοτητα και θα πρεπει να τους αποτυπωνεται απο μικρα στο μυαλο για να θυμουνται και να προσεχουν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gs 500 f
Μέλος
Μέλος
gs 500 f

Αριθμός μηνυμάτων : 47
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 60
Ημερομηνία εγγραφής : 26/11/2010

κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 Empty
#35ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φόρα το κράνος σου.   κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 EmptyΣαβ 12 Φεβ 2011 - 21:11

ζωνη στα κουτια και κρανος,πειστευω ειναι φοροεισπραχτεικα μετρα!
συμφωνω οτι ειναι απαρετητο και σωζουν ζωες!
ελπιζω καποτε ο φπα να καταργηθει απο τα κρανη και ας αναπληρωθει απο τα προστιμα που θα πεφτουν στους παραβατες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://theodorosmitsias@gmail.com
gs 500 f
Μέλος
Μέλος
gs 500 f

Αριθμός μηνυμάτων : 47
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 60
Ημερομηνία εγγραφής : 26/11/2010

κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 Empty
#36ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φόρα το κράνος σου.   κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 EmptyΣαβ 12 Φεβ 2011 - 21:25

στην επαρχια δε που οι σχεσεις μεταξυ αστυνομικων και πολιτων ειναι πιο επωνυμες και ο καθενας ξερει τον αλλον εχουν υπαρξει περιπτωσεις που αστυνομικος εγραψε τον πιτσιρικα για κρανος και ο ιδιος ποτε του δεν φορα!ντροπη και αισχος!
εχω ομως και προσωπικη εμπειρια που αστυνομικος σταματα πιτσιρικο και αφου του εξηγει τουλαχειστον επι μιση ωρα οτι γιατι πρεπει να το φορα και οτι δεν θα το γραψει και αφου του ζαλισε τα ........ του πιτσιρικου τον εδιωξε![πηρε ομως τηλ και τον πατερα του πιτσιρικα και του ειπε αν σε μια ευδομαδα δεν δωσει ευρωπουλα στο μικρο για κρανος να ετοιμαζετε για την πεντακοσιαρου να πληρωσει!]
αποτελεσμα ο πρωτος απο αντιδραση ακομα δεν φορα κρανος ,ο δευτερος σε τρεις μερες περασε απο το τμημα ζητουσε τον συγκεκριμενο πολιτσμανο και με χαρα του εδειχνε το καινουργειο κρανος του!
θελει και τροπο η δουλεια αν ο καθενας μας ειτε γονιος ειτε αστυνομικος ειτε κρατος ειναι αυτο να εκπεδευσει τους πολιτες για το σωστο!με φοροεισπραχτεικα μετρα δεν γεινετε τιποτα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://theodorosmitsias@gmail.com
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 Empty
#37ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φόρα το κράνος σου.   κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 EmptyΠαρ 10 Αυγ 2012 - 22:09

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
st74
Μέλος
Μέλος
st74

Αριθμός μηνυμάτων : 79
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 21/05/2012

κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 Empty
#38ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φόρα το κράνος σου.   κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 EmptyΠαρ 10 Αυγ 2012 - 23:40

...κρανος,πουφαν,γαντια.Τα τρια βασικα αξεσουαρ χειμωνα καλοκαιρι με 0 ή 40 βαθμους.Διοτι η οδηγηση μηχανης κρυβει πολλες εκπληξεις σε αυτον τον ''θαυμασιο'' οδικο χαμο οπου δεν ξερεις τι θα βρεις στο 1 μετρο...σε αυτην την χωρα που ο καθενας θελει μια αττικη οδο για παρτη του,εχει τους δικους του κανονες οδηγησης,θεωρει τον εαυτο του σουμαχερ...τους γερους,τα αδεσποτα,τα σκουπιδια,τα λαδια,την ασφαλτο που κανεις πατιναζ και ενα καρο σκατα που αντιμετωπιζω καθημερινα...γιατι να πρεπει να κανω τον σταυρο μου καθε φορα που καβαλαω την μοτο μου,ειτε για να παω στην δουλεια μου,ειτε να βγω μια βολτα με την γυναικα;γιατι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 Empty
#39ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φόρα το κράνος σου.   κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 EmptyΚυρ 18 Νοε 2012 - 1:08

Κάθε χρόνο χιλιάδες άνθρωποι στη χώρα μας βρίσκουν τραγικό θάνατο στην άσφαλτο.
Από αυτούς, δυσανάλογα μεγάλο είναι το ποσοστό που αφορά μοτοσικλετιστές.
Έτσι λοιπόν, παρότι οι μοτοσικλετιστές αντιπροσωπεύουν σχετικά μικρό ποσοστό της κίνησης (16,5%), σύμφωνα με στατιστικά στοιχεία της ΕΣΥΕ και του ΥΜΕ, αποτελούν το 35,8% των θανάτων από τροχαίο ατύχημα στη χώρα μας.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ

