Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού
1-4 χρόνια
Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 Pl1028%Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 Pr12
 28% [ 16 ]
5-9 χρόνια
Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 Pl1023%Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 Pr12
 23% [ 13 ]
10-14 χρόνια
Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 Pl1018%Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 Pr12
 18% [ 10 ]
15-20 χρόνια
Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 Pl1018%Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 Pr12
 18% [ 10 ]
20 χρόνια και πάνω..
Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 Pl1013%Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 Pr12
 13% [ 8 ]
Σύνολο Ψήφων : 57
 

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 Empty
#31ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού   Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 EmptyΤετ 18 Φεβ 2015 - 22:56

Menos έγραψε:
apostatis έγραψε:
Αρκετα τυχερος σε ολη αυτη την διαδικασια ηταν οτι ειχα καλους φιλους μηχανοβιους οι οποιοι με μαθαν πολλα, με πηραν μαζι τους στις βολτες τους και ειχαν την υπομονη να με μαθουν πραγματα χωρις να μπαινει στην μεση ο εγωισμος και η αυτοπροβολη τους!!!

Λίγοι δυστηχώς έχουν τέτοια τύχη..

Πρίν το ΧΧ είχα το CBF 600 και η παρέα μου αποτελούταν απο 3 GSXR 1000... to CBF πήγαινε του σκασμού να τα προφτάσει και η καρδιά μου συνεχώς στη κούλουρη σε κάθε στροφή... όχι δεν τους έφτανα (φυσικά)..
Στην καλύτερη περίπτωση ερχόμουν στο σημείο συνάντησης 5 (ολόκληρα) λεπτά αργότερα με το κράνος μου λούτσα στον ιδρώτα.. μόλις πήρα το ΧΧ, με δυσκολία έμενα μαζί τους, αλλά πάντα φτάναμε μαζί.

2 μήνες αργότερα τα πουλήσανε και βρήκα τους δικούς μου ρυθμούς..

Τα γράφω αυτά ως παράδειγμα προς αποφυγή απο τέτοιες παρέες..
Αν δεν έχεις την κατάλληλη εκπαίδευση, απλά μην ασχολείσαι.. πάντα θα υπάρχει ενας πιο γρήγορος και πιο τρελλαμένος απο σένα.

Για πολλά χρόνια πίστευα ότι είναι καλό να ταξιδεύεις με κάποιο πιο γρήγορο γιατί σε (τραβάει) και βελτιώνεσαι. Μετά κατάλαβα ότι αυτό είναι βλακώδες και επικίνδυνο. Αν θέλεις να βελτιωθείς ο σωστός δρόμος είναι να διαθέσεις μερικά χρήματα για μια σχολή αδήγησης και να πηγαίνεις κάπου-κάπου για κανένα τρακ-ντέυ να ασκήσαι σε ασφαλές περιβάλον
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apostatis
Μέλος
Μέλος
apostatis

Αριθμός μηνυμάτων : 45
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 46
Τόπος : Ναυπακτος
Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2014

Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 Empty
#32ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού   Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 EmptyΤετ 18 Φεβ 2015 - 23:03

Μενελαε με μια τετοια "παρεα" πηγα μια και μοναδικη βολτα... για καφεδακι Ναυπλιο. Ξεκινησαμε περιπου 15-17 μηχανακια και καταληξαμε να πιουμε καφε στο Ναυπλιο 10-12!!!! Ως καινουριος στην παρεα δεν τα ηξερα τα παιδια αλλα αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι κανενας δεν αναρωτηθηκε που ηταν οι υπολοιποι και αν ηταν ολοι καλα, γιατι δεν εφτασαν ποτε... Το μονο που παρατηρησα ηταν κουβεντες του τυπου "ειμαι ο ποιο γρηγορος", "πατησα ολο το λαστιχο", "εξυσα μαρσπιε-γονατο-τα π@π@ρια μου" "σε περασα απο την εσωτερικη" κτλ κτλ...
Οχι οτι δεν εχουν θεση αυτου του τυπου οι κουβεντες σε μια μοτοπαρεα, μην παρεξηγηθω, ολοι μας τις εχουμε κανει... αλλα σε μια παρεα οπου δεν εχουν ολοι τις ιδιες-παρομοιες ικανοτητες για μενα το πρωτο που μετραει ειναι να παμε και να γυρισουμε ολοι μαζι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 Empty
#33ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού   Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 EmptyΤετ 18 Φεβ 2015 - 23:08

