Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Πόσα χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 11 ... 17, 18, 19

Πόσα χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ;
 130 με 180
 180 με 220
 220 με 260
 260 με 300
 300 και πάνω
Επισκόπηση αποτελεσμάτων
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
folsaili56
Νέο μέλος
Νέο μέλος
folsaili56

Αριθμός μηνυμάτων : 6
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 12/05/2017

Πόσα χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ; - Σελίδα 19 Empty
#271ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσα χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ;   Πόσα χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ; - Σελίδα 19 EmptyΠαρ 27 Σεπ 2019 - 7:04

καλημερα!ευχαριστω για την ανταποκριση!συμφωνω και γω με αυτα που εγραψες και ετσι λειτουργω καθημερινα γιαυτο αλλωστε εγραψα και καποιες λεπτομεριες διοτι φουλαρω -μηδενιζω τον ημερησιο χιλιομετρητη και ετσι πορευομαι..οσο αφορα το φλοτερ που θελω να το αλλαξω δεν ειναι γιαυτο που συζητησαμε προηγουμενως αλλα με την τρελλα και αγαπη μου για τα μηχανακια και ειδικα για την δικη μου που θελω να ειναι αψογη σε ολα...μετα τοσα χρονια εφτασε στα 74 000 χλμ να αλλαξω ανορθωτη(το κουσουρι της) με οχι μαμισιο και στα 90 000χλμ θερμοστατη και αισθητηρα λειτουργιας του βαντιλατερ επισης χρησιμοποιω εδω και αρκετο χρονο (3χρονια) υγρα για το ψυγειο συμπυκνωμενο g12 ροζ χρωμα αραιωμενο 50% με απεσταγμενο νερο(οχι απιονισμενο) και η διαφορα με αλλα ετοιμα διαλυματα ειναι μεγαλη στην ψυξη..φιλε μου μιας και εδειξες καλη θεληση για συζητση να σε ρωτησω τι λαδια χρησιμοπιεις εγω δεν μπορεσα να βρω ενα σταθερο λαδι που να με ικανοποιει αλλα στις δυο τελευταιες αλλαγες εβαλα repsol full synthetic 10-40..επισης τι τακακια φορας εκτος εαν ειναι της honda εγω φοραω ferodo τα χρυσα αλλα μολις ζεσταθουν και ειδικα καλοκαιρι το πρωτο τσιμπημα που ειναι και το πλεονεκτημα του XX δεν υπαρχει..ευχαριστω καλημερα καλη συνεχεια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Πόσα χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ; - Σελίδα 19 Empty
#272ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσα χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ;   Πόσα χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ; - Σελίδα 19 EmptyΠαρ 27 Σεπ 2019 - 16:49

folsaili56 έγραψε:
καλημερα!ευχαριστω για την ανταποκριση!συμφωνω και γω με αυτα που εγραψες και ετσι λειτουργω καθημερινα γιαυτο αλλωστε εγραψα και καποιες λεπτομεριες διοτι φουλαρω -μηδενιζω τον ημερησιο χιλιομετρητη και ετσι πορευομαι..οσο αφορα το φλοτερ που θελω να το αλλαξω δεν ειναι γιαυτο που συζητησαμε προηγουμενως αλλα με την τρελλα και αγαπη μου για τα μηχανακια και ειδικα για την δικη μου που θελω να ειναι αψογη σε ολα...μετα τοσα χρονια εφτασε στα 74 000 χλμ να αλλαξω ανορθωτη(το κουσουρι της) με οχι μαμισιο και στα 90 000χλμ θερμοστατη και αισθητηρα λειτουργιας του βαντιλατερ επισης χρησιμοποιω εδω και αρκετο χρονο (3χρονια) υγρα για το ψυγειο συμπυκνωμενο g12 ροζ χρωμα αραιωμενο 50% με απεσταγμενο νερο(οχι απιονισμενο) και η διαφορα με αλλα ετοιμα διαλυματα ειναι μεγαλη στην ψυξη..φιλε μου μιας και εδειξες καλη θεληση για συζητση να σε ρωτησω τι λαδια χρησιμοπιεις εγω δεν μπορεσα να βρω ενα σταθερο λαδι που να με ικανοποιει αλλα στις δυο τελευταιες αλλαγες εβαλα repsol full synthetic 10-40..επισης τι τακακια φορας εκτος εαν ειναι της honda εγω φοραω ferodo τα χρυσα αλλα μολις ζεσταθουν και ειδικα καλοκαιρι το πρωτο τσιμπημα που ειναι και το πλεονεκτημα του XX δεν υπαρχει..ευχαριστω καλημερα καλη συνεχεια