Για το έτος 2011, το 34% του συνόλου των νεκρών από τροχαίο ατύχημα στην Αττική ήταν μοτοσικλετιστές.
Αντίστοιχα, για το ίδιο έτος, το 40% των τραυματισμένων (ελαφρά και βαριά συνολικά) από τροχαίο ατύχημα στην Αττική ήταν μοτοσικλετιστές.
Η κρανιοεγκεφαλική κάκωση είναι η κύρια αιτία θανάτου σε ατυχήματα με μοτοσικλέτες.
Συγκεκριμένα, το 80% των μοτοσικλετιστών που σκοτώνονται σε τροχαίο ατύχημα υπολογίζεται ότι έχουν υποστεί κρανιοεγκεφαλική κάκωση.
Μοτοσικλετιστές που δε φορούν κράνος έχουν διπλάσιες πιθανότητες να υποστούν κρανιοεγκεφαλική κάκωση σε μια σύγκρουση, σε σχέση με όσους το χρησιμοποιούν.
Περισσότερα από 4 στα 5 ατυχήματα με μοτοσικλέτα καταλήγουν σε τραυματισμό ή θάνατο του μοτοσικλετιστή.
Για κάθε 1,5 χλμ. οδήγησης, ένας μοτοσικλετιστής κινδυνεύει 16 φορές περισσότερο να πεθάνει σε μια σύγκρουση από ό,τι ο οδηγός ενός άλλου οχήματος.
Όποιος χρησιμοποιεί το κράνος, μειώνει τον κίνδυνο στο 1/3.

1 ΠΗΓΗ: Ελληνική Αστυνομία, Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη

2 ΠΗΓΗ: Τα παραπάνω στοιχεία είναι από το Σύστημα Καταγραφής Ατυχημάτων στα εξωτερικά ιατρεία, ΣΚΑΕΙ, Κέντρο Έρευνας και Πρόληψης Ατυχημάτων - Κ.Ε.Π.Α., ΕΣΥΕ, Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
cbr 1100 xx kla.
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
cbr 1100 xx kla.

Αριθμός μηνυμάτων : 324
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2012

κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 Empty
#40ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φόρα το κράνος σου.   κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 EmptyΚυρ 18 Νοε 2012 - 18:39

κρανος και στολη σε οτι μηχανακι και να καβαλαμε.εγω το εζησα στον αγωνα στο trail ride του αργους και εκανα μετοπικη με ενα αλλο quad με 80 χλμ.80 εγω και 60 ο αλλος το μπαμ εγινε με 140 χλμ και περα απο πληρες στολη με εσωσε και το neck brace που σωζει και τον αυχενα γιατι εσκασα με το κεφαλι...η ζημια αριστερος καρπος και κατι πλευρα καλα να ειμαστε. μονο το χχ τελειωσε απο μπαταρια...τι να πεις...παμε για αλλα... vroomvroom
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 Empty
#41ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φόρα το κράνος σου.   κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 EmptyΣαβ 24 Νοε 2012 - 16:29

dashmod έγραψε:
pablo έγραψε:
Πραγματικα χαιρομαι για το παθος με το οποιο υποστηριζετε το θεμα του να φοραμε παντα κρανος παιδια, καθως επισης και το οτι το βλεπω καθημερινα στους δρομους. Και γω ειμαι απο αυτους που το κρανος και η ζωνη ειναι δευτερο "πετσι" μου. Ωστοσω διαφωνω με τον τροπο σκεψης που μας εχουνε περασει. Οτι δηλαδη η αρκουδα πρεπει να φαει ξυλο για να μαθει να χορευει. οχι οτι δε φταιμε και μεις γι αυτο ε? δε λεω αυτο, τα θελουμε και μεις. Οταν εισαι τριτοκοσμικος καποιος θα βρεθει να σου φερθει ετσι, απο παλια ξεκιναει το θεμα...
τεσπα, για να μη θεωρηθει οτι υποστηριζω λαθος αποψεις, οντως το κρανος και η ζωνη σωζουν ζωες (χα χα γιατι να το κρυψωμεν αλλωστε ) smokin , ειναι κατι που το επιβαλλει ο αυτοσεβασμος οχι τα προστιμα και ο φοβος της τιμωριας.