apostatis έγραψε:
Μενελαε με μια τετοια "παρεα" πηγα μια και μοναδικη βολτα... για καφεδακι Ναυπλιο. Ξεκινησαμε περιπου 15-17 μηχανακια και καταληξαμε να πιουμε καφε στο Ναυπλιο 10-12!!!! Ως καινουριος στην παρεα δεν τα ηξερα τα παιδια αλλα αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι κανενας δεν αναρωτηθηκε που ηταν οι υπολοιποι και αν ηταν ολοι καλα, γιατι δεν εφτασαν ποτε... Το μονο που παρατηρησα ηταν κουβεντες του τυπου "ειμαι ο ποιο γρηγορος", "πατησα ολο το λαστιχο", "εξυσα μαρσπιε-γονατο-τα π@π@ρια μου" "σε περασα απο την εσωτερικη" κτλ κτλ...
Οχι οτι δεν εχουν θεση αυτου του τυπου οι κουβεντες σε μια μοτοπαρεα, μην παρεξηγηθω, ολοι μας τις εχουμε κανει... αλλα σε μια παρεα οπου δεν εχουν ολοι τις ιδιες-παρομοιες ικανοτητες για μενα το πρωτο που μετραει ειναι να παμε και να γυρισουμε ολοι μαζι.

Πιστεύω ολοκλήρωσες τις σκέψεις μου! thumbs up
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 Empty
#34ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού   Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 EmptyΤετ 18 Φεβ 2015 - 23:20

ptinotrofos έγραψε:
Για πολλά χρόνια πίστευα ότι είναι καλό να ταξιδεύεις με κάποιο πιο γρήγορο γιατί σε (τραβάει) και βελτιώνεσαι. Μετά κατάλαβα ότι αυτό είναι βλακώδες και επικίνδυνο. Αν θέλεις να βελτιωθείς ο σωστός δρόμος είναι να διαθέσεις μερικά χρήματα για μια σχολή αδήγησης και να πηγαίνεις κάπου-κάπου για κανένα τρακ-ντέυ να ασκήσαι σε ασφαλές περιβάλον

Τις ίδιες σκέψεις κουβαλούσα για ένα καλοκαίρι φίλε μου, μέχρι που είδα πως είχα ξεπεράσει κατα πολύ τα προσωπικά επίπεδα και κάπου εκεί συνήλθα.. Επίσης το γεγονός πως ένα απο τα φιλαράκια αυτά "έφυγε" σε μια στροφή και αγκάλιασε μια μπάρα με 160χλμ/ωρα.. όπου άφησε και την τελευταία του ανάσα...

Τα track day είναι μια ιστορία που με πληγώνει καθώς ουδέποτε ασχολήθηκα...

Οι λόγοι:

1) Είναι ακριβούτσικα...

2) Φέρνεις την μηχανή στα όρια της, κάτι που ισοδυναμεί σε καλό φάγωμα ελαστικών και μια σχετική ταλαιπωρία στον κινητήρα... τώρα θα μου πείς, "Μα και γι'αυτά φτιάχτηκε ο κινητήρας του ΧΧ" και δεν έχεις άδικο.

3) Αν πέσω... δεν νομίζω με τα οικονομικά μου να καταφέρω να την συμμαζέψω...

4) Φοβάμαι μην γλυκαθώ (μην σου πω πως το έχω δεδομένο) και μετά χρειάζομαι τα διπλάσια απ'οσα διαθέτω για τις βόλτες μου... και το πορτοφόλι μου αρνείται πεισματικά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 Empty
#35ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού   Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 EmptyΠεμ 19 Φεβ 2015 - 0:39

Tsimuhas έγραψε:
Ωραια τα λες Φιλε Ανδρεα! Και εγω καπως ετσι σκευτομαι γι αυτο το παω λαου λαου και ανεβαίνω σιγα σιγα...
σε λιγο θα μας πεις πως θες και ΧΧ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apostatis
Μέλος
Μέλος
apostatis

Αριθμός μηνυμάτων : 45
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 46
Τόπος : Ναυπακτος
Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2014

Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 Empty
#36ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού   Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 EmptyΠεμ 19 Φεβ 2015 - 11:07

Mεγαλο πραγμα τα track days για οποιον ενδιαφερεται να δει τις δυνατοτητες του και να τις βελτιωσει αλλα κακα τα ψεματα ακριβο sport... Xωρις να βαλεις μεσα το κοστος συμετοχης που ουτως η αλλως θα το εδινες σε μια βολτα και το κοστος εξοπλισμου που οι περισσότεροι εχουμε, φευγοντας απο την πιστα θες αμεσως αμεσως λαστιχα - τακακια - υγρα... (δηλ μια 500αρα) sure
Ακομα και τις καλες εποχες ηταν δυσκολα αυτα τα φραγκα... ποσο μαλλον τωρα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 Empty
#37ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού   Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 EmptyΠεμ 19 Φεβ 2015 - 13:45