Για το φλοτέρ έχω να πω ότι απο καινούργιο Σε παρατεταμένο φρενάρισμα πχ πας με μια διακοσάρα και φτάνεις στα διόδια  η βενζίνη τραβιέται μπροστά για αρκετό χρονικό διάστημα με αποτέλεσμα ο δείκτης να κατεβαίνει και κάποιες φορές να ανάβει προσωρινά το λαμπάκι της ρεζέρβας. Αυτό νομίζω είναι λογικό και δεν πρόκειται για κακή λειτουργία.

Για τα λάδια έχω δοκιμάσει διάφορα castrol, belrey, ipon Εχω καταλήξει στα Χόντα ημισυνθετικά 10-40 Ξέρω βέβαια ότι η χόντα δεν κατασκευάζει λάδια  αλλά κάπου τα παραγγέλνει με την φίρμα της. Πιθανόν στην ρέπσολ που είναι και χορηγός στο μότο τζι πι και έχει βγάλει και μηχανάκια με το λογότυπο και τα χρώματά της.  

Έχω ακούσει απ'δω κι αποκεί για μπελρέυ 15-50, λένε ότι είναι καλύτερα για το ΧΧ και ότι δεν χτυπάει η πρώτη.
Το είπα στον μάστορα και με πήρε από τα μούτρα. Μου είπε ότι η χόντα συνιστά πλέον 10-30 (και για το ΧΧ) Εμείς βάζουμε 10-40 όπως βάζαμε πάντα και τώρα μου ζητάς να σου βάλω 15-50?  

Εγώ το μηχανάκι δεν το πιέζω, σπάνια βαράω κόφτες το έχω μόνο για βόλτα, οδηγώ κυρίως σε επαρχιακό και εθνικό δίκτυο, δεν ανεβοκατεβάζω ταχύτητες και σπάνια έχω δει να ανέβει η θερμοκρασία κι αυτό μέσα στην πόλη ντάλα καλοκαίρι.

Ψυκτικό για να πω την αλήθεια δεν ξέρω τι βάζω. Το αλλάζω κάθε δυό χρόνια στο σέρβις, είναι έτοιμο, (δεν χρειάζεται ανάμιξη) σε κονσέρβα και πράσινο. Μια δυό φορές που χρειάστηκε συμπλήρωμα πήγα στο συνεργείο και το συμπλήρωσε μου έκανε επί τει ευκαιρία και μια εξαέρωση στα φρένα, τσεκάρησε και την αλυσίδα ήπια  και καφέ είπα ευχαριστώ και έφυγα. Για τέτοια πράγματα δεν μου παίρνει χρήματα.

Τώρα για τακάκια. Είχα δοκιμάσει κι εγώ τα φερόντο και τα ebc. Τελικά κατέληξα στα μαμά. Νομίζω είναι τα καλύτερα.  Η απώλεια στο αρχικό δάγκωμα  ίσως να οφείλεται στα σωληνάκια που με την θερμοκρασία αποκτούν ελαστικότητα, εκτός αν τα έχεις αλλάξει με άφτερ μάρκετ, Hel κλπ.

Για να πω την αλήθεια τα δικά μου φρένα ζήτημα είναι αν έχουν ζεσταθεί 5-6 φορές στην ζωή τους κι αυτό στην πίστα.
Προτιμώ να οδηγώ ομαλά και να χρησιμοποιώ το φρένο του κινητήρα . Παρ' ότι πάω για τις 100 χιλ χλμ οι δίσκοι μου είναι σε άριστη κατάσταση.

Ρώτησες για φρένα κάποιον που δεν φρενάρειlaughing lol!