δεν έχεις άδικο. ΔΕΝ φοράω κράνος για να μην φάω πρόστιμο και φαντάζομαι ότι και οι περισσότεροι δεν το φοράνε για αυτό αλλά εξήγησε μου πως ψήνεις έναν 18άχρονο να χαλάσει το μαλλί του με το κράνος για να πάει στο ραντεβού του. και δεν μιλάω για τον γιο-ξάδελφο-φιλο κλπ αλλά για το 18άχρονο που ο πατέρας του δεν ήθελε να πάρει μηχανή. Ωστόσο δεν διαφωνούμε. Η ενημέρωση είναι καλύτερη από τον φόβο τις κλήσης αλλά το ένα κοστίζει λεφτά το άλλο φέρνει.
η αλήθειά είναι πως τα μέτρα είναι καθαρά εισπρακτικά αλλά για όσους έχουν παιδιά που καβαλάνε μηχανή είναι στο χέρι τους να το αλλάξουν αυτό.δώστε τους κίνητρα .τις περισσότερες φορές σε αυτήν την ηλικία (16-20+) οι γονείς είναι που αγοράζουν τα μηχανάκια στα παιδιά (η τους δίνουν την άδεια για να τα αγοράσουν) τους και ΜΟΝΟ απο τους γονείς μπορούν να μάθουν ΣΩΣΤΑ. δίδαξε τους το φιλότιμο "θα σου πάρω το μηχανάκι αλλά αν σε δω χωρίς κράνος να ξέρεις θα με στεναχωρήσεις πολύ".και πάνω σε αυτό κάντε μια κουβέντα για το θέμα προστατευτικών πάνω στην μηχανή όχι μόνο για το κράνος αλλά και για μπουφάν και γάντια ΚΑΙ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ.αν παρεκτραπεί και δεν το φοράει και τον γράψουν βοηθήστε να πληρώσει το πρόστιμο(σε καμμια περίπτωση όλο το ποσό εσείς) αλλά δηλώστε του πως θα πρέπει με κάποιο τρόπο να εξιλεωθεί για την πράξη του π.χ μια βδομάδα χωρίς μηχανή . βέβαια αυτά είναι σενάρια στο πλαίσιο της φαντασίας αλλά πιστεύω ο καθένας μας μπορεί να είναι δημιουργικός και να πράξει βάση των δεδομένων που έχει στην ζωή του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SuperCalm
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
SuperCalm

Αριθμός μηνυμάτων : 472
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2013

κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 Empty
#42ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φόρα το κράνος σου.   κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 EmptyΚυρ 26 Μάης 2013 - 15:15

Εγω απο την μερια μου θα συμφωνησω οτι το κρανος σωζει ζωες.
Αλλα θα συμφωνησω και με τον Κωστη pablo σωστο η λαθος καποιες στιγμες δεν θελω να το φορεσω θα μου πεις εδω στη Χιο ειναι μικρες οι αποστασεις το ξερω δεν εχει να κανει αλλα θελω να με χτυπησει λιγο και ο αερας, απο μικρος μου αρεσαν οι μηχανες οχι για να κανω μ@λ@κιες μου αρεσε αυτο που ενοιωθα πανω της ελευθερια, μου αρεσε να ακουω τον αερα να χτυπαει πανω μου και να σηκωνει τα μαλλια μου, οπως μου αρεσε και να μιλαω με τον συνοδηγο και να ακουω αυτους τους ψιθηρους στα αυτια μου με τον αερα μαζι το ιδιο αισθανομουν και στο καραβι ανεβαινα στην πλωρη και καθομουν και με χτυπουσε ο αερας και συναμα ακουγα και συνομιλιες και ταξιδευα. Που θελω να καταληξω φορωντας το κρανος τα χανεις ολα αυτα και καποιες φορες νοιωθω οτι το χρειαζομαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SuperCalm
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
SuperCalm

Αριθμός μηνυμάτων : 472
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2013

κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 Empty
#43ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φόρα το κράνος σου.   κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 EmptyΚυρ 26 Μάης 2013 - 15:22

Και να σας πω και το αλλο ποσοι απο εμας αν ειμασταν οικονομικα ευκαταστατει δεν θα παιρναμε ενα πολυ καλο κρανος μια πολυ καλη στολη γαντια μποτες και θα ειχαμε και την μηχανη μας στην πενα?
Εγω για παραδειγμα αυτη την στιγμη δεν μπορω να διαθεσω ακομα τοσα λεφτα για να παρω στολη κτλπ δεν ειναι οτι δεν θελω. και δεν λεω οτι δεν θα το κανω.
Αλλα θελω να μου πεις θα πας για μπανιο και για 5χλμ θα φορεσεις και γαντια και στολη και κρανος και μποτες ? για να τα βγαλεις και μετα να ριξεις μια βουτια και να τα ξαναβαλεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Meletis
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Meletis

Αριθμός μηνυμάτων : 3210
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Πετρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012

κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 Empty
#44ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φόρα το κράνος σου.   κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 EmptyΚυρ 26 Μάης 2013 - 17:15