Όσες φορές έχω πάει τρακ-ντευ δεν μπορώ να ξεκολλήσω από την πρώτη άσκηση που μας είχαν δείξει στο Καλιφόρνια δλδ να γυρίζεις με 4η ή 5η χωρίς καθόλου φρένα και ελέγχοντας την ταχύτητα   μόνο με το γκάζι.   Μπορεί να σας φαίνεται παράξενο ή ξενέρωτο αλλά είναι πάααρα πολύ δύσκολο (για μένα τουλάχιστον) και μας είχαν πεί ότι αν δεν μάθουμε αυτό δεν πρόκειται ποτέ να χειριστούμε τα φρένα σωστά.  Όπως καταλαβαίνετε μπαίνω σε γκρουπ με αρχάριους και γυρίζω σε ρυθμούς (τουριστικούς) αλλά μ' αρέσει και δεν ξεπατώνω και το μηχανάκι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lonerider
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
lonerider

Αριθμός μηνυμάτων : 239
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : kefalonia
Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2014

Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 Empty
#38ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού   Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 EmptyΠεμ 19 Φεβ 2015 - 16:01

ptinotrofos έγραψε:
Όσες φορές έχω πάει τρακ-ντευ δεν μπορώ να ξεκολλήσω από την πρώτη άσκηση που μας είχαν δείξει στο Καλιφόρνια δλδ να γυρίζεις με 4η ή 5η χωρίς καθόλου φρένα και ελέγχοντας την ταχύτητα   μόνο με το γκάζι.   Μπορεί να σας φαίνεται παράξενο ή ξενέρωτο αλλά είναι πάααρα πολύ δύσκολο (για μένα τουλάχιστον) και μας είχαν πεί ότι αν δεν μάθουμε αυτό δεν πρόκειται ποτέ να χειριστούμε τα φρένα σωστά.  Όπως καταλαβαίνετε μπαίνω σε γκρουπ με αρχάριους και γυρίζω σε ρυθμούς (τουριστικούς) αλλά μ' αρέσει και δεν ξεπατώνω και το μηχανάκι.
Πολλά τα λεφτά για να πηγαίνεις στην πίστα όπως πας  και στον δρομο. ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 Empty
#39ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού   Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 EmptyΠεμ 19 Φεβ 2015 - 16:57

lonerider έγραψε:
ptinotrofos έγραψε:
Όσες φορές έχω πάει τρακ-ντευ δεν μπορώ να ξεκολλήσω από την πρώτη άσκηση που μας είχαν δείξει στο Καλιφόρνια δλδ να γυρίζεις με 4η ή 5η χωρίς καθόλου φρένα και ελέγχοντας την ταχύτητα   μόνο με το γκάζι.   Μπορεί να σας φαίνεται παράξενο ή ξενέρωτο αλλά είναι πάααρα πολύ δύσκολο (για μένα τουλάχιστον) και μας είχαν πεί ότι αν δεν μάθουμε αυτό δεν πρόκειται ποτέ να χειριστούμε τα φρένα σωστά.  Όπως καταλαβαίνετε μπαίνω σε γκρουπ με αρχάριους και γυρίζω σε ρυθμούς (τουριστικούς) αλλά μ' αρέσει και δεν ξεπατώνω και το μηχανάκι.
Πολλά τα λεφτά για να πηγαίνεις στην πίστα όπως πας  και στον δρομο. ...

Στο δρόμο δεν μπορώ να ξύνω μαρσπιέδες και στις τυφλές στροφές τρέμει η ψυχή μου γιατί δεν ξέρω τι θα συναντήσω. συνεπώς στρίβω το πολύ στο 60-70% μου ενώ στην πίστα που είναι είναι ελεγχόμενο το περιβάλλον μπορείς να πιέσεις τα όριά σου και να δουλέψεις και τις γραμμές σου γιατί περνάς συνέχεια ξανά και ξανά από τις ίδιες στροφές. Θεωρώ πως είμαι οδηγός κάτω του μετρίου και προσπαθώ να βελτιωθώ. (Με 1-2 τρακ-ντευ το χρόνο ,λόγω ανέχειας, χλωμό το βλέπω) Οπότε θα αργήσω μάλλον να φτάσω στο επίπεδο να δουλέψω τα φρένα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lonerider
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
lonerider