ΥΓ: Αν προσέξεις πάνω δεξιά στη σελίδα Έχει λέξεις κλειδιά. Μπορείς να κάνεις κλικ στα "ΤΑΚΑΚΙΑ"  ή "ΛΑΔΙΑ" για να δεις όλες τις σχετικές συζητήσεις του φόρουμ και πολύ περισσότερες απόψεις. Εκεί μπορείς να γράψεις και την δική σου άποψη και γνώση από την εμπειρία σου ώστε να είναι διαθέσιμη για όποιον ψάχνει.
Τώρα κάναμε μια εξαίρεση μια και το παρόν θέμα αφορά την κατανάλωση και κανένας δεν θα ψάξει εδώ να δει γνώμες για λάδια η τακάκια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
folsaili56
Νέο μέλος
Νέο μέλος
folsaili56

Αριθμός μηνυμάτων : 6
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 12/05/2017

Πόσα χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ; - Σελίδα 19 Empty
#273ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσα χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ;   Πόσα χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ; - Σελίδα 19 EmptyΣαβ 28 Σεπ 2019 - 9:02

γεια χαρα!δεν ειμαι παρα πολυ καιρο μελος αλλα ουτε και νεουδι! laughing XX εχω απ το 1998 ενα απο τα πρωτα που κυκλοφορησαν! και μετα πηρα το injection μεχρι σημερα..ολα ειναι για την κουβεντα! για τα λαδια που αναφερθηκες παντα που λεει ο λογος ψαχνομουν αλλα εχω καταληξει οτι οτι και αν βαλεις η πρωτη το γκτουπατης θα το κανει το μανουαλ της δικης μου μηχανης νομιζω και της δικιας σου λεει λαδια 10-40 αυτα βαζω παντα εκτος στην αρχη του καλοκαιριου φετος που δοκιμασα 15-50 αλλα για καποιο ανεξηγητο λογο μετα ενα 4ημερο βουλγαρια τα αλλαξα και εβαλα παλι 10-40 τα repsol οπως σου προειπα και επειδη οπως προσωπικα εχω καταληξει εδω και χρονια φτηνα λα7δια παντα synthetic με ακριβα δεν εχουν διαφορα..φτηνα εννοω επωνυμα repsol 7.50/litro shell advance 7/litro..εχω βαλει και ipone 58 ευρω το 4λιτρο καμμια διαφορα..τακακια και εγω εχω την ιδια γνωμη για τα μαμα αλλα ρωτησα για τα 150 ευρω που κοστιζουν...μαλλον ομως τα επομενα θα ειναι αυτα..και θα περασω απο εναν φιλο που κατασκευαζει σωληνακια υψηλης να δει το συστημα μπροστα να μου πει τιμη αν ειναι λογικη θα βαλω υψηλης...και γω για να καταλαβεις απ το 1981 που ειμαι πανω σε μηχανες και ολες πανω απο 750 κυβικα δεν ξερω αν ειναι 10 φορες που χρειαστηκε να τσαρουχωσω τα φρενα ειμαι ηπιος τουριστας αναβατης χαχα οχι οτι δεν το τελιακιαζω καποιες φορες κυριως αμα εχω τσακωθει με την γυναικα μου χαχα...θερμοκρασιες φετος ειχα καποιο προβλημα και επειδη πολλα τα κανουν τα χερακια μου σερβις αλλαγες υγρων και αλλα απλα αλλαξα θερμοστατη που ειχε αρχισει και κολαγε αλλαξα τον αισθητηρα που ανοιγει τα βαντιλατερ γιατι και αυτο τα επαιζε και ανοιγε τον ανεμιστηρα στους 105 βαθμους και την βαλβιδα της νεκρας που τα ειχε φτυσει..τωρα ανοιγει ο ανεμιστηρα; στους 101...αθηνα με κεντρο πηγμενο δεν περναει τους 104..εχουμε τα καλυτερα και αξιοπιστοτερα μηχανακια...αντε σαφηνω σε ζαλισα αλλα σαββατο πρωι καιειμαι αραχτος...ποια ειναι η περιοχη που μενεις? για χαρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Diamapa
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Diamapa

Αριθμός μηνυμάτων : 223
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Καβάλα
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2014

Πόσα χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ; - Σελίδα 19 Empty
#274ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσα χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ;   Πόσα χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ; - Σελίδα 19 EmptyΣαβ 28 Σεπ 2019 - 17:09

Για 1η φορά είδα κατανάλωση κάτω από 6/100 και για την ακρίβεια 5,8 σε συνθήκες Εγνατίας με μαξ 120 χλμ ταχύτητα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Πόσα χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ; - Σελίδα 19 Empty
#275ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσα χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ;   Πόσα χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ; - Σελίδα 19 EmptyΔευ 30 Σεπ 2019 - 10:49

Diamapa έγραψε:
Για 1η φορά είδα κατανάλωση κάτω από 6/100 και για την ακρίβεια 5,8 σε συνθήκες Εγνατίας με μαξ 120 χλμ ταχύτητα.