SuperCalm έγραψε:
Και να σας πω και το αλλο ποσοι απο εμας αν ειμασταν οικονομικα ευκαταστατει δεν θα παιρναμε ενα πολυ καλο κρανος μια πολυ καλη στολη γαντια μποτες και θα ειχαμε και την μηχανη μας στην πενα?
Εγω για παραδειγμα αυτη την στιγμη δεν μπορω να διαθεσω ακομα τοσα λεφτα για να παρω στολη κτλπ δεν ειναι οτι δεν θελω. και δεν λεω οτι δεν θα το κανω.
Αλλα θελω να μου πεις θα πας για μπανιο και για 5χλμ θα φορεσεις και γαντια και στολη και κρανος και μποτες ? για να τα βγαλεις και μετα να ριξεις μια βουτια και να τα ξαναβαλεις?
Σίγουρα όχι , είτε δίπλα σου ειναι η θάλασσα είτε στα 15 χλμ. Τουλάχιστον ένα μπουφανακι , μακρι παντελόνι και πάντα Μα πάντα κράνος !!!! Beerchug
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 Empty
#45ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φόρα το κράνος σου.   κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 EmptyΔευ 16 Ιουν 2014 - 13:01

Το έκλεψα από το φατσοτέφτερο και μεταφέρω ως έχει.

Αυγουστος Χατζηασεμιδης
Καμία απολύτως επίδραση στο χτένισμα όσων οδηγούν μηχανή χωρίς κράνος, δεν έχουν τα τροχαία ατυχήματα, σύμφωνα με δεκάδες μαρτυρίες συγγενών, νοσηλευτών και γιατρών.
Κατά κοινή ομολογία, όσοι εξ αυτών διακομίζονται στα επείγοντα του ΚΑΤ σε κρίσιμη κατάσταση, διαθέτουν αξιοζήλευτα μαλλιά και κουπ, γεγονός που δικαιολογεί απολύτως την άρνησή τους να φορέσουν κράνος πριν ανέβουν στο δίκυκλό τους.
Αντιθέτως, όπως αναφέρουν γιατροί του ΚΑΤ, οι περισσότεροι αναβάτες μηχανής που χρησιμοποιούν αδιαλείπτως προστασία για το κεφάλι τους και προσέρχονται με μικροεκδορές στο νοσοκομείο, μετά από πτώση ή σύγκρουση με άλλο όχημα, έχουν πατικωμένα από το κράνος μαλλιά και άθλια χτενίσματα ή είναι καραφλοί.
"Μπορεί να μην με αναγνωρίζει από το ατύχημα και μετά και να κινδυνεύει να μείνει παράλυτος από τη μέση και κάτω, αλλά από μαλλί σκίζει" αναφέρει στο theblob.gr μια νεαρή κοπέλα που επισκέπτεται καθημερινά τον 25χρονο σύντροφό της στην εντατική. "Πάντα μου έλεγε ότι δεν βάζει κράνος για να μην χαλάσουν τα μαλλιά του. Πόσο δίκιο είχε! Ξέρετε το κράνος είναι ο εχθρός του ζελέ. Ούτε εγώ φοράω ποτέ.", συμπληρώνει.
Επίσης εντυπωσιακό θεωρούν οι ιατροδικαστές το γεγονός ότι ακόμη και όσοι έχουν βρεθεί σε σφοδρές συγκρούσεις με άλλα οχήματα, διατηρούν άθικτο τον δεξί ή τον αριστερό αγκώνα τους και μέρος του βραχίωνα, ανάλογα από ποια πλευρά κουβαλάνε το κράνος.
Ευχάριστη έκπληξη προκαλεί και η διαπίστωση ότι όσοι οδηγοί αυτοκινήτων δεν φοράνε ποτέ ζώνη ασφαλείας και έχουν χάσει τη ζωή τους εξ αιτίας αυτού, δεν έχουν ούτε μια τσάκιση στα ρούχα τους, ενώ άλλοι, που δεν ξεχνούν ποτέ να την φορέσουν όταν μπαίνουν στο όχημά τους, έχουν χαρακτηριστικά τσαλακωμένες μπλούζες και σακάκια στον
αριστερό ώμο και στην κοιλιά !!!!!

κρανος - Φόρα το κράνος σου. - Σελίδα 3 2qbbux1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Φόρα το κράνος σου.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 7Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» Πως νιωσατε οταν ανοιξατε το γκαζι του χχ για πρωτη φορα?
» Μια φορά και ένα...μωρό (2011)
» μια φορα και εναν καιρο στο mugello...
» John Hopkins: Στο χειρουργειο για 29η φορα
» Video 360 μοιρών, για πρώτη φορά!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Moto - κουβέντες-
^ Back to Top