Αριθμός μηνυμάτων : 239
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : kefalonia
Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2014

Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 Empty
#40ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού   Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 EmptyΠεμ 19 Φεβ 2015 - 19:48

ptinotrofos έγραψε:
lonerider έγραψε:
ptinotrofos έγραψε:
Όσες φορές έχω πάει τρακ-ντευ δεν μπορώ να ξεκολλήσω από την πρώτη άσκηση που μας είχαν δείξει στο Καλιφόρνια δλδ να γυρίζεις με 4η ή 5η χωρίς καθόλου φρένα και ελέγχοντας την ταχύτητα   μόνο με το γκάζι.   Μπορεί να σας φαίνεται παράξενο ή ξενέρωτο αλλά είναι πάααρα πολύ δύσκολο (για μένα τουλάχιστον) και μας είχαν πεί ότι αν δεν μάθουμε αυτό δεν πρόκειται ποτέ να χειριστούμε τα φρένα σωστά.  Όπως καταλαβαίνετε μπαίνω σε γκρουπ με αρχάριους και γυρίζω σε ρυθμούς (τουριστικούς) αλλά μ' αρέσει και δεν ξεπατώνω και το μηχανάκι.
Πολλά τα λεφτά για να πηγαίνεις στην πίστα όπως πας  και στον δρομο. ...

Στο δρόμο δεν μπορώ να ξύνω μαρσπιέδες
νομιζω παραπανω λες οτι γυριζεις με τουριστικους ρυθμους....γιαυτο το ειπα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 Empty
#41ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού   Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 EmptyΠεμ 19 Φεβ 2015 - 22:20

lonerider έγραψε:
ptinotrofos έγραψε:
lonerider έγραψε:
ptinotrofos έγραψε:
Όσες φορές έχω πάει τρακ-ντευ δεν μπορώ να ξεκολλήσω από την πρώτη άσκηση που μας είχαν δείξει στο Καλιφόρνια δλδ να γυρίζεις με 4η ή 5η χωρίς καθόλου φρένα και ελέγχοντας την ταχύτητα   μόνο με το γκάζι.   Μπορεί να σας φαίνεται παράξενο ή ξενέρωτο αλλά είναι πάααρα πολύ δύσκολο (για μένα τουλάχιστον) και μας είχαν πεί ότι αν δεν μάθουμε αυτό δεν πρόκειται ποτέ να χειριστούμε τα φρένα σωστά.  Όπως καταλαβαίνετε μπαίνω σε γκρουπ με αρχάριους και γυρίζω σε ρυθμούς (τουριστικούς) αλλά μ' αρέσει και δεν ξεπατώνω και το μηχανάκι.
Πολλά τα λεφτά για να πηγαίνεις στην πίστα όπως πας  και στον δρομο. ...

Στο δρόμο δεν μπορώ να ξύνω μαρσπιέδες
νομιζω παραπανω λες οτι γυριζεις με τουριστικους ρυθμους....γιαυτο το ειπα...

Δίκιο έχεις, αλλά το λέω γιατί στην έξοδο της στροφής οι άλλοι βγαίνουν με 2α και αλλάζουν τις ταχύτητες στα κόκκινα ενώ εγώ με 4η, και στα μισά της ευθείας, που οι άλλοι επιταχύνουν για να πέσουν στα φρένα λίγο πρίν τη στροφή, εγώ κλείνω το γκάζι ώστε να έχω την επιθυμητή ταχύτητα 'οταν φτάσω στην είσοδο της στροφής. Ε... τους χρόνους που κάνεις έτσι μόνο τουριστικούς μπορείς να τους πείςlaughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 Empty
#42ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού   Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 EmptyΠεμ 19 Φεβ 2015 - 22:47

ptinotrofos έγραψε:
lonerider έγραψε:
ptinotrofos έγραψε:
Όσες φορές έχω πάει τρακ-ντευ δεν μπορώ να ξεκολλήσω από την πρώτη άσκηση που μας είχαν δείξει στο Καλιφόρνια δλδ να γυρίζεις με 4η ή 5η χωρίς καθόλου φρένα και ελέγχοντας την ταχύτητα   μόνο με το γκάζι.   Μπορεί να σας φαίνεται παράξενο ή ξενέρωτο αλλά είναι πάααρα πολύ δύσκολο (για μένα τουλάχιστον) και μας είχαν πεί ότι αν δεν μάθουμε αυτό δεν πρόκειται ποτέ να χειριστούμε τα φρένα σωστά.  Όπως καταλαβαίνετε μπαίνω σε γκρουπ με αρχάριους και γυρίζω σε ρυθμούς (τουριστικούς) αλλά μ' αρέσει και δεν ξεπατώνω και το μηχανάκι.
Πολλά τα λεφτά για να πηγαίνεις στην πίστα όπως πας  και στον δρομο. ...