Τι έγινε ρε παιδιά και πέσανε οι καταναλωσεις ?

Λέτε να έγινε κανένα θαύμα και να βελτιωσανε την ποιότητα στις βενζινες?

Το λέω γιατί το δικό μου κάτω από 7 δεν έπεφτε με τπτ,  συνήθως έπαιζε 7,5 με 8 και όταν έγραφε ο Μενος για κάτω από 6 μου φαινόταν απίστευτο. 

Τώρα που βλέπω και κάτω από 6 χωρίς να αλλάξει κάτι στην οδήγηση ή στις διαδρομές πέφτω από τα σύννεφα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nxontz
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Nxontz

Αριθμός μηνυμάτων : 358
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 65
Τόπος : ΝΕΑ ΠΕΝΤΕΛΗ, ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 24/09/2010

Πόσα χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ; - Σελίδα 19 Empty
#276ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσα χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ;   Πόσα χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ; - Σελίδα 19 EmptyΔευ 30 Σεπ 2019 - 11:43

ptinotrofos έγραψε:
Diamapa έγραψε:
Για 1η φορά είδα κατανάλωση κάτω από 6/100 και για την ακρίβεια 5,8 σε συνθήκες Εγνατίας με μαξ 120 χλμ ταχύτητα.

Τι έγινε ρε παιδιά και πέσανε οι καταναλωσεις ?

Λέτε να έγινε κανένα θαύμα και να βελτιωσανε την ποιότητα στις βενζινες?

Το λέω γιατί το δικό μου κάτω από 7 δεν έπεφτε με τπτ,  συνήθως έπαιζε 7,5 με 8 και όταν έγραφε ο Μενος για κάτω από 6 μου φαινόταν απίστευτο. 

Τώρα που βλέπω και κάτω από 6 χωρίς να αλλάξει κάτι στην οδήγηση ή στις διαδρομές πέφτω από τα σύννεφα.

Συμφωνώ απόλυτα, οι καταναλώσεις μου είναι 7+,οσο για τα λάδια, επειδή έχω το χχ από κούτα, τα πρώτα 15 χρόνια έβαζα motul 300v φουλ συνθετικό και μετά το 15-50 ημι,χωρις κάποιο θέμα. Η γνώμη μου είναι ότι full synthetik είναι περιττό στο χχ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
swedsaab
Μέλος
Μέλος
swedsaab

Αριθμός μηνυμάτων : 157
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2015

Πόσα χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ; - Σελίδα 19 Empty
#277ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσα χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ;   Πόσα χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ; - Σελίδα 19 EmptyΤετ 2 Οκτ 2019 - 14:29

Καλησπερα,οπως εχω πει και περυσι στο ιδιο ποστ,εχω δει καταναλωση λιγο κατω απο 6 λιτρα σε Εθνικη οδο με σταθερη ταχυτητα 110 με 120 χλμ.Μια φορα την ειδα αυτη την καταναλωση,διοτι δεν ξαναταξιδεψα τοσο χαλαρα.Απο κει και περα το ΧΧ μου καιει απο 7 εως 8 λιτρα,αναλογα με τη διαδρομη και το τροπο οδηγησης.Νομιζω οτι πανω-κατω οι γνωμες μας εφαπτονται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Πόσα χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ; - Σελίδα 19 Empty
#278ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσα χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ;   Πόσα χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ; - Σελίδα 19 EmptyΠεμ 3 Οκτ 2019 - 15:20

Τελικά απ ότι φαίνεται μόνο εγώ βλέπω μείωση της κατανάλωσης 
Ας κάνω ένα - δύο γεμισματα ακόμα για πιο σίγουρα συμπεράσματα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Πόσα χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 19 από 19Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 11 ... 17, 18, 19

 Παρόμοια θέματα

-
» Πόσα χιλιόμετρα σε μια (1) μέρα;;
» Από το τηγάνι στο… ρεζερβουάρ
» Πατέντα του Νικολάκη.gsxr750
» Ρεζερβουάρ και ρουμπινέδες - Τι “παίζει” και τί “φτιάχνεται”
» Θήκη στο ρεζερβουάρ της μοτοσυκλέτας για tablet

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Άλλα θέματα :: Ψηφοφορία-
^ Back to Top