Στο δρόμο δεν μπορώ να ξύνω μαρσπιέδες και στις τυφλές στροφές τρέμει η ψυχή μου γιατί δεν ξέρω τι θα συναντήσω. συνεπώς στρίβω  το πολύ στο 60-70% μου ενώ στην πίστα που είναι είναι ελεγχόμενο το περιβάλλον  μπορείς να πιέσεις τα όριά σου και να δουλέψεις και τις γραμμές σου γιατί περνάς συνέχεια ξανά και ξανά από τις ίδιες στροφές. Θεωρώ πως είμαι οδηγός κάτω του μετρίου και προσπαθώ να βελτιωθώ. (Με 1-2 τρακ-ντευ το χρόνο ,λόγω ανέχειας, χλωμό το βλέπω) Οπότε θα αργήσω μάλλον να φτάσω στο επίπεδο να δουλέψω τα φρένα

Εγω παλι θυμαμαι σε κατι στροφες στην υλικη που προσπαθουσα να σε φτασω με 210-215 πλαγιασμενοι και εσυ απομακρυνοσουν...γενικα νομιζω πως εισαι ανω του μετριου οδηγος, ρωτα κι εμας που ειμαστε πολυ κατω του μετριου... laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tsimuhas
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Tsimuhas

Αριθμός μηνυμάτων : 3003
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 35
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2012

Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 Empty
#43ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού   Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 EmptyΠαρ 20 Φεβ 2015 - 18:12

Erecozi έγραψε:
Tsimuhas έγραψε:
Ωραια τα λες Φιλε Ανδρεα! Και εγω καπως ετσι σκευτομαι γι αυτο το παω λαου λαου και ανεβαίνω σιγα σιγα...
σε λιγο θα μας πεις πως θες και ΧΧ...

Σταματα εσυ! Αμα δεν μιλησεις δεν μπορεις! :P
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DNS
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
DNS

Αριθμός μηνυμάτων : 297
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 36
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 05/11/2013

Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 Empty
#44ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού   Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 EmptyΠαρ 20 Φεβ 2015 - 22:43

Με βάση αυτά που λέτε μερικοί πιστεύω πως είμαι τυχερός μιας και μερικοί φίλοι μου με έχουν μάθει πολλά πράγματα μιας και εγώ δεν είχα τότε μεγάλη μηχανή (είμαι και ο μικρότερος smile )να πάω μαζί τους CSS και track days αργότερα.

Το ωραίο είναι ότι νοιάστηκαν και μου είπαν και πήγα σε μαθήματα τύπου CSS για σκούτερ που κάνανε οι ίδιοι εκπαιδευτές σε συνεργασία με την piaggio και aprilia.

Εκεί ουσιαστικά μου επανέλαβαν όσα μου είχαν πει οι φίλοι μου και άλλα 100 πράγματα.

Σιγά σιγά μου δάνειζαν τα μηχανάκια τους κάτι ταπεινά (R1, 636, GSR, FZ6, AFRICA, GOLDWING, SPEED TRIPLE 955 και ίσως και κάποιο που ξεχνάω) και ανακάλυψα ακόμα καλύτερα τις χάρες των μεγάλων μοτό και ευτυχώς μπόρεσα και πήρα και δικό μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 Empty
#45ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού   Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού - Σελίδα 3 EmptyΣαβ 21 Φεβ 2015 - 2:40

και μιας και εχεις δοκιμασει τοσα ποιο ειναι το ποιο ανετο και φιλικο απο ολα???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Οδηγική εμπειρία μεγάλου κυβισμού

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» Οδηγικη εμπειρία ;;;;;
» Δικύλινδρο μικρού κυβισμού της Honda
» Η εμπειρία του "καινούριου"
» Μια ασχημη εμπειρια.... bmw 1200gs vs cbr 125...
» Οδικό ταξίδι στα MotoGP – Ζήστε τη μοναδική αυτή εμπειρία…

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Άλλα θέματα :: Ψηφοφορία-
^ Back to